1 Nisan 2017 Cumartesi

Adet Düzensizliği ve Adet Düzensizliğine Bitkisel Çözüm


Adet Düzensizliği


Adet döngüsünün normal koşullarda bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin 21-35 gün arası olması gerekir. Ve bu durum normal kabul edilen süredir. Ancak gerçek, yani yumurtlamalı bir adet döngüsü istikrarlı bir süreye sahip olmalıdır. Örnek olarak, son 6 ay içerisinde görülen adet kanamaları arasındaki süre, 21-35 gün arasında olmasına rağmen, ayrıntılı inceleme aslında adet döngülerin düzensiz olduğunu (örneğin son 6 ayda 23, 32, 25, 30, 30 ve 34 günde bir adet görmüş olma gibi) gösterebilir. Bu örnek 6 aylık döngüler normal süreler içerisinde görülmesine karşın günlerin istikrarsız olmaları nedeniyle bir yumurtlama bozukluğuna işaret edebileceğini göstermesi açısından önemlidir.

Üreme Çağında Adet Düzensizliği


Oligomenore ve amenore, polikistik over sendromu en sık görülen anormal kanama tipleridir. Bu durumlar sıklıkla ve ağrılı bir şekilde gerçekleşir. Yağ dokusunda andorjenlerde estrojenlere dönüşümün hızlı olması nedeniyle özellikle şişmanlık durumunda hipotalamik sinyallerin bozulduğu stresli yaşam tarzında, ani kilo kaybı ve alımında, yoğun egzersiz gibi durumlarda da disfonksiyonel anormal uterin kanama sıkça ortaya çıkar. Ayrıca adrenal disfonksiyon, over tümörü, adrenal tümör, hiper yada hipotroidism, hiperprolaktinemi, Cushing hastalığı da bu gibi durumların ortaya çıkmasını tetikleyebilen durumlardır. Doğum sonrası adet düzensizliği sebepleri de iyi değerlendirilmelidir. Çünkü doğumdan kaynaklı bu normal görülebilir ve aksatılabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri


Aktif cinsel hayatı olan kadınlarda adet kanamasının gecikmesinin en sık görülen durumlardan biridir. Ayrıca  gebelik durumlarında adet gecikmesi görülmektedir hatta çoğu kadın gebe sürecini bunla anlamaktadır. Altı ay veya daha uzun süre menstrual kanama olmamasına amenore denir. Menstrual kanama olmadığı zaman yumurtlama da gerçekleşmez. Bu durum ani kilo kayıplarından sonra, yaşam tarzındaki değişiklikler ve stres nedeni ile ortaya çıkabilir.

Amenore kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da görülebilir. Kırk beş yaş üzerindeki kadınlarda ise menopoz öncesi dönemde adet kanamaları çok uzun aralıklarla gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda amenore vakalarında östrojen hormonun azalmasına bağlı kemik kayıpları görülebileceğinden mutlaka hekime başvurulması ve tedavi edilmesi gerekir.

İdeal bir adet döngüsünde vücut adet kanaması başlamadan birkaç gün önce follikül uyarıcı hormon salgılamaya başlar. Bunun sonucu yumurta taşıyan follikül denilen kistler büyümeye başlar. Follikül yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra LH ( Luteinize Hormon) salınımı başlar. Bu hormonla follikül çatlar ve içindeki yumurta tüplere doğru atılır. Çatlamadan sonra follikül yeniden daha yoğun bir sıvı ile dolar. Oluşan korpus luteum adındaki yapı adet döngüsünün 2. yarısından itibaren progesteron hormonunun salgılanmasından sorumludur. Artmış progesteron seviyeleri rahimin içini döşeyen dokunun kalınlaşmasını ve damarlanmasını artırarak rahimi embriyonun tutunması için uygun hale getirir. Progesteron adet kanamasının erken başlamasını da önler. Normal bir adet döngüsünde korpus luteum ortalama 12 gün süreyle progesteron salgılar.

Adet Düzensizliğine Bitkisel Tedavi Yöntemleri


Adaçayı adet düzensizliklerini ve ağrılarını gidermede etkilidir; ayrıca adaçayının antimikrobiyal özelliği iltihaplanmayı da engelleyebilir. Ahududu, aşırı adet kanamalarınızı düzene sokabilir. Eğer adet kanamanız az ise ve bu sizin için problem oluşturuyorsa, havuç tüketimi  kanamanın sağlıklı olmasını sağlayabilir. Ayrıca kuşkonmaz, mine çiçeği de, regl döneminizi düzenlemenize yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder