28 Nisan 2017 Cuma

Akciğer Amfizemi Nefes DarlığıAkciğer amfizemisenin en belirgin sebepleri nefes darlığı ve rütinleşmiş öksürük durumudur. Amfizem terimi, kronik tıkayıcı akciğer hastalığının eşanlamlısı olarak kullanılmıştır. Amfizem, oldukça yaygındır ve çoğu durumlarda nedeni uzun süre sigara kullanımıdır, yine de kalıtım ve daha önce astım bulunması durumlarının bazı etkileri olabilir.

Nefes Darlığı ve Amfizemi Sebepleri NelerdirAmfizem en çok sigara kullananlarda ortaya çıkmaktadır. Fakat, puro ve pipo, içenler de tehlikede bulunmaktadırlar (pipo içenlerin çoğu başlangıçta sigara içmişlerdir). Erkeklerde sigara tüketimi fazla olduğu için daha çok görülmektedir, çünkü erkeler kadınlara nazaran daha çok sigara içmektedir. Normal olarak akciğerlerinizde alveol denilen hava torbacıklarından 300 milyon adet bulunur, Buralarda kanınıza oksijen verilip karbondioksit çıkartılır. Amfizem, alveoller, normal esnekliklerini kaybettikleri, aşırı derecede gerilip uzadıkları ve yırtıldıkları zaman meydana gelir.yan yana bulunan birkaç alveol birden yırtılarak birçok küçük balonların yerine bir büyük bir balon meydana getirebilir.bu süreç yavaş yavaş meydana gelir ve bütün alveolleri aynı ölçüde etkilemez fakat akciğerlerin randımanlı şekilde çalışmasını önler.Sigara içmek, alvoellerin duvarlarını meydana getiren elastik liflerin erimesine yol açar. Bunu sağlıklı esnekliği sürdürmek için bir madde üreten hücreleri tahrip ederek yapar.

Amfizemin akciğerin nefes almaya yarayan yerlerinin daralması anlamına gelmektedir. Sigara içmek doğrudan tahriş etmek yoluyla bu küçük pasajların spazmına ve daralmasına yol açar. Sonuç olarak havanın akciğerlerine doğru veya akciğerlerinizden dışarıya akışı için geçen süre çok daha uzun olur ve akciğerlerinizdeki oksijen karbondioksit değiş tokuşu büyük ölçüde yavaşlatılmış olur. Bu durum nefes darlığına yol açar.Bazı kişilerde amfizeme, alfa-1 antitripsin denen bir enzimin kalıtımsal eksikliği neden olur; bu enzim,normalde alveollerin, duvarlarındaki elastiki liflerin bütünlüğünü korur. Bu kişilerin kanları tahlil edildiğinde, bu enzim seviyesinin düşük olduğu belirlenir ve büyük ihtimalle bunlar hayatlarının otuzuncu veya kırkıncı yılları civarında şiddetli amfizeme tutulacaklardır. İspat edilmemiş durumda olsa da sigara bu duruma büyük bir etkendir doğrudan olmasa da dolaylı olarak zarar vermektedir ve dolayısıyla kalıtımsal olarak enzim eksikliği bulunmayan kişilerde amfizem meydana gelmesine yol açabilir.

Akciğer Amfizemi  Teşhisi

Amfizemin belirtilerinin arasında en önemlisi gittikçe artarak devam eden nefes darlığıdır.Ufak miktarlarda balgam meydana getiren haif bir öksürük de bulunabilir.şiddetli vakalarda zayıflamaya yol açtığı görülür. Doktorunuz, sizdeki belirtilere akciğerlerinizin fonksiyon testi sonuçlarına tıbbi geçmişinize ve röntgen bulgularına göre teşhis koyacaktır. kendisi büyük ihtimalle, (sıklıkla) göğsünüzün boyutlarında artış fark edecektir.

Amfizem Ne Kadar Ciddi, Bir Hastalıktır?

Amfizem ciddi, bir kronik hastalıktır. Hastalığın ilerlemesi ile tedavisinde ciddi zorluklar yaşanmaktadır. Amfizemin meydana getirdiği değişiklikleri düzeltmek için belirli bir tedavi yoktur.Diğer taraftan,eğer erken tespit edilirse amfizem büyük ölçüde önlenebilen bir hastalıktır. Dolayısıyla, sigarayı bırakın. Belirtiler ortaya çıkmadan önce sigarayı bırakırsanız, hastalıgın daha fazla İlerlemesini önleyebilirsiniz

Nefes Darlığı Tedavisi


Tedavi akciğerlerinizi normal haline getirmez. ancak hastalığın kötüleşmesini engelleyebilir ve hasar görmüş akciğerlerinizien etkili nasıl kullanabileceğinizi öğretebilir. Hastalık teşhisi konulan hastaların sigara kullanımı varsa hemen bırakmalıdır yoksa hastalık gittikçe kötü bir hal alacaktır. özellikle soğuk havada ağız ve burnunuzu koruyun ve burnunuzdan nefes alın; bu solukla aldığınızı havayı ısıtacaktır,soğuk hava bronşlarda daralmaya neden olabilir. Ayrıca soğuk algınlığı, yada grip gibi. solunum yolu enfeksiyonu olanlardan kOrunmaya çalışın.

Amfizemli hastalarda pnömoni, akut bronşit ve diğer ciddi solunum yolları hastalıkları , daha sık görülür. Balgamınızın renginde, miktarında ve kıvamında ortaya çıkan bir değişiklik solunum yolları enfeksiyonunun ilk işareti olabilir. Enfeksiyonu engellemek için doktorunuz antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Nefes darlığı da varsa bronş genişleticiler yararlı olabilir.Amfizem alveollerdeki oksijen-karbondioksit değişimini bozduğu için alınan havanın yetmemesine neden olabilir. Ayrıca hava yolları daralabilir ve solunum kaslarının daha fazla çalışması gerekebilir. Ancak akciğerlerinizi daha etkili olarak kullanabilmeniz için birçok yöntem vardır.

İlk olarak doktorunuzun verdiği ilaçlan tam olarak kullanın. İkinci olarak, düzenli egzersiz yapın.yürümek yâ da bisiklete binmek gibi egzersizler dayanıklılığınızı artırabilir, üçüncü olarak, doktorunuzun önerdiği nefes alma tekniklerini uygulayın. Bazı hastalar bu yöntemlerle dayanıklılıklarını arttırabilmektedir.Son olarak  durumunuz kötüleşir ya da bir solunum yolları enfeksiyonu gelişirse hemen doktorunuza başvurun.Bazı doktorlar ara sıra ya da sürekli, evde oksijen tedavisini uygun görmektedirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder