13 Nisan 2017 Perşembe

Akciğer Kanseri Teşhisi


Akciğer KanseriAkciğer kanseri bazı durumlarda yıllarca hiçbir belirti göstermeden varlığını sürdürebilir ve hatta ilerleyebilir. Aslında birçok vaka da olduğu gibi hastalık belirtileri göstermeye başlamasan önce tamamen yayılmış olur.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Rahatsızlığın en önemli belirtilerinden birisi de devamlı süren öksürüklerdir. Çoğu durumda bu belirti soğuk algınlığı belirtisi ile karıştırılabilir.
Öksürük belirtisinin ardından diğer belirtiler de yavaş yavaş gözlemlenir. Nefes darlığı, iştahsızlık, göğüs ağrıları ve öksürürken ağızdan kan gelmesi diğer belirtiler arasında yer alır. Eğer siz de bu belirtiler ile karşı karşıya kalırsanız derhal doktor kontrolüne girmeniz gerekir.


Fiziksel İnceleme


Doktorunuz ilk olarak medikal geçmişinizi inceleyecektir. Ailenizdeki kişilerin medikal geçmişi bazı durumlarda doktorunuza yardımcı olacaktır. Bunun dışında doktorunuz size günlük yaşamınıza dair sorular soracaktır. Ardından da sizi fiziksel bir incelemeye tabi tutar.

Göğüs Röntgeni


Doktorunuz fiziksel incelemenin ardından göğüs röntgeninizi çeker. Göğüs röntgeni akciğerlerinizin durumunu belirler. Buna karşın röntgen tek başına teşhis için yeterli olmamaktadır. Eğer röntgen gerekli bilgiyi sağlamazsa doktorunuz tomografi isteyebilir. Bu sayede akciğerlerinizin durumu daha iyi gözlemlenmiş olur.

Eğer tomografi de yeterli olmazsa doktorunuz bronkoskopi yöntemine başvurabilir. Bu yöntemle doktorunuz bronkoskobu bronşlarınıza yerleştirir ve bölgede bir biyopsi uygulamasın yapar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder