26 Nisan 2017 Çarşamba

Akut Bronşit


Akut Bronşit

Akut bronşit hastalığı bronş adı verilen büyük solunum yollarında virus, bakteri ve mantarlar tarafından meydana gelen akut bir iltihabi hastalığıdır. Ayrıca asidik ve alkali maddelerin solunması ile de iltihabi olmayan akut bronşit tablosu da ortaya çıkabilir.

Akut Bronşit Oluşum Nedenleri


Akut bronşit hastalığına yol açan nedenlerin başında solunum yolları virusları vardır. Akut bronşit vakalarının ekserisi İnfluenza, Parainfluenza, Coryza (nezle) virusu, Adenoviruslar ve Respiratory syncytial viruslarla ortaya çıkar.

Bakterilerle meydana gelen akut bronşit nispeten daha azdır. Akut bronşite sebep olan bakterilerin başında Hemophilus influenza, Pnömokoklar, Streptokoklar, ve Stafilokoklar gelmektedir.

Nadiren Candida ve Aspergillosa türü mantarlar da akut bronşite yol açabilirler..

Akut Bronşit Belirtileri

Genellikle hastalık burun ve boğaz enfeksiyonu şeklinde gözlemlenmeye başlar. Bazen de üst solunum yollarına ait herhangi bir şikayet olmaksızın akut bronşit tablosu kendini belli eder.

Hastalığın başlangıcında sık tekrarlayan ve kuru bir öksürük görülür. Birkaç gün sonra öksürükle beraber balgam çıkarma şikayeti de baş gösterir. Önceleri normal vasıflarda olan balgam, bir süre sonra iltihaplı bir özellik kazanır.

Bazı vakalarda yüksek ateş, halsizlik, kırgınlık şikayetleri de görülebilir. Bir kısım hastada büyük hava yollarının tahrişine bağlı olarak gelişen göğüs ağrısı da bulunabilir.

Akut Bronşit de Fizik Bulgular

Fizik muayene bulguları normallik görülebilir. Solunum yollarının ödem ve koyu balgam ile tıkanmış olduğu durumlarda ronküs denilen anormal sesler gelebilir. Bronşlarda yumuşak balgam varsa ral adı verilen anormal solunum sesleri duyulabilir. Raller genellikle her iki akciğer sahasında yaygın olarak duyulursa da bazı sahalarda daha az, bazı sahalarda öne çıkabilir.Akut Bronşit Tedavisi
Hastanın odası sıcak ve nemli tutulmalıdır. Ateşsiz ve hafif seyirli akut bronşitlerde antibiyotik tedavisi gerekli görülmez. Küçük çocukların, yaşlıların, kalp hastalarının, amfizem ve kronik bronşitli hastaların akut bronşitlerinde antibiyotik şarttır. Yüksek ateşle seyreden olgularda mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder