19 Nisan 2017 Çarşamba

Alerjik astım tanısı deri testleri


Alerjik Astım NedirTipik olgularda bronşiyal astım tanısı koymak zor değildir. Yukarıda tanımlanan ve bu hastalığa özgü belirtilerle seyreden nöbetler, beyaz, inciye benzer balgam vb belirtiler hastalığa kolayca tanı koyulabilir. Oysa atipik astım türevlerinin tanısı daha güçtür; kalp astımı ve boğmaca gibi solunum güçlüğüne yol açan başka hastalıklarla karıştırılabilir.Alerjik astım bir anda çıkan bir rahatsızlık da değildir. Bundan dolayı çok da bu konuda telaş etmenize gerek yoktur.
Alerjik astım tanısı noktasında bir çok yöntem vardır. Astımı başlatan alerjenlerin incelenmesi ve belirlenmesi, gerek deri gerekse solunum yoluyla tanı konulabilir.

Deri Testleri  1. Test iğne (prick test) ya da çizme (scratch test) ile yapılan deri tepkimesi, öteki ise deri içi (intradermal) tepkimedir. İğne testi, alerjen olduğu düşünülen maddenin derinin çizildiği noktaya uygulanmasıdır.
  2. Test ise deri içine az miktarda alerjen şırınga edilerek yapılır. Kurdeşen döküntülerine benzeyen kızarıklık (eritem) ve şişliğin görülmesi olumlu tepkime olarak tanımlanır;  belirtiler 10-20 dakika içinde en yüksek düzeye ulaşır ve 1-2 saat sonra kaybolur.


Olguların net olmaması sonuçları yorumlamaya yardım eden kaşıntı da ek bir belirti olarak kabul görür. Antihistaminikler, kortizon ve bazılarına göre tüm antiastmatikler bu tepkimelerin olumsuz sonuç vermesine neden olur. Bu açıdan alerjik incelemenin her tür tedavinin kesilmesinden 26-30 gün sonra, astım nöbeti ya da hastalık belirtisi görülmeyen bir zamanda yapılır. Üç yaşın altında ki çocuklarda alerji testleri, genellikle net ve doğru sonuçlar vermeyebilir.

Çocuklarda alerjik astım belirtileri


  • Çocuktaki her grip çok ağır geçiyor ve özellikle 2 haftadan uzun süren öksürük oluyorsa
  • Nefes sıkışmaları oluyorsa
  • Çok sık öksürük oluyorsa
  • Sabaha doğru öksürükler oluyorsa
  • Uykuya daldıktan 1-2 saat sonra öksürük başlıyorsa
  • Öksürük  uykudan kaldırıyorsa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder