15 Nisan 2017 Cumartesi

Alerjik alveolit çiftçi akciğeri hastalığı


Allerjik Alveolit Hastalığı

Allerjil alveoit bir akciğer rahatsızlığıdır.Bu akciğer hastalığına yol açan sebepler, organik tozlara maruz kalmaktadır. Birçok isimlere tanınır. Bu isimler genellikle hastalığa tutulmaya yol açan mesleğin adıdır.Çiftçi Akciğeri Kimlerde Görülür
Alerjik alveotin en bilinen, halk arasında ki ismi çiftçi akciğeri ve bisinozdur. Tahıl tozu tahıl asansörlerinde (kaldırıcılarında) çalışan işçilerde ve çiftçilerde bu hastalık görülür.
Diğer hastalıklar arasında nemlendirici akciğeri bulunur, buna bir mantarla kirlenmiş olan nemlendirici, ısıtma sistemi ve klima sistemleri yol açar. Bağassoz, küflü şekerkamışı liflerindeki mantarlar nedeniyle oluşur, suberoz de küflü mantar tozu solumaktan meydana gelir. Sequosis’e küflü “kızıl ağaç” talaşı yol açar, zoyanin hastalığına, küflü akça ağaç kütüğü bileşimden ve deterjan işçisi hastalığı da, enzim katkı maddeli sporları içeren tozdan oluşur.

Alerjik Alveolit Hastalığının Belirtileri


Bu tozların tümü duyarlı kişilerde aynı şikayetlere gözlemlenir. Belirtiler arasında bol balgam çıkarılan inatçı öksürük (akciğerlerin tahriş edici maddelerden kurtulmaya çalışma yolu), hırıltılı solunum ve nefes darlığı bulunmaktadır. Yapılan testler akciğer işlevinin azaldığını ortaya koyar. Bütün sigara kullanan ve bu maddelere karşı duyarli kişilerde ortaya çıkan belirtiler, sigara içmeyenlerden daha ağırdır.

Çiftçi Akciğerinin Tedavisi

Tahrişe yol açan bu maddelerden uzak durmak belirtileri yok edecektir. Bol miktarda sıvı içmek, odanın bir yerinde su kaynatarak akciğerleri nemli tutmak ve gerekirse doktorunuzun verdiği, bronş genişleticileri kullanmak yardımcı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder