4 Nisan 2017 Salı

Alt Karın Bölgesindeki Ağrıların Nedenleri

Eğer alt karın bölgenizde ağrılar yaşıyorsanız, bu durum bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Kadınlar ve erkeklerde farklı sebeplerden olan pelvik ağrıları farklı sonuçlarda ortaya çıkarabilmektedir. Bazı durumlarda alt karın ağrıları hamilelik durumunun işaretidir. Erkeklerde ise farklı sebepler ve sonuçlar vardır.
Alt karın ağrıları ayrıca yaş farklılığına göre de değişebilmektedir. Aşağıda alt karın ağrısının nelere yol açabileceği açıklanmıştır.

Alt Karın Ağrıları Neyin Göstergesidir?


Alt karın ağrıları ciddi sorunların göstergeleri olabilir bundan kaynaklı aksatılmamalı ve hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Bu sorunlar arasında ilk akla gelen apandisit iltihabıdır. Apandisit iltihabı oldukça tehlikeli olabilir ve kontrol altında tutulmadığı taktirde patlayabilir. Apandisit iltihabı dışında idrar yolu enfeksiyonları da da alt karın bölgesinde ağrılara neden olabilir. Bunun yanı sıra kişide yorgunluk, idrara çıkma problemi ve idrar esnasında idrar yollarında yanma acısı gibi belirtiler de ortaya çıkar.

Bazı durumlarda alt karın bölgesinde gözlemlenen ağrılar sindirim rahatsızlıklarının habercisidir. Bunlarda ciddi olabilecekleri gibi beslenme dengesizliğinden kaynaklı da olabilmektedir. Ciddi sorunlara örnek olarak divertikülit iltihabı ve irritabl bağırsak sendromu karında ağrılara yol açar. Bu sindirim sistemi sorunları oldukça ciddi sağlık sorunlarıdır ve tıbbi yardım gerektirir. Divertikülit iltihabının diğer belirtileri arasında ishal, kronik ağrı yer alır. Bağırsak çeperlerinde gözlemlenen bir iltihaplanma olan divertikülit iltihabı zamanında tedavi edilmediği taktirde kişinin hastaneye yatırılmasını gerektirebilir. Bundan kaynaklı bu gibi durumların geçiştirilmemesi  ve hemen doktora görünülmesi gerekir.

İrritabl bağırsak sendromu da tedavi edilmesi gerekilen bir sindirim rahatsızlığıdır. Rahatsızlığın diğer belirtileri arasında kramplar, kusma, karın alt sol bölgesinde ağrı ve yorgunluk yer alır. Eğer IBS rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışarak diyet programınızı gözden geçiriniz. Sağlıklı beslenme alt karın ağrılarının çoğuna engel olacaktır bundan kaynaklı bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder