15 Nisan 2017 Cumartesi

Araç Tutması Nedir ve Nasıl Önlenir?


Araç Tutması Nedir?Bazı insanlar, uçakta, arabada, dönme dolaplarda bulantı hisseder hatta istifra ederler. Birçok kişi botta, gemide aynı sorunu yaşarlar. Araç tutması, çoğunlukla sadece can sıkıcı bir durum olarak ortaya çıkar ve altında önemli bir hastalık belirtisi değildir; bazı yolcular ise kendilerini bu durumlarda hiçbir şey yapamayacak kadar kötü hissedebilir, hatta bu hisleri yolculuktan sonra bir kaç gün bu his geçmeyebilir.Araç Tutmasına Karşı Ne Yapabiliriz


  •  Seyahat ettiğiniz araçta, vücudunuzun ve iç kulağınızın hissettiği yöne doğru yoculuk etmeye çalışın. Yani yola arkanızı dönmeyin. Arabada önde oturunuz ve ileriye, yola bakınız; gemide güverteye çıkarak ufka bakınız; uçakta pencere kenarına oturarak dışarıyı seyredin. Uçakta, hareketin nispeten en az olduğu kanat üzerinde oturunuz.
  • Sizi araç tutuyorsa, seyahat ederken okumayınız ve gidiş yönünün tersi yönde oturmayınız.
  • Araç tutması olan yolcuya bakmayınız ve onunla konuşmayınız.
  • Seyahatten hemen önce veya seyahat esnasında, size dokunan, sert kokulu, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden sakınınız. Halk arasında itibar gören “soda, gazoz, buzlu kola” gibi içeceklerin faydalı olduğu henüz tıp bilimince ispatlanmamıştır.
  • Hekiminizin size tavsiye ettiği, araç tutması için olan ilaçlardan yolculuğa başlamadan önce kullanın.

Araç Tutmasının Tedavisi

Gözden kaçırılmaması gereken bir nokta var burada. Yukarıda saydığımız öneriler sadece birer önlem yani kesin bir çözüm değildir. Kaldı ki bu sorunun yani araç tutmasının hafif bir tedavisi vardır. Uzman doktorunuza başvurmanız dahilinde kolay ve kısa bir kaç tedaviyle sorununuzu çözebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder