29 Nisan 2017 Cumartesi

Ayak Sağlığına Uygun Olmayan Ayakkabılar

Ayak sağlığı son derece önemli bir konu olmasından kaynaklı ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabılar hakkında ayrıntılı bilgi aşağıda yer almaktadır. 

Ayak Sağlığına Uygun Olmayan Ayakkabılar

sagligim.org olarak ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı tercihleri konusunda bir araştırma yaptık, araştırmadan sonra ortaya çıkan hususlar üzerine sizler için bir yazı hazırladık. Doğru  ayakkabı seçimi ile ayaklarınızda oluşabilecek sorunları engelleyebileceğiniz gibi var olan problemlerinize de çözüm getirebilirsiniz. Ayakkabı tercihlerinizde sağlık ve rahatlığı ilk sıralara koymanız, yarınlarınızın huzur ve esenliğini garanti altına koymanız anlamına gelmektedir.
Doğru Ayakkabı Seçimi


Hiçte öyle abarttığımızı düşünmeyin, sizin yer yüzü ile temasınızdaki ilk nokta ayak ve ayakkabı ile başlar, dolayısı ile yeryüzünde huzurlu bir yaşam içinde bu noktadan kurgulanabilecek sağlıklı öngörüler üzerine olacaktır, hele ki ayakkabı kutularıyla değişen ve gelişen milyonların sıfırlandığı günümüz Türkiye'sinde bilinçli ayakkabı ve ayakkabı kutusu tercihiniz ayak sağlığınız ile beraber bir çok sorununuza derman olacaktır.  Ömer Seyfettin'in "Yüksek Ökçeler" hikayesi bir çoğumuz biliriz. Hikayede; genç yaşta dul kalmış, zengin, temizlik ve namus düşkünü bir Hatice Hanım karakteri vardır. Hatice Hanım, köşkünü hizmetçisi Eleni ile evlatlığı Gülter’le beraber temizler, aşçısı Mehmet’i her gün tıraş ettirip, tepeden tırnağa beyazlar giydirirdi.Hatice Hanım öyle pek evden çıkmaz, kimselerle görüşmez ve çalışanlarının da bu şekilde çalışmasını öğütlerdi. Çalışanları da çok namusluydu. Kileri kilitli değildi ve paraları ortalıkta dururdu.Hatice Hanım'ın temizlik, namus merakından başka bir de yüksek ökçe merakı vardı ki devamlı evin içinde yüksek ökçeli ayakkabı ile bir aşağı bir yukarı koşturup dururdu. Ve bir gün Hatice Hanım hastalandı. Doktoru bütün kabahati yüksek ökçelere bulunca rahat yumuşak yünden terlikler kullanmaya başladı. Baş dönmesi düzeldi, bacak ağrıları da iyileşti. Hatice Hanım yumuşak terlikleri ile rutin hayatına döndüğünde 2 gün içinde çalışanlarının ahlaklarının bozulduğunu, hırsızlık ve yolsuzluklarını fark eder oldu. Etrafı kilit altına alarak rahatladı. Ama kısa süre sonra evlatlığı ve hizmetçisini, aşçısı ile sarmaş dolaş vaziyette yakalar kendisinin daha önce fark edemediği bu rezaletlerini yakaladığında 9 senelik hizmetçilerini evden kovar. İki yıl boyunca eve hizmetçi, işçi, aşçı sıfatıyla kimi almışsa hep arsız, hırsız, yüzsüz, namussuz çıktı. Düzeni bozulan Hatice Hanım üzüntüden hastalandığını da fark edince yine yüksek ökçeli ayakkabılarını giymeye başladı. Hizmetçilerin hırsızlığını, arsızlığını, namussuzluğunu göremez oldu. Ve başı dönmeye devam etti. Terlik önerir korkusuyla doktora gözükmüyor: “-Hiç olmazsa şimdi yüreğim rahat ya” diyordu..  Bu hikaye ile ayakkabı seçiminin etkilerine değinmiş olduk fakat şimdi ayrıntılı bir şekilde konumuza dönmek gerekmektedir.

Anatomik Ayakkabı Sağlığı 


Anatomik ayakkabılar demek; Kendi ayak ve bilek ölçülerinize göre ayağınızın şekline ve ayak derinizin hassasiyetine uygun olarak tasarlanmış, size özel üretilmiş ayakkabılardır ve bu ayakkabı ile daha rahat bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Anatomik ayakkabılar vücudun rahat taşınmasını sağlar, omuriliğin duruşunu destekler, kişinin yorulmasını geciktirir. Doğal malzemeden üretilen ayakkabılar cilt sağlığının korunmasını sağlar, nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıkların oluşmasını engeller. Uygun ayakkabı seçimi ile zaten ayaklarınız gerekli egzersizi yapmış olur ve daha sağlıklı kalır. Dolayısıyla kendi ayak ve bilek ölçülerinize göre tasarlanmış size özel üretilmiş ayakkabıları tercih etmek çok önemli bir konudur.

Öncelikle ayaklarınıza şöyle güzelce bakıp inceleyin; şekil bozukluğu, asimetri, renk değişikliği, ciltte ve kemik çıkıntılara yakın bölgelerde kalınlaşma, sertleşme, çatlama sorunlarını olup/olmadığını belirleyin. Ayaklarınızın ısı farkı, şişlik açısından kontrol edin. Ağrılı bölgeler olup olmadığını kontrol edin. Eğer kontrol sonrasında ayaklarınızda herhangi bir aksaklık varsa eğer doktora danışmalı ve fikrini almalısınız.

Ayak Bakımı Ayak bakımında ayak ve parmak aralarını yıkamak ve sonrasında iyice kurulamak önemlidir. Ayak cildindeki kurumalar çatlaklara ve yaralara yol açabilmektedir. Bu tür problemlere karşı, shee butter yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı ve ayak peelingi gibi malzemeler ile ayaklarınıza bakım yapmalısınız. Ayak tırnak batmalarını önlemek açısından tırnaklar düz kesilmeli, çok kısaltılmamalı ve tırnak kenarları kesilmemelidir. Şeker hastaları, kalp hastaları gibi kan dolaşımında ve bacak ve ayak sinirlerinde hasarlanma olan kişilerde ayak bakımının dikkatli ve tercihen başkaları tarafından yapılması daha uygun olur.

Ayakla ilgili şikayetlerin temelinde genetik,anatomik, fizyolojik faktörlere ek olarak uygun olmayan dar basma kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, sert tabanlı, taban desteği bulunmayan, yüksek topuklu veya topuk yükseltisi olmayan düz tabanlı ayakkabıların kullanılması yatmaktadır. En çok şikayet tarak kemiklerinde ağrı, başparmak yan kenarında çıkıntı, nasır, topuk ve ayak tabanı ağrıları şeklindedir. Ayak tarak kemiklerindeki ağrı ayak taban arkının düşüklüğünde veya yüksekliğinin yanı sıra, ayak eklem, kemik ve yumuşak doku rahatsızlıklarında görülebilir. Ayağınızdaki genetik problemler mevcut olsa da doğru ayakkabı seçimi ile ayaklarınızı koruyabilirsiniz.Topuk ve ayak tabanı ağrıları ayağın mekanik bozukluklarının yanı sıra eklem rahatsızlıklarında, sert tabanlı ve uygun olmayan ayakkabı kullanımında, bazı romatizmal hastalıklarda görülmektedir.

Ayaklarda Nasır Oluşumu


Nasırlar büyük, küçük parmak, topuk ve ayak tabanı yan kısımlarında oluşmaktadır. Uygun olmayan ayakkabı kullanımı, kemik ve eklem değişiklikleri, ayağın belli bölgelerinde fazla yük veya baskı halinde bulunan ayaklarınızdaki derinin sertleşmesi sonucu oluşurlar. Çatlaklar, genelde topukta ve nasırlar ile birlikte görülür. Derinin elastikiyetini (su ve yağ oranının azalması ile) kaybedip genişlemesiyle oluşur.

Ayaklarda Mantar OluşumuMantar hastalıkları ayak derisi ve ayak tırnaklarında deri veya tırnağın hasarlanması, bütünlüğün bozulması ile ortaya çıkabilir. Ayrıca yanlış ayakkabı kullanımı, aşırı terleme veya yak dolaşımındaki bozukluklar mantar oluşmasına zemin hazırlayabilir. Ayak terlemesi, deri ter bezlerinin salgıladığı sıvımsı terin buharlaşamadığı ciltte biriktiği durumlarda görülür.  Bu durum dinlenmeden fazla hareket etmeden , stresten kaynaklı oluşabilmektedir. Hava almayan ayakkabılar da ayrıca bu probleme sebep olabilmektedir.

Ayak hijyeninin ve dolaşımının bozulduğu durumlarda virüsler siğilllere yol açabilir. Siğiller nasırlar ile birlikte görülebilir. Ayrıca tırnaklarınızda ki yanlış kesimi ve düzenli kesmemeniz bu problemlere yol açmaktadır. Tırnak kalın ve ters yönde büyümektedir.Tırnak batması, tırnağın yanlarda çok derinden kesilmesi, uygunsuz ayakkabının tırnakların yan çeperine baskı uygulaması ve ayak bakım hataları nedeniyle oluşur.

Ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı tercihleri konumuza Orhan Veli Kanık ' ın '' Kitabe-i Sengi Mezarı '' adlı şiirinden şu anlamlı iki pasajıyla, bilinçli ayakkabı seçimi ile ayaklarınızda oluşabilecek problemleri engelleyebileceğiniz gibi var olan problemlerinize de çözüm getirebiliceğinizi belirtip, ayakkabı tercihlerinizde sağlık ve rahatlığı ilk sıralara koymanız temennisi ile son verelim...

'' Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar;

Hatta çirkin yaratıldığından bile
O kadar müteessir değildi;

Kundurası vurmadığı zamanlarda
Anmazdı ama Allahın adını,

Günahkar da sayılmazdı.
Yazık oldu Süleyman Efendi'ye

Mesele falan değildi öyle,

To be or not to be kendisi için;

Bir akşam uyudu;
Uyanmayıverdi.

Aldılar, götürdüler.
Yıkandı, namazı kılındı, gömüldü.

Duyarlarsa öldüğünü alacaklılar
Haklarını helâl ederler elbet.

Alacağına gelince...
Alacağı yoktu zaten rahmetlinin '' ...

sagligim.org olarak ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı tercihleri konu başlıklı makalemiz burada sona ermektedir, makalemiz umarız ki aradığınız niteliğe uygun bir makale olmuştur. Aşağıdaki yazımıza ayakkabı seçiminizde yardımcı olabilir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder