4 Nisan 2017 Salı

Ayakkabı alırken ve korurken dikkat edilmesi gerekenler RRAyakkabı seçiminde ve ayakkabılarınızı kullanırken daha uzun ömürlü olmaları için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz :

- Tercihen öğleden sonra ayaklar şiş haldeyken ayakkabı denemekte fayda vardır.

- Ayakkabı alırken sağ ve sol olarak deneyiniz.

- Satın almayı düşündüğünüz ayakkabının bulunduğu kutunun üzerinde imalatçı firmanın ticaret unvanı, kısa adı, adresi ve tescilli markasını, ayakkabının sınıfı, rengi, numarası ve "Bu ayakkabının ayakla temas eden kısımlarında suni malzeme kullanılmamıştır" ibaresini, imal tarihini, parti, seri ve kod numaralarından en az birini arayın.

- Anatomik ayakkabılar kendi ayak ve bilek ölçülerinize göre, ayağınızın şekline ve ayak derinizin hassasiyetine uygun olarak tasarlanmışolmalıdır. Size özel üretilmiş ayakkabılar, ayakta bazı noktaları destekleyerek yürüyüşü rahatlatmakta, vücudun rahat taşınmasını sağlamakta, duruşu destekleyip yorgunluk hissini geciktirmektedir. Ayrıca nasır, batık tırnak ve mantar gibi rahatsızlıklarda cilt sağlığının korunması için doğal malzemeden üretilen ayakkabıların kullanılması uygundur.

- Ayakkabının emdiği ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabınızı 2 gün ara ile giymeniz daha uzun süre giyme olanağı sağlar. Dinlenmede olan ayakkabınızı mutlaka kalıp içerisinde muhafaza ediniz.

- Islak ve nemli ayakkabılarınızı oda ısısında kurutunuz. Kalorifer ve güneş ışığı altında kurutmayınız.

- Ayakkabı nemli iken hafif nemli bir bez ile çamur ve kirini alınız.

- Süet ayakkabılarınızı süet silgisiyle ve süet fırçasıyla temizleyiniz.

- Deri ayakkabılarınızı kendi renginde veya naturel bir cila ile cilalayınız.

- Nubuk ayakkabılarınızı nubuk silgisiyle ve nubuk fırçasıyla temizleyiniz.

- Astar kullanılmayan ayakkabılar çok rahat ve yumuşaktır. Dolayısıyla ayakları daha rahat ettirir. Fakat bu tip derilerde ayak sağlığını bozabilecek kimyasal katkılar bulunmadığı için, derinin rengi ayaklara ve çoraplara çıkabilir. Bu nedenle ayakların çok terlediği dönemlerde ayakkabınız ile çoraplarınızın aynı renk olmasına dikkat ediniz.

- Ayakkabılarınızı çeşitli kokulardan arındırmak için mutlaka havalandırarak kaldırınız ve ayakkabınızın şeklinin bozulmasını önlemek için kalıba koyunuz.

- Üstü el dikişi ayakkabılar (saraçlı) dikiş yerlerinden su alabilir. Bu nedenle yağmurlu havalarda, mümkün olduğunca bu tip ayakkabılarla su birikintilerine girmeyiniz.

- ”Su geçirmez özelliği vardır.” ibaresi olmayan her türlü deri ayakkabının su alabileceğini unutmayınız.

- Özel malzemelerle üretilen ayakkabıların bakımı konusunda görevliden mutlaka bilgi alınız.

- Yağmurlu ve karlı ortamlarda kayma tehlikesine karşı kösele ayakkabılarınızı kullanmayınız. Bu tür ortamlarda lastik ve kauçuk tabanlı ayakkabılar giyiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder