22 Nisan 2017 Cumartesi

B3 Vitamini Faydaları Nelerdir


B3 Vitamini Ne İşe Yarar


İnsan vücudunda niyasine dönüşen B3 vitamini , özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını dengeleme de yararlıdır. Ayrıca B3 vitamini sinir sistemini düzenler, aksaklıkları onarır ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlayarak yağ yakıcı özelliği de mevcuttur, karbonhidrat yakıcı özelliklerde bulunur. Genel anlamda alınan besin gıdalarının vücut tarafından yararlı bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. B3 vitamini Nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkilere sahip olup genel sağlık açısından alınması kritik önemde olan bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için çok önemli bir vitamindir.

B3 vitamini cildin yenilenmesi sağlar ve hücre bölünmesini kolaylaştırarak hücre yenilenmesine katkıda bulunur.. Cildin nem tutmasını sağlayarak cilt yağını dengeler-sebum üretimini dengeler- ve cilt kırışıklıklarına, cilt çatlaklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Saç ve cilt bakımı, dermatit, egzama gibi cilt hastalıklarında oldukça faydalı bir vitamindir. Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Yüksek kolestrole iyi gelmektedir, kolestrol dengeleyici etkisi vardır.B3 Vitamini Kullanım AlanlarıB3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça sık kullanılmaktadır. Niyasin B3 vitaminin vücut tarafından emilimi ile ortaya çıkar ve  %5'lik oranda B3 vitamini akne oluşumuna karşı iyi gelmektedir. Ayrıca cilt lekeleri konusunda B3 vitamini oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için B3 vitamininden sıkça yararlanılmaktadır. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatmada B3 vitamini kullanılır.

Niasinamid dokularda biyolojik oksidasyon enzimlerinin koenzimlerinden olan nikotinamid adenin dinukleotid (NAD) ve nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP) şeklinde bulunur. Hücrelerin oksijeni kullanabilmeleri için gereklidir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlayarak sindirim sistemini düzene sokar.

B3 Vitamini Eksikliği 

B3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına neden olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk sıkça görülmektedir, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir.

Niyasin eksikliği ciltte sorunlara yol açabilmektedir ve eksikliğinde güneş ışınları cildi daha çok lekeler ve yaşlandırır. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa yol açar. B3 vitamini eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve stres durumları gözlemlenir.

B3 Vitamini Bulunan Besinler

Hem bitkisel hem hayvansal besinlerde B3 vitamini mevcuttur. Hayvansal B3 kaynakları ;tavuk etinde , sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunmaktadır. Bitkisel B3 kaynakları ; brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde bulunmaktadır.

B Vitamini

B grubu vitaminler su içerisinde çözümlenirler yani erirler. Vücuda alınan  B vitamini enerji üretiminde , hormonların üretilmesini, saç, cilt, ağız, dil dokusunun sağlıklı kalmasını sağlar. Vücutta bulunan karbonhidratların parçalanması ve enerjinin açığa çıkmasını sağlayan özelliğinden dolayı vücuttaki adale gelişimi ve adale fonksiyonları için oldukça önemlidir. B grubu vitaminlerinin fazla alımı vücuda bir yarar sağlamaz, vücut gerekli olan vitamini alıp depo eder. Günlük alınmalıdır.

Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda, süt ve süt ürünlerinde bulunan B vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde ve kuru meyvelerde de bulunmaktadır. Öğrenmeyi, hafızayı güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder