22 Nisan 2017 Cumartesi

B3 Vitamini (Niyasin)


Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bilinen bir b vitamini türevi olan b3 vitamini, saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılan bir vitamindir. B3 vitamini suda çözünebilmektedir. Kimyasal formülü (C6H5NO2) olan niyasin 237 derecede erime özelliğine sahiptir. Türevleri olan NADH, NADPH, NAD ve NAD+ hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında ihtiyaç duyulan gerekli bir vitamindir.

B VitaminiTüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştüren özelliğe sahiptir. Ayrıca B vitaminleri kan şekeri dengelemekte, genetik işlevleri düzene sokmakta ve sağlıklı işlemesini sağlamakta, gıdalar ile alınan yağların işlevini sağlamaktadır.B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. B3 vitamini B2, B5, B6, B7, B9, B11, B12 çeşidi olan B vitamini grubunun bir üyesidir.

B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gereklidir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde ayrıca yararlı bir etkiye sahiptir..

B3 Vitamini Neye İyi Gelir?B3 vitamini cilt ve saç bakımda sıkça kullanılan popüler bir vitamin grubudur. Niyasin özellikle cilt bakımında B3 vitamini içerisinde bulunan etkili olan bir maddedir. ABD'de %5 oranında B3 vitamini sivilce ilacı görevi görür. B3 vitamini cilt lekeleri konusunda oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için B3 vitamininden yararlanılır. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında ,saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında B3 vitamini sıklıkla tercih edilmektedir.

B3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşürek özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenler. Nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen özelliklere sahiptir, vücutta bulunması gerekli bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için kullanılan, sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında faydası kanıtlanmış bir vitamindir. Şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı tedavi edici rol oynar.
Niyasin seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde üretilenlerde önemli rol oynar. Toksik maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir.

B3 Vitamini Eksikliği Nelere Neden Olur?

B3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına neden olmaktadır. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk sıkça görülmektedir, bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir.

B3 vitamini eksikliği ve niyasinin eksikliği ile cilt tipine göre farklı rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Güneş Uv ışınlarının etkisi ile güneş lekeleri ciltte daha çok oluşmaktadır. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa yol açar. B3 vitamini eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirli olma durumu -stres veya depresyona bağlı olarak-gözlemlenir.

B3 Vitaminin Nelerde Bulunur?

Niyasin yani B3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal B3 kaynakları şunlardır; özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır; brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünleri.

B3 Vitamini Zararları Nelerdir?

B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirli etkileri görülen bir vitamindir. B3 vitamini vücutta depolanmaz ve bundan kaynaklı niyasine dönüşmeyen B3 vitamini ciddi zararlara neden olabilmektedir.. Fazla kullanımı düşük kolestorol ve karaciğere zararlıdır. Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Niyasinin aşırı miktarda kullanımı ölümcül olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder