22 Nisan 2017 Cumartesi

B3 Vitaminli Cilt Bakımı


Cilt Bakımında B3 Vitamini

B3 vitamini cilt üzerinde oldukça etkili bir bakım vitaminidir. B3 vitamini cildin nemini dengeler ve cilt nemini tutmayı sağlar. Ayrıca cilt kuruluğuna karşı yağ tabakası oluşturarak kırışıklığı önler. Vitaminler cilt yaşlanmasını karşı da oldukça etkilidr ve cilt sarkmalarını engeller. B3 vitamini yani niyasin cilt bakımında oldukça fazla kullanılan bir vitamindir. Cilt lekesi, kırışıklıklar, sivilce, egzama, sedef, cilt yağlanması, güneş lekelerine karşı cilt bakım yaparken kullanılabilecek oldukça faydalı bir vitamindir.B3 Vitaminiyle Kırışıklıklara ÖnlemCildinizin ışıltılı görünmesi için beslenmenizde oldukça önemlidir ve vitamin gruplarını beslenme yoluyla da elde edebilirsiniz. Bunun için hangi vitamin gruplarının ne işe yaradığını bilmeli ve tüketimini yaparken veya topikal olarak uygularken bir uzmana danışmalısınız. B3 vitamini cildin nem tutma kabiliyetini geliştirir ve tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışık oluşumunu engeller. B3 vitamini ciltteki kırışıkları ve yaşlanma belirtilerini önleyici bir vitamindir.

%3 oranında niyasin yani B3 vitamini kullanımı ile cilt kırışıklarını azaltılabilir hatta düzenli kullanımı ile tamamen yok edilebilir. Ayrıca özellikle A vitamini ve C vitamini ile kombine hazırlanacak cilt bakım maskeleri ile cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. A vitaminli yağı ve C vitaminli yağları karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize uygularsanız oluşan kırışıklıkları da azaltırsınız. Her akşam B3 vitamini kullanabilirsiniz.

B3 Vitaminiyle Cilt Lekesine Önlem

Lekeler, ciltteki melanosit hücrelerinin salgıladığı melanin pigmentinin ciltte birikmesi sonucu oluşur. Genetik yapı, güneşe maruz kalma süresi, kullanılan kimyasal maddeler, hormonal tabletler ve doğumsal faktörler ciltte leke oluşumuna sebep olmaktadır.

Niyasin yani B3 vitamini cilt lekelerini azaltmada ve yeni cilt lekesine karşı kullanılabilecek etkili bir vitamindir. Cilt lekeleri üzerinde C vitamini ile birlikte kullanılması oldukça faydalıdır. Cilt lekelerini azaltıcı etkileri bilinmektedir. Ayrıca güneş sonrası b3 vitamini cildinizin yaşlanmasının ve lekelenmesinin önüne geçer. %3 B3 vitamini çözeltisi sonrası cilde 2 günde bir uygulanacak A vitaminli yağ ve C vitaminli yağların karışımı oldukça etkilidir, ama yağları 2 günde bir uygulayınız. Ancak her gün suda çözünebilen C vitaminini %5 oranında her akşam cildinize uygulayabilirsiniz veya C vitamini serumlarını her akşam kullanabilirsiniz. Bir çok kimyasal içerik barındıran krem ve losyonlardan çok daha doğal ve etkili bir çözümdür.

B3 Vitaminiyle Cilt Yağlanmasına Önlem

B3 vitamini yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklere sahiptir.Cilt yağlanmasına karşı sebum üretimini dengeleyerek B3 vitamini cildin aşırı yağlanmasını engeller. Niyasin yağlanma azaltıcı özelliğinden cilt yağlanmasını önlemek için B3 vitamini ve kükürt etkili bir kullanımı vardır. Bir tatlı kaşığı suya bir mercimek tanesi kadar B3 vitamini bir mercimek tanesi kadar biosulphure yani suda çözünen kükürt ilave edip bu karışımı her akşam cildinizin yağlı bölümlerine sürünüz ve 5 dakika sonra yıkayınız. Yaklaşık 15 gün sonra cildinizin yağ dengesini sağlamış olacaksınız.

B3 Vitaminiyle Sivilcelere Önlem

Sivilce oluşumu ciltteki yağlanmadan kaynaklı oluşabilmektedir bundan kaynaklı B3 vitamini yağı dengeler ve ayrıca oluşan sivilceleri geçirmede etkili bir çözüm sağlar. B3 vitamini içeren ürünler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu %5 oranında niyasin içeren malzemeler sivilceler üzerinde oldukça etkili olduğu ortaya konmaktadır. Sadece sivilcelere değil, sivilce izlerine de etkili gelen niyasin sayesinde sivilce izlerinde de  kurtulmak mümkündür.

Sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemek için B3 vitamini neredeyse ilaç niyetine kullanılabilecek bir vitamindir. B3 vitaminini özellikle biyosulphure, çinko oksit ve salisilik asitle birlikte kullanırsanız sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey 200 ml kolonyaya 10 gr salisilik asit, 10 gr B3 vitamini, 10 ml kükürt ve 10 ml çinko oksit ilave etmeniz. Karışımı 3 günde bir çalkalayarak cildinize sürün ve 5 dakika sonra cildinizi yıkayın. Mucizeyi sivilce ve siyah noktalarda 1 hafta sonra görürsünüz.

B3 Vitaminiyle Sedefe Önleme

Stres, sedef hastalığını artıran etkenlerin başında gelmektedir. Sedef kronik deri hastalıklarının en önemlilerinden olup, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir hastalıktır. Derinin olduğu tüm bölgeleri tutabilir. Saçlı deride, tırnakta, elde, ayakta, gövdede, dizde, dirsekte kısaca bütün vücutta görülür.

Sedef yani psoriasis gibi bir cilt hastalığınız varsa b3 vitamini bu konuda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Yapmanız gereken her akşam sedefli bölgelerinize; bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi B3 vitamini, bir mercimek tanesi B5 vitamini, bir mercimek tanesi C vitamini yani L ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek uygulama yapmalısınız. Özellikle kükürt, b3 vitamini ve çinko oksit sedefe oldukça faydalıdır.

B3 Vitaminiyle Egzamaya Önlem

Egzama bir tür cilt rahatsızlığıdır. Egzamada cildin üst yüzeyinde iltihaplanmaya neden olur  ve ciltte kızarıklıklar ve kaşıntılar meydana gelir. Cilt dış etkenlerden daha çabuk etkilenerek çatlamalar da oluşabilmekte bu durum cilt yüzeyinde ağrılara neden olabilmektedir.

Yıllardır geçmeyen egzama yani dermatit gibi bir probleminiz varsa B3 vitamini kullanmanız gerekmektedir, B3 vitamini eksikliği egzamaya neden olabilmektedir. Egzamalı bölgeye B3 vitamii ile birlikte B5 vitamini ve C vitamini uygulayabilirsiniz. Özellikle yabancı forumlarda etkisinden çokça bahsedilmektedir. Yapmanız gereken her akşam egzamalı bölgeye uygulamak üzere bir tatlı kaşığı suya bir mercimek tanesi kadar B3 vitamini, bir mercimek tanesi B5 vitamini, bir mercimek tanesi C vitamini yani L ascorbic acid ilave ederek bu karışımı egzamalı bölgeye sürmektir. Bir süre sonra egzama da ciddi bir azalma ve iyileşme fark edeceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder