22 Nisan 2017 Cumartesi

B3 Vitaminli Saç Bakımı


Saç Bakımında B3 Vitamini


B3 vitamini vücuda enerji sağlamanın yanı sıra saç bakımında da oldukça etkilidir ve içerdiği niyasin ile onarıcı ve sağlıklı bir bakım sağlamaktadır. Kan damarları ve kılcal damarların genişlemesini sağlayan B3 vitamini ; saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının artmasına katkı sağlamaktadır. Bu artış sayesinde saç büyüme hızı da artmaktadır.

B3 vitamini cilt bakımında ve saç bakımında oldukça etkili bir vitamindir. Suda çözünebilen bir vitamin olan Niyasin, kan damarlarını genişletip, saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Niyasin saç uzamasını sağlarken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterolün birikmesini engellemekte ve saç dökülmelerine karşı etkili bir çözüm olmaktadır. Özellikle saç derisi problemlerinin çözümünde rolü oldukça büyük olan B3 vitamini ;saç yağlanması, seboreik dermatit, sedef , saç dökülmesi karşı koruyucudur ve sağlıklı  saç uzatmak için kullanılır.B3 Vitaminiyle Seboreik Dermatite ÇözümSaç derisi hastalığı olan seboreik dermatit en çok şikayet edilen kronik saç hastalığıdır. Saç derisinde kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetlere neden olur. Seboreik dermatitte  B3 vitamini kullanımı etkili olmakta ve iyileşme sağlamaktadır.

200 ml lavanta suyuna 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit, 20 ml %25 glikolik asit, 20 ml %20 laktik asit karıştırarak hazırlanan saç solüsyonu ile saçlarınızı seboreik dermatite karşı koruyabilirsiniz. Bu karşımı çalkalayıp bir yemek kaşığı suyu alın, içine bir mercimek tanesi C vitamini (l'ascorbic acid) ilave edin. C vitamini her seferde çözünerek kullanılır yoksa bozulmaktadır ve hemen kullanılmalıdır saklanması tavsiye edilmez. Saç derinize yıkanmadan 10 dakika önce bu karışımı uygulayın. Saç derinizin yenilenmesini ve onarımını sağlayacak bu solüsyondan sonra saçlarınızı yıkayın ve sonra bir maşrapa damacana suyuna ilave edeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz.Ayrıca bu bakımı yaparken önemli olan bir noktada  on günde bir de ketoral, fungoral gibi ketokonazol içeren bir şampunla saçlarınızı yıkamayı ihmal etmemenizdir.

B3 Vitaminiyle Saç Dökülmesine Önlem

Saç dökülmesinin önemli nedenleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunmaktadır.Genetik sebeplerden kaynaklı saç dökülmesine karşı pek bir şey yapılamasa da vitamin eksikliği özellikle B3, C vitamini gibi vitaminler ile kapatılabilmektedir.

Saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp kullanabileceğiniz karışım önerimiz olacak. Bu karışmlardan sulu olanı için 200 ml lavanta suyu, 10 ml keratin, 10 ml argireline, 10 ml b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürün. Ayrı bir kapta 60 ml hint yağı, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml e vitamini, 10 ml a vitaminli yağ, 10 ml c vitaminli yağ karıştırıp sulu çözeltiden sonra üzerine sürünüz. Oldukça besleyici bir vitamin ve protein bakımı yapmış olacaksınız.

B3 Vitaminiyle Saç Yağlanmasına Önlem

Saç yağlanmasında B3 vitamini saç derisindeki yağlanmayı dengeler ve sebum üretimini dengede tutar ve saçlarınızın yağ dengesini korur. Çinko oksit, kükürt ile beraber kullanıldığında saç yağlanmasını yüksek oranda azaltır.

200 ml lavanta suyuna ekleyeceğiniz 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit saç yağlanması sorununuzu çözecektir. Bu karışımı duştan 10 dakika önce saç derisine sürünüz. Duştan sonra da bir maşrapa damacana suyuna ekleyeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz.

B3 Vitaminiyle Saç Uzatma

Saçın hızlı ve sağlıklı uzaması için vitaminler önemli rol oynar. B3 vitamini saç uzatmak için de kullanılabilir. Saç bakımı saç köklerinden başlamaktadır. B3 vitamini saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur, saç büyüme hızını arttırarak saçın incelmesini engellenir.

Bir yemek kaşığı suya yarım çay kaşığı B3 vitamini, yarım çay kaşığı B5 vitamini, yarım çay kaşığı kükürt, yarım çay kaşığı C vitamini, yarım çay kaşığı A vitaminli yağ, yarım çay kaşığı çinko oksit, yarım çay kaşığı E vitamini, yarım çay kaşığı hint yağı karışımını saç diplerine sürüp 5 dakika sonra duş almanız yeterli gelir, saçlarınız daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzadığını fark edeceksiniz.

B3 Vitaminiyle Sedefe Çözüm

Sedef, alerjik ya da mikrobik bir hastalık değildir. Süreklilik gösteren zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemleri olan bir deri hastalığıdır. Sedef, en sık saç derisi, diz, dirseklerde görülmektedir. Sedef hastalığı saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saçta oluşmuş kabuklanmaları sökmeye çalışırken saçlarınız dökülebilir.

Saç derinizde sedef yani "psoriasis" rahatsızlığı B3 vitamini ile saç derinizi besleyebilir ve hem saç derisi kuruluğunu engelleyebilir hem de sedefe karşı çözüm üretebilirsiniz. Yapmanız gereken her duştan 15 dakika önce sedefli bölgeye, bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi B5 vitamini, bir mercimek tanesi C vitamini yani L'ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek sürünüz ve 15 dakika sonra yıkayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder