27 Nisan 2017 Perşembe

B5 Vitamini İle Cilt Bakımı


B5 Vitamini Cilt Bakımı


Pantotenik Asit olarak da çağırılan  B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda içerir. Yunanca "heryer" anlamına gelen "pantos" sözcüğünden kökeninden adını almıştır. Vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamin türüdür.


Cilt bakımında b5 vitamini kullanımı bir hayli yaygındır. Özellikle bepanthen krem cilt bakımında tercih edilen bir kremdir. Vitamin b5 dekspantenol yani d-pantenol olarak bu kremlerin içinde %5 civarında b5 vitamini barındırmaktadır.

Ciltteki yaralanmalar, yanıklar, kuru cilt bakımı, cilt çatlakları, pişikler gibi problemler için kullanılan bir vitamindir b5 vitamini. Ancak pantenoik asit olarak da bilinen bu vitaminin fazla kullanımı ciltte tüylenme sorununa yol açar.


Yaralar ve Yanıklar İçin  B5 Vitamini

Çeşitli fermantasyon ve klinik işlemler sonucunda elde edilen B5 vitamininin sıvı/saf formu  kozmetolojik uygulamarla dermatolojik problemler ve bakım yöntemlerinde kullanılabilen bir yapıdadır.

B5 vitamini ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır. Ciltteki yara, yanık gibi durumlarda uygulanır ve cilt dokusunun hızlı onarılması ve iyileşmesine yardımcı olan bu vitamin uzun yıllardan beri uygulanmaktadır.

Ayrıca lazerle yapılan epilasyon, dövme silme, kimyasal peeling, cilt rengi düzelme gibi güzellik merkezi ve kliniklerin uygulamalarından sonra bakım için bu vitamini içeren kremler reçete edilir. Güneş yanığı ve diğer yanıklar için de kullanılan bir vitamindir.

Cilt Lekesi ve izleri tedavisinde B5 Vitamini Kullanımı

Deri katmanlarından olan epidermis tabakada, elastin liflerin zayılamasına bağlı olarak gelişen çatlakların tedavi sürecinde etkin bir yardımcı olan B5 vitamini özelikle kimyasal peeling uygulamalarının ardından cildin yenilenmesi sürecinde hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Esasen çatlaklar nasıl geçer sorusuna iyi bir cevap niteliğindedir b5 vitamini.

Ciltte özellikle hamilelik döneminde ve kilo alıp vermeyle oluşan çatlaklar için bu vitamin önleyici ve koruyucu olarak tercih sebebidir. Çatlakların giderilmesi için yapılan kimyasal peeling işleminde tercih sebebi olmasının nedeni vitaminin cildi hızlı iyileştirmesidir.

El ve Ayak Bakımında B5 Vitamini Kullanımı

Özellikle çok fazla bulaşık yıkayan ya da temizlik yapan insanların ellerinde oluşan çatlamalara karşı tercih edilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmaları önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca ciltte koruyucu bir bariyer tabaka oluşturur.

Ayaklarda yazın terlik vb. giyme ile oluşan kurumalara da oldukça iyi gelir, ayrıca topuklarda onarıcı işlevleri ortaya konmuştur . Ayak bakımında özellikle ayak peelingi yapıldığında onarıcı amaçlarla ilk 2 gün tüm ayağa uygulanan bir vitamindir.

Özellikle eldiven kullanılmadan çalışmak zorunda kalınan emek yoğun iş süreçlerinde üst deri tabakasının nasır mantar vb sıkıntılar yaşamasının önüne B5 vitaminin periodk kullanımıyla geçmek mümkün. bunun için mercimek tanesi kadar bir damlayı el ve ayaklarımaza sürmeniz dış koşulların olumsuz etkilerine karşı güçlü bir koruma sağlayacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder