27 Nisan 2017 Perşembe

B5 Vitamini


B5 VitaminiVitaminler sağlığımız açısından oldukça önemli olan besinlerdir. Vitaminler yağda eriyenler ve suda eriyenler olarak 2 gruba ayrılırlar. A, D, E ve K vitamininden oluşan yağda eriyen vitaminler; sentezleri için kolesterol gerektiren, yağ dokusunda depolanabilen ve ihtiyaç anında vücut tarafından kullanılan vitaminlerdir.

B vitamin kompleksleri ailesinden ve C vitamininden oluşan suda eriyen vitaminler ise; vücutta depolanamazlar ve her gün belirli miktarlarda dışarıdan alınmaları gerekmektedir. Pantotenik Asit olarak da adlandırılan B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabildiğinden Yunanca "heryer" anlamına gelen "pantos" sözcüğünden kökenini almıştır. B5 vitamini vücutta depolanmaz ve gerekli olduğu kadar alınmalıdır. B5 vitamini;mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra kolesterol dengesini korumaktadır. D vitamini ise, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir.Vitamin B5 Faydaları  Nelerdir

Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B12 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B6 vitaminleri kritik önem taşımaktadır.

B vitamin gruplarından yararlanılması sayesinde cilt ve genel vücut sağlığı olumlu olarak etkilencektir. Normal büyüme ve gelişmeyi destekler. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur.Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında gereklidir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır.

B5 Vitaminli Besinler Hangileridir

Dana eti,
Karaciğer,
Balık, tavuk,
Yumurta,
Peynir,
Fasulye,
Tüm tahıllar, hububatlar,
Karnabahar,
Bezelye,
Avakado,
Patates,
Mısır,
Kuru yemişler de bolca bulunur.

B5 Vitamini Eksikliği Nedir ?

Doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Çünkü B5 vitamini günlük kullandığımız bir çok besinde mevcuttur. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır.

Bunlardan bazıları şunlardır: sinir -stres durumları, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar. Ayriyetten, yüksek doz vitamin B5 alımında yoğun olarak gastrointestinal sistem bozuklukları görülür.

B5 Vitamini Eksikliği

Özellikle vejetaryen beslenen kişiler B5 vitamini eksikliğinin yaşayabilmektedirler. Çünkü bitkilerden yeterli B vitaminini alamazlar sadece süt ve süt ürünlerinden B vitaminini karşılayabilirler. Bu da günlük ihtiyaç için yeterli olmayabilir. Bazı diyabet ilacı veya antibiyotik türünü kullanan kişiler bu eksikliği yaşayabilirler. Pernisiyöz hastalığı olan kişiler B vitamini eksikliği yaşar.

B vitamini eksikliği yaşayan kişi dengesiz beslenme yoluyla bu eksikliği yaşıyorsa kişinin beslenme alışkanlığı değiştirilerek yukarıdaki B vitamini bakımından zengin içerikli besinlerle beslenmesi tavsiye edilir..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder