22 Nisan 2017 Cumartesi

B5 Vitamininin Saça Faydaları


B5 Vitamininin Saça Faydaları


Saçınız bir çok dış etkenden kaynaklı yıpranmaktadır ayrıca saç bakım ürünleri ile yıpranan saçlarınız bunların dışında kimyasallar maddeler ile üretilen şampuanlar ve saç kremleri, saç kurutma makineleri, saç düzleştirici makineler, saç boyaları gibi saçınızda kullandığınız pek çok ürün saçlarınızda ciddi hasarlara yol açmaktadır. Bu durum da saçlarınızın görünüşündeki aksaklıklar ruh halinizin bozulmasına ve güzelliğinizin zedelenmesine yol açmaktadır.

Saçlarınız için vitaminler kritik öneme sahiptirler. Vitaminler beslenme yoluyla alınabileceği gibi doğrudan saç için kullanabileceğiniz doğal vitamin karışımları satan vitamin mağazalarından da bu ürünleri temin edebilirsiniz.Aslında tüm bu vitaminler taze meyve ve sebzelerde, doğal gıda ürünlerinde bulunmakla birlikte her zaman bunları satın almak ve yemek için vaktiniz olmayabilir.Bundan kaynaklı vitamin ve vitamin yağlarını saç bakımı için ayrıca uygulayabilirsiniz. Her vitaminin saçlar üzerinde belirli oranlarda etkisi olmakla birlikte bazı vitaminler daha fazla etkiye sahip. Bu vitaminler arasında A, C ve B vitaminlerini özellikle saç bakımı konusunda etkili olanlardır.Pro-vitamin B5B5 vitamini saç oluşumunda kullanılan enzimlerin etkili olabilmesi için gerekli olan vitaminlerdendir. En önemli etkisi saçın büyüme dönemini hızlandırması, saç tellerinin sağlam olmasına yardımcı olması ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlamasıdır. B5 vitamini bu özelliği ile en çok saç bakımında kullanılması tavsiye edilen bir vitamindir. Saç, sakal, bıyık, kirpik, kaş gibi bölgelerinizde kıl köklerine ve foleküllerine oldukça faydalı bir vitamindir. Ayrıca B5 vitamini kuru yıpranmış saçların onarımında çok etkili bir vitamindir.

Saçlarda B5 Vitamini Faydaları

B5 vitamini bölgesel olarak kullanıldığında ciltteki bölgesel  emilimi zamanına göre değişik metodları mevcuttur. Saç bakımında özellikle şampuanlarda daha rahat emilebilen provitamin B5 şeklinde bulunmaktadır ve saç kalitesine yönelik üretilen tüm şampuanlarda vardır.

Saçlarınız kuru veya boyalıysa saç bakımınız için B5 vitamini kullanabilirsiniz. Saçınızı oluşturan keratinel tabakada saç boyası ve açıcılar yüzünden hasarlar oluşur B5 vitamini yani d-panthenol bu zararı onarmanıza yardımcı olur. Genellikle sıvı keratin ve e vitamini ile birlikte karıştırılarak saça uygulanır. Özellikle saçtaki yıpranmaya karşı oldukça etkilidir. Saç yanması gibi bir sorunla karşı karşıya iseniz sıvı keratin E vitamini ve B5 vitamini üçlüsünü muhakkak kullanmalısınız.

Hızlı Saç Uzatma ve B5 Vitamini

Saçların yapısını oluşturan keratinin,sistein ve sistin aminoasitlerinin vücutta sentezlendiği düşünülürse ;saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için Pro vitamin B5’in dışarıdan alınması ve saçlara direk olarak uygulanması gerekmektedir.

Saç, sakal, bıyık, kaş, kirpik gibi kıl köklerinin beslenmesini  sağlayarak daha da gürleşmesi ve hızlı uzaması için B5 vitamini kullanabilirsiniz. B5 vitamini daha çok biosulphure (kükürt), keratin, çinko oksit, B3 vitamini E vitamini ile birlikte bu tarz bakımlarda kullanılır. Kıl köklerini besleyici, güçlendirici ve daha hızlı uzatıcı etkisi ile oldukça faydalı ve popülerdir.

Dökülen Saçlara B5 Vitamini

Vitamin eksikliği saç dökülmesi sorununa neden olabilmektedir. Saç dökülmesinde genetik sorunlar olabileceği gibi , vitamin eksikliği daha sık karşılaşılan bir durumdur ve saç dökülmesine karşı vitaminlerin kullanılması gerekmektedir. Saç dökülmesi gibi durumlarda B5 vitamini oldukça etkili bir vitamindir. Dökülen saçların oluşturduğu kıl köklerini besleyici etkileri vardır. Kadınlar bepanten kremin tüylenme yaptığını çok konuşurlar bunun nedeni ise bu kremin içeriğinde %6 oranında b5 vitamini bulunmasıdır. B5 vitamininin kıl köklerini besleyici etki gösterdiği için kıllanma durumlarına yol açmaktadır.

B5 Vitamini İle Saç Bakımı ve Saç Uzatma Maskesi

Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç derinize yapacağınız vitamin ve mineral bakımıyla saç köklerinizin daha güçlenmesini ve uzamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir sulu çözelti hazırlayabilirsiniz;

1 yemek kaşığı su içerisine ;
Çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
Çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
Çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
Çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt) ekleyerek hazırlayacağınız saç bakım maskesini, saç bakımında kullanabilirsiniz.Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam tabakta hazırlayıp saç diplerinize sürmelisiniz. Çözeltinin günlük hazırlanması gerekmektedir çünkü C vitamini çabuk bozulabilen bir maddedir, sulandırıldığı an kullanılması gerekt.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder