15 Nisan 2017 Cumartesi

Pankreas kanseri ve Tedavisi


Pankreas Kanseri ve Tedavisi


Bu yazımızda çok ilginç bir metodla karşınızdayız. Sizden gelen maillerin cevaplanması sürecinde fark ettik ki hastalar ve uzmanlarımız arasında ki mailler çok yararlı ve sağlıklı bir çerçevede geçiyor ve sizinle bu tür bazı mesajlaşmaları paylaşmayı anlamlı gördük. Hem haklı gururumuz olarak hemde yararlı gördüğümüz bu soru ve cevabı sizin için ele aldık.Şeker Hastalığı ve Pankreas Kanseri

Soru:
Babam yaklaşık 13 yıldır şeker hastası. Yaklaşık 4 ay önce karın ağrısı şikayetiyle doktora gittik. Yapılan tetkikler sonucunda insülin kullanılmasına karar verildi. Fakat insülin dozları arttırılmasına rağmen bir türlü ağrıları geçmedi. Bu sırada kalp damarlarının tıkalı olduğu ve 6 damarın değişmesi gerektiği belirtildi. Bypass yapıldı. Kalp ameliyatından sonra ağrıları geçti fakat bir süre sonra yeniden başladı. Daha sonra ishal, arkasından da sarılık oldu. Yapılan incelemelerde pankreas ve safra kesesi arasında kitle tespit edildi. Fakat tümör riskli bölgede bulunduğu için alınamadı. Sarılığı bertaraf etmek için safradan bağırsaklara bir yol yapıldı. Bu arada karaciğer metastazı var. Kısa bir süre sonra karaciğerinden iğne yöntemiyle parça alınacak. Daha sonra da kimyasal tedavi başlayacak. Tedavi sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap:

Fazla şekerle beslenmek ve diyabet, kanser açısından önemli bir risktir elbette. Kuşak tarzında bel ağrısı, ishal, kilo kaybı, sarılık pankreas kanserinin en önemli belirtisidir. Bazı hastalarda tek belirti sarılık gözlemlenebilir. Babanızda sarılık çıktığı için tümörün cerrahi olarak çıkarılması mümkün değildir. Amaç safra yollarını açık tutarak babanızın kaldırabileceği bir tedaviye başlamak olmalı. Çünkü hem by pass olmuş hem de şeker hastası. Kemoterapi seçiminde dikkatli olmak gerekir. Doktorunuz babanızın bünyesine,kilosuna göre kemoterapi ayarlayacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder