8 Nisan 2017 Cumartesi

Bademcik burun eti


Bademcik ve Burun Eti (Lenf Bezi);


Bademcikler ve lenf bezleri gırtlaktaki lenf, topaklarıdır ve vücudun savunma mekanizmaları olarak görev yaparlar. Ayrıca sindirimin ilk koruyucularıdır. Bademcikler ağızın gerisinde, lenf bezleri ise gırtlağın en üstündedirler. Her ikisi de vücuttaki enfeksiyonları filitre ederler ve bu sayede vücudu enfeksiyonlara karşı korurlar. Lenf bezleri özellikle 3 yaşına kadar çok yararlıdırlar. Ergenliğe yaklaştıkça burun etleri (lenf bezleri) hemen hemen yok olurlar ve bademcikler de fındık büyüklüğüne inerler.Bademcik ve Burun Eti Ameliyatları


Çoğunlukla 3 yaşından sonra çocuklarda (ve bazen de yetişkinlerde) bademcik iltihabı rahatsızlığı görülür. Arada bir bademcikler belirli enfeksiyonlara ve mikroplara bağlı şişebilir ve çocuğun sesi genizden gelir. Bu bezler sık sık iltihaplanırsa (yılda 3, 4 kez ve ciddi şekilde) doktorunuz ameliyat önerebilir.

Eskiden hemen hemen her çocuğun bademcikleri ve burun etleri aldırılırdı.Fakat antibiyotik kullanımının olumlu sonuçları ile ameliyat daha arka plana itildi. Diğer yandan , çok ender durumlarda bademcikler öylesine şişebilir ki nefes alma ve yutmayı engelleyebilir. Hatta, burnun arkası ve östaki borusu şişmiş burun etleriyle tıkanabilir ve ortak kulak iltihabına neden olabilir. Bademcik ve burun eti ameliyatları basit müdahalelerdir ve bunlar kolayca çıkartılabilir. Bademcikler tekrar büyümez ama burun etleri yeniden gelişebilir. Bu risk durumu çok düşüktür ve aynı büyüklükte sorun yaşatmazlar. Ameliyat sonrasında çocuğunuz bir kaç saat veya en fazla 12 gün hastanede kalır ve şiddetli boğaz ağrısı ve acısı birkaç gün daha sürer. Bu ameliyatlar boğaz enfeksiyonlarını kökünden çözümleyemezler. Bademcik iltihabına neden olan bakteriler (genelde streptokok) boğazı da iltihaplandırabilir. Gene de bu ameliyatlardan sonra boğaz iltihapları çok seyrekleşir. Fakat önceden söylendiği gibi kökünden bir çözüm yolu değildir fakat ilaçlar yardımı ile durum kontrol altına alınır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder