21 Nisan 2017 Cuma

Bahar Yorgunluğuna Son!

Mevsim değişiklikleri alerjilere sebep olduğu gibi kırgınlıklar ve yorgunluklara da sebep olabilmektedir.Buna sebep olan etmenler arasında havadaki ağır elektrik yükü, hava kirliliği, sanayi atıkları ve trafik yoğunluğu varıdr. Bu durumlar bahar yorgunluğu belirtilerini artırıyor. Bu yoğun yük; sinir gerginliğine, damarlardaki büzülmeye bağlı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, kas, omuz, sırt ve boyun ağrılarına, konsantrasyon bozukluğuna, neşesizlik, aşırı sinirlilik, hafıza zayıflaması ve uyku bozukluklarına neden olabiliyor.Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer


Bahar yorgunluğundan ve olumsuz etkilerinde kurtulmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir.Örneğin, mutlaka sizin için en uygun olan detoks programına başlayın. Detoks, “hastalık ayları” dediğimiz mevsim geçişlerinde, havaların hızlı değişimiyle birlikte bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemde, hastalıkların oluşumunu karşı etkili bir koruma sağlar.Çünkü etkili bir detoks, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.

Bu tür programlarda ise kullanılacak meyve ve sebzeler önemli. Detoks programı süresince uzmanlar bol su içilmesini ve sıvı ihtiyacının bir kısmını sebze ve meyve sularından karşılanmasını öneriyor. Özellikle yeşil çay, bu konuda önemli, çünkü bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Zencefil, hindiba, rezene, kereviz ise vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca C vitamini ve A vitamini bulunduran ; portakal ,mandalina, limon, süt, ciğer, et,, tüketimi bahar yorgunluğunuzu alacak aynı zaman da bu ürünlerde bulunan protein ve mineraller sizi daha sağlıklı kılacaktır.

İlk adım olan detoks programı ile bedeninizi arındırdıktan sonra, güçlenen bağışıklık sisteminizin devamlı gücünü koruyabilmesi için ise bağırsaklarda bulunan iyi huylu bakterilerin sayısını artırmak gerekiyor. Çünkü bağırsaklardaki bakteriler arasındaki dengenin bozulması, bağışıklık sisteminin de bozulmasına neden oluyor. Bunun için bitki çayları özellikle faydalı olmanın yanı sıra lifli gıdaların tüketimi ile sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bahar Yorgunluğuna Neler İyi Gelir


Bolca taze sebze ve meyve tüketmek, düzenli yemek yemek, prebiyotik ürün almak, kefir içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Ayrıca aşağıda yararları yazılan besinleri,mineralleri, vitaminleri tüketmeniz sizin için oldukça önemlidir.

Magnezyum, potasyum, çinko: İyi planlanmış bir magnezyum, potasyum, çinko destek programı son derece iyi sonuçlar verebiliyor.

B grubu vitaminleri: B kompleks vitaminleri, karbonhidrat metabolizması, enerji üretimi ve vücuttaki diğer metabolik reaksiyonlarda, zihinsel yorgunluk ve streste, bağışıklık sistemini güçlendirmede önemlidir. B12 vitamini bağışıklık sistemini destekler ve kan hücrelerinizin daha hızlı yenilenmesini sağlar.

C vitamini: Böbrek üstü bezini destekliyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve doku iyileşmesini artırıyor.

Ginseng: Enerji verici etkileri nedeniyle çok yaygın kullanılan bir bitkisel destek.

Ayrıca bahar yorgunluğu atlatmak için su tüketimi oldukça önemlidir. Isınan hava vücudun su ihtiyacını artıracağı için günlük içilen su miktarı 3 litre civarında tutulmalıdır. Yeşil çay içebilirsiniz. Ayrıca C, A ve E vitaminleri, selenyum ve Omega 3 kullanmalısınız.

Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekleri kesinlikle azaltmalı bu kafeinli ürünler yerine ; Rezene, melisa, papatya ve ısırgan otu çayları gibi rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.Bahar Yorgunluğu Geçirmek için;

- Geceleri ağır ve yağlı yemek yememeye özen göstermelisiniz. Bu metobolizmanızı yavaşlatır hem sağlıksız kilo almanıza hem de daha yorgun hissetmenize neden olur.

- Sentetik yerine pamuklu kumaştan üretilen kıyafetler tercih edin. Böylece bahar aylarında cilt sağlığınızı

- Her gün akşam ya da sabah ılık duş almalısınız. bu yorgunluğunuzu atmanız için oldukça önemlidir.

- Güne mutlaka gülerek başlayın.

- Alkol ve sigara kullanıyorsanız mümkün olduğunca azaltın.

- Düzenli olarak açık havada haftada 3 gün 45 dakika süre ile yapılacak tempolu yürüyüşü içeren aktif bir yaşam tarzını benimseyin.

- Düzenli olarak, her gün yedi-sekiz saat uyumaya çalışın.

- Bazı gevşeme ve stres atma tekniklerini öğrenip uygulayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder