26 Nisan 2017 Çarşamba

Balığın Sağlığa Faydası Nelerdir?


Balığın depresyonu önleyip, kalp hastalığına iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir.. Semt Pazarları Balık Satıcıları Derneği tarafından hazırlanan katalogda, balık avı sezonunun başlamasıyla hangi balığın ne zaman alınacağı, nasıl pişirileceği sorularına cevap veriliyor. Katalogtan derlenen bilgilere göre, ülkemizde avlanan bazı balık türleri bütün yıl boyunca yenirken, bazılarınının lezzeti mevsimine göre değişiyor ve artıyor. Aşağıda balığın yaralarını ve hangi mevsimden hangi balığın tüketileceği yazmaktadır.


Balığın Faydaları Nelerdir?

Balık tüketmenin sağlığımıza diğer yaraları da ayrıca şunlardır;
Balık omega 3 yağı bakımından zengindir ve kalp hastalığını engeller, kalp sağlığını korur.
Ayrıca omega 3 kolestrolü dengede tutar. Kemik gelişimi için yararlıdır. Diyabet hastaları için yararlıdır. Astım tehlikesini azaltır. Balık kansere karşı korur özellikle prostat kanserine karşı. Balık mutluluk ve enerji verir. Beyin gelişimi ve zeka için yararlıdır. Yağ oranı az olması ile ideal besindir. Bunaklık ve alzheimer önleyicidir. 

Hamsi Balığının Faydaları

Bu ay Marmara Denizi’nde avlanan hamsinin buğulama, kızartma ve ızgara, irileşen palamudun da tava, ızgara, fırın, kiremit, pilaki yahni ve lakerda olarak yenmesi tavsiye ediliyor. Ekim ayında ise palamudun yanı sıra lezzeti tam yerine gelen lüferin ızgara ve buğulaması tavsiye ediliyor. Tava ve haşlamaya elverişli olan uskumrunun yoğun olarak avlandığı Kasım ayı da pisi balığının tadının en güzel olduğu dönem. Aralık ayında Karadeniz’in simgesi hamsinin, en lezzelti olduğu döneme giriliyor. Bu dönemde hamsinin tavası, ızgarası, pilakisi, buğulaması, pilavı, böreği ve içli tavası yenilebilir.

Aralık, Ocak ve Şubat aylarında bolca tutulan, Mart Nisan aylarında da lezzetini koruyan tekirin tavasının yanı sıra, yine Şubat ayında tere yağında tavasıyla meşhur kalkanın mevsimi başlıyor. Nisan ayında bolca bulunan ve tutulan balıklardan levreğin buğulaması, kırlangıcın çorbası; gümüş balığı ve mezgitin tavası, kefalin ızgarası, barbunyanın tava ve ızgarası tavsiye edilirken, çorbası ile meşhur iskorpit de Mayıs ayında zevkle tüketilebilir. Temmuz ayında mevsimi başlayan ve tadının en lezzetli olduğu dönem Ağustos ayı olan sardalya asma yaprağında ızgarası ve tuzlamasıyla ünlü.

Balıkçıların hazırladığı katalogda, balığın faydaları konusunda uzman görüşlerine de yer veriliyor. Uzmanlar balığın hem beslenmeye hem cilde faydaları olduğunu ve bolca tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.Günde ortalama 350 gram yağlı balık tüketenlerde kalp krizi riskinin azaldığını savunuyor. Uzmanlar, balıkçı köylerinde ve balık tüketimi yüksek olan Japonya’da kalp hastalığının az görülmesinin sebebinin de bu olduğunu ifade ederek, Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir öğünden az balık yiyenlerin yüzde 40′ının depresyon riski ile karşı karşıya kaldığını, bu durumnu da balık etinde bulunan omega 3 adlı yağlı asidin az tüketilmesinden kaynaklandığını kaydediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder