26 Nisan 2017 Çarşamba

Bebeğinizi Anne Sütünden Kesme


Bebekleri Anne Sütünden KesmeDoğumdan 1 ay sonra süt sağma pompası alarak, süt sağmaya başlamak da fayda var. Çünkü doğumdan sonra çalışması gereken annelerin bu yöntemi öğrenmesi ve uygulaması gerekir.


Çalışan Anneler İçin Emzirme

Bu konuda editörlerimiz bu sorunu yaşayan bir anneyle bir sohbet gerçekleştirdi ve annemizin ağzından direkt olarak süreci sağlıklı bir şekilde algılama fırsatı bulduk. Umarım sizde faydalanırsınız.


Doğumdan 4 hafta sonra süt sağma pompası edindim.Çünkü geçimimizi sağlamamız için çalışmama gerekiyordu. Bende süt sağma pompasını hem bu süreçte kullanmayı öğrendim hem de ufak bir depo yapma fırsatım oldu.
İyi ki öyle yapmışım. İşe başladığımda buzdolabının derin dondurucusu süt doluydu. Onlar garantimdi ama ben yine de süt sağmayı bırakmadım. İşte 2 kez, akşamları 22.00 civarında da 1 kez olmak üzere günde 3 kez sütümü sağdım. 4 ay böyle geçmişti. İş ortamında süt sağmak hiç de kolay değildi. “Birisi mi girecek”, “telefon geldi” derken stresle süt sağıyordum. Evde de tam bebeğimi uyutmuş, yemeğimi yemiş, ortalığı toplamış, oturup dinlenecekken, süt sağmam gerekiyordu. Daha çok gelsin diye havluları ütüyle ısıtıp göğsüme tampon yapıyordum , söylenenler bu yöndeydi.

Bakıcı problemleri derken işten ayrıldım ve evde bebeğime kendim bakmaya başladığımda, pompamı kutusuna koyup kilerde yer bile belirlemiştim.

Benim özel bir durumumdan dolayı; bebeğim 1 yaşına geldiğinde doktorundan da onay alarak anne sütünden kesmeye başladık.

Sütüm sınırda da olsa bebeğimi beslemiş her fırsatta emzirmiş ve onun geleceği için anne sütünden mahrum bırakmamıştım. Şimdi bebeğim için büyüme ve anneden kopma vakti gelmişti.


Sütten Kesme Denemesi

Tuzlu su hazırladım göğüs ucuma uyguladım ve yatma zamanı geldiği için bebeğim emmeye yeltendi. Ağzına aldı, hiç yabancılık hissetmeden ya da şaşırmadan emmeye devam etti. Şaşıran ben oldum, oysaki tiksinmesini ön görmüştüm. Başarılı olamadım.


Sonrasın da tuzu çok fazla suyu ise çok az koyup bir karışım hazırladım. Göğüs ucuma sürdüğümde beyaz bir tabaka oluştu.

Yine uyku vakti, emmek için ağzını dokundurdu ve hemen çekildi. Şaşırmış ve yüzü ekşimişti. “Bu ne şimdi böyle yaaaa” der gibiydi. Bir kez daha denedi, ııığığğğ, bir kez daha…..

Hemen hazırladığım günlük sütünü verdim. Biberonun tamamını bitirdi ve uyumaya başladı.

Kendimi çok kötü hissettim.

Akşam yatarken yine aynı metod ile yine biberonu bitirerek uyudu.
Peki ya göğsümde kalan süt ne olacak? Çok ağrıyor.
Gece çok huzursuzdu, sürekli uyandı, bir kez emzirdim, uykudaydı ve sanırım yarım saat emdi:)

Emziren anneler bilirler, emmeye başladıklarındaki yüzlerinin aldığı ifadeyi…,emdikten sonraki keyiflerini…..Kendimden koparmak çok zor oldu benim için.

Çok da moralimi bozmayıp, şimdi kızımla daha farklı şeyleri paylaşıp onlarla eğleniriz ve keyifleniriz diye planlar yapıyordum. Örneğin dün boya kalemleri aldım. Onun için daha erken ama benim çizdiğim bebeği çok sevip, defteri yanında taşımaya başladı.

Annelere tavsiyem; sizin ve bebeğiniz için en doğru zamana karar vermeli, sütten kesme işlemine başladığınızda “kararlı” davranmalısınız.

Burda okuduklarınızın hepsini doktorunuza sormadan hayat geçirmeyiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder