4 Nisan 2017 Salı

Bebek Beslenmesinde Önemli Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?


Bebek beslenmesi oldukça önemli ve dikkat isteyen bir iştir. Bundan kaynaklı bebeğiniz yeni dünyaya geldiğinde ilk 6 ay anne sütü yeterli olsa da sonraki zamanlarda anne sütü ile beraber bebeğin bazı vitamin, mineral ve diğer gıdalardan tüketmesi gerekir. Bunun için aşağıda yazılanlar size yol gösterecektir.
Bebek Beslenme Menüsünde Olması GerekenlerBebek Beslenmesinde Proteinin Önemi


Bebeğinizin protein ihtiyacını almaması amino asit eksikliğine ve iştah kaybına neden olabilir. 1-3 yaş grubu çocuklar 1300 kalori enerji ve ortalama 13 gram protein almaları gerekmektedir. Protein kaynakları olarak kaliteli proteinler seçilmelidir. Yumurta, süt, yoğurt, balık, tavuk, yağsız kırmızı et çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinler olmalıdır.
1-3 yaş grubu çocuklar günde ½ su bardağı süt, 1 köfte kadar et, ½ kase yoğurt ve 1 ince dilim ekmek yiyerek protein gereksinimlerini karşılayabilirler.Bebek Beslenmesinde Demirin Önemi

Demir kanda oksijenin taşınmasını sağlar ve bebeğinizin hem genel sağlığını hem de beyin sağlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca vücutta oluşan karbondioksidin akciğerlere taşınıp solunumla atılmasının temel direğidir. Beyin fonksiyonları ve bağışıklık için gereklidir. Yetersizliğinde demir eksikliği anemisi gözlenir ve iştah kaybı, solukluk, yorgunluk ve mental performansta azalma en önemli belirtileridir. Besinlerden 2 farklı şekilde demir (Fe) alırız ve emilimini yaparız.
Hem demiri hayvansal kaynaklı besinlerde; kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurtada bulunurken, hem bitkisel kaynaklı besinlerde; kuru baklagiller, börülce, ıspanak, havuç, patates, kuru meyveler, bezelye, semiz otunda bulunur. Pişirme ile demir kaybında bazı değişiklikler olabilir; haşlama ile sebzelerdeki demirin % 20’si, işlem görmüş tahılların ise % 70-80’i kaybolur.

1-3 yaş grubu çocuklar günde 7 mg demir almalıdırlar. Demirin bulunduğu gıdalar aşağıdaki gibidir;

Karaciğer
3 köfte kadar
5.5

Dana eti
3 köfte kadar
3

Sardalye
3 köfte kadar
2.4

Hindi ve kuzu eti
3 köfte kadar
2

Diğer balıklar
3 köfte kadar
1Soya fasulyesi (pişmiş)
½ kase
4.4

Mercimek (pişmiş)
½ kase
3.3

Patates (fırınlanmış)
1 orta boy
2.8

Kuru fasulye (pişmiş)
½ kase
2.6

Nohut (pişmiş)
½ kase
2.5

Kuru incir
5 adet
2.1

Ay çekirdeği
1 yemek kaşığı
1.5

Bezelye (pişmiş)
½ kase
1

Bu yaş grubunda demir eksikliği anemisi sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur. Bu nedenle demir destekli beslenme çok önemlidir. Mutlaka yağsız kırmızı et, etli sebze yemekleri, kuru baklagillerle beraber C vitamininden zengin sebze veya meyveler beslenmesinde mutlaka bulundurulmalıdır.
Demiri yeteri miktarda bebeğimize tüketmek için aşağıdaki uygulamaları yapabilir;

1. Sebze yemeklerine kırmızı et, tavuk eti, balık eti ekleyebilir.
2. Sebze yemeklerine malik asit, sitrik asit ve askorbik asit içeren havuç, patates, domates, karnabahar, lahana gibi sebzeleri ekleyerek.
3. Kuru baklagil yemeklerinin yanına C vitamini içeren sebze ve meyveleri tüketerek.
4. Tahıllardan kepeği ayrılmamış ve tam taneli ürünleri tercih ederek. Örneğin; beyaz pirinç yerine kepekli pirinç ve makarna, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılan ekmeği tüketmek gibi.

Bebek Beslenmesinde Çinkonun Önemi

Yaklaşık 100 enzimin yapısına giren ve vücutta oluşan biyokimyasal reaksiyonların devamı için gerekli olan minerallerden biridir. Çocuklarda büyüme ve gelişmede, bağışıklık sisteminde, tat ve koku almada, iştahın denetiminde, yaraların çabuk kapanmasında, erkeklerde gelişme çağında testislerin büyümesinde önemli rol oynar.
Yağsız kırmızı et, derisiz tavuk eti, kuru baklagiller, kuru yemişlerde fazla miktarda çinko içeriği bulunur.

1-3 yaş grubu çocukların günde 3 mg çinkoyu diyetle almalıdırlar. Çinko bulunan besinlerin mg olarak değeri aşağıdaki gibidir;


Yağsız biftek 3 köfte kadar 8.9
Kuzu incik 3 köfte kadar 4.3
Yağsız dana eti 3 köfte kadar 4
Hindi eti 3 köfte kadar 3.8
Tavuk eti 3 köfte kadar 2.4
Yağsız yoğurt 1 kase 2.2
Kuru fasulye ½ kase 1.8
Bezelye (pişmiş) ½ kase 0.9
Levrek 3 köfte kadar 0.5
Tam buğday ekmeği 1 ince dilim 0.5

1-3 yaş grubu çocukların günde 2 köfte kadar yağsız kırmızı et veya derisiz tavuk eti ve yanına 1/2 kase yoğurt tüketmesi çinko ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir.

Bebek Beslenmesinde Kalsiyumun Önemi

Yeni doğmuş bebeğin vücudunda ortalama 30 g kalsiyum bulunur. Kalsiyumun neredeyse tamamı kemik ve dişlerde bulunur. Bebeğinizin kemik ve diş sağlığı için mutlaka kalsiyum tüketmesi gerekir. Ayrıca kalsiyum sinir sistemini de korur.
Kalsiyum bebeğe ilk aylarda anne sütü ile verilir daha sonra takviye mamalarda da kalsiyum bulunabilir ayrıca ; yeşil yapraklı sebzeler, fındık-fıstık türevleri, pekmez, susam ve kurubaklagillerde kalsiyum bulunur.

Bebeklik ve çocukluk döneminde günlük 400-700 mg. kalsiyum alınması gerekmektedir.Aşağıda kalsiyumun besinlerde mg cinsiden değeri verilmiştir.

Süt veya yoğurt 2-3 su bardağı 600-700 mg
Beyaz Peynir 4-5 kibrit kutusu kadar 555-660
Sebze yemeği 1 kase 70-80
Taze meyve 2 porsiyon 40-60
Maydanoz ½ demet 35-40
Ekmek 3-4 orta dilim 30-40
Pilav, makarna 1 porsiyon 10-15
Kurubaklagil ½ porsiyon 25-30
Pekmez 2 yemek kaşığı 60-80

Bebek Beslenmesinde Magnezyumun Önemi

Kemik ve diş gelişimde kalsiyum ve fosfor kadar önemli olan magnezyum bebek beslenmesinde olmazsa olmazlardandır. İnsan vücudunda yaklaşık 300’den fazla metabolik reaksiyona eşlik eder. Kas ve sinir sistemi için gereklidir. Yetersizliğinde huzursuzluk, mental bozukluk, sinir ve kas çalışmasında sorunlar ve iştah kaybı gibi durumlar görülür. Magnezyum hipertansiyon, preeklemsi, eklemsi, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, osteoporosiz, migren ve baş ağrıları, astım tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında yüksek miktarda magnezyum alımı B6 vitamini yetersizliği nedeniyle oluşan okzalat taşlarının birikimini önlediğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır.
En iyi kaynakları, badem, ceviz, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

1-3 yaş grubu çocukların günde 80 mg magnezyumu beslenmeyle alması gerekmektedir. Aşağıda mg cinsinden magnezyumun besinlerdeki değeri verilmiştir.

Buğday ekmeği 3 orta dilim 117
Kepekli pirinç 1 kase 84
Badem 1 çay bardağı 81
Ispanak (pişmiş) ½ kase 78
Pazı (pişmiş) ½ kase 75
Kuru fasulye (pişmiş) ½ kase 63
Fındık ½ çay bardağı 49
Bamya (pişmiş) ½ kase 45
Muz 1 orta boy 34
Portakal 1 orta boy 17

1-3 yaş grubu çocuklar günlük magnezyum gereksinimlerini günde ½ kase kuru baklagil ve buğday ekmeği tüketirse karşılayabilir.

Bebek Beslenmesinde Fosforun Önemi

Kemik ve diş sağlığı için gerekli olan fosfor ayrıca hücre zarını korur ve enerjimizi korumaya yarar. D vitamini ve kalsiyumun emilimini kolaylaştırır. Genelde proteinden zengin besinler fosfordan da zengindir. Besinlerde çokça bulunması ile yetersizliği görülmez fakat yetersizliği iştah kaybı, kansızlık, kaslarda kasılma, kemik yapısında bozulma, infeksiyonlara karşı aşırı duyarlılık ve yürümede zorluk gibi durumlar ortaya çıkarabilir.
Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, süt ve süt ürünleri en zengin kaynaklarıdır.

1-3 yaş grubu çocuklar günde 460 mg fosforu diyetle alınması önerilmektedir. Aşağıda fosforun mg cinsinden besinlerdeki değeri verilmiştir.

Yoğurt 1 kase 383
Mercimek (pişmiş)* ½ kase 356
Balıklar (pişmiş) 1 orta boy 252
Yağsız süt 1 kase 247
Dana eti 3 köfte kadar 173
Hindi eti 3 köfte kadar 173
Tavuk eti 3 köfte kadar 155
Badem* ½ çay bardağı 139
Peynir 1 karper kadar 131
Yumurta (pişmiş) 1 adet 104
Tam buğday ekmeği* 1 ince dilim 64

*Yağlı tohumlar, tam taneli tahıllar ve bitkisel kaynaklı fosforun emilimi diğer kaynaklara göre % 50 daha azdır.

1-3 yaş grubu çocuklar günde 1 kase yoğurt ve 1 adet yumurta yiyerek günlük fosfor gereksinimlerini karşılarlar.

Bebek Beslenmesinde İyot'un Önemi

İnsan vücudunda az bulunmasına rağmen büyümede ve gelişimde oldukça etkilidir. Beyin ve sinir hücrelerinin normal büyüme ve gelişmesini sağlar.yetersizliğinde gelişim gerilikleri, guatr başta olmak üzere bazı hastalıklar görülür.En iyi kaynakları Tuzlu su balıkları, kabuklu deniz ürünleri ve tahıl ürünleridir. Günlük alınması gereken iyot miktarı bebek ve çocuklarda 40-70 mcg dır.

Süt 1 çay bardağı 4,15
Yumurta 1 adet 13,40
Beyaz peynir 1 kibrit kutusu kadar 4,56
Tavuk 1 porsiyon 62,75
Ispanak 1 kase 40,20


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder