14 Nisan 2017 Cuma

Bebeklerde Dudak Yalama Keiliti


Bebeklerde Dudak Yalama Keiliti

4-8 yaşındaki çocuklarda ağız etrafında hassas, kırmızı, pullanma ve çat­lama görülebilir. Dudakları ve dudakların etra­fındaki deriyi yalamaya bağlı deri irrite olur ve kurur, daha sonra yumu­şatmak amacıyla yalama devam ettiğinde durum daha da kötü bir hal alır.Bebeklerde Dudaklarda Çatlama

Tedavi olarak hastaya ve annesine durumu sabırla anlatmak ve etkilenen böl­ge de yumuşatıcılar kullanmak gereklidir.Tedavi şart mı noktasında aslında kilit soru olur. Kendiliğinden bir hale bırakılınca bebekler farkında olmadan can acısıyla birlikte dudağı emmeye ve yolmaya başlar.

Juvenil Plantar Dermatoz


Hastalık son yıllarda daha sık görülmekle birlikte 6-12 yaş arası çocukla­rda bu yaralar daha yoğun görülür. Ayak tabanını ve parmakların alt kısmını etkileyen bir çeşit egzemadır. Etkilenen deri parlar, pullanma ve çatlama göstererek uzun süre devam edebilir.Uzmanlar tarafından yumuşatıcılar, topikal kortikosteroidler ve hafif katran preparatlarıyla tedavi edilmesi tavsiye edilir ama hastalık dirençli olup kendiliğinden kaybolma eğilimi gösterir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder