14 Nisan 2017 Cuma

Bebeklerde Kabızlık


Bebeklerde KabızlıkBebeklerde kabızlık,kakalarının sıkı ve sert olmasına denir.. Bu da bebeğinizin bağırsaklarını boşaltmasında zorlanmasına ve ağrıya yol açar.Bebekler neden kabız olurlar sorusuna bir sürü cevap verilebilir tabi ki .

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri  • Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerde Kabızlık: Anne sütü ile beslenen bir bebekte kabızlık görülme ihtimali daha düşük, .çünkü anne sütü diğerlerine oranla daha sindirilebilir bir besin.Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin barsaklarında, sütün içindeki proteinleri daha küçük parçalara ayırmaya yardımcı ‘dost’ bakteriler mevcut. Yine bu bebeklerde barsak hareketlerini artıran ‘motilin’ isimli hormon bulunuyor.
  • Mama İle Beslenen Bebekte Kabızlık: Bu bebekler kabızlıktan daha çok şikayetçi olurlar. Çünkü formül mamaların içerisinde bebeğin sindirmekte zorlandığı proteinler bulunur. Yalnızca formül mamayla beslenen bir bebeğin barsak hareketleri daha yavaş, kakası daha ince ve yeşilimsi görünümdedir.


Bebeklerde Kabızlık Tedavisinde Yapılacaklar  • Karın Masajı: Göbek çevresinden başlayarak yumuşak hareketlerle,saat yönünde ve dışarı doğru ovun.
  • Ayaklara Bisiklet Çevirme Hareketi: Sırtüstü yatırarak, ellerinizle ayaklarına bisiklet çevirme hareketi yapın. Böylece karın kasları hareket ederek barsaklara nazik bir baskı uygular.
  • Ilık Duş: Ilık bir duş bebeğinizin gevşemesini, böylece barsak damarlarına daha fazla kan giderek hareketlerinin artmasını destekler.
  • Formül Mamanın İçeriğini Kontrol Etme: Karışımın yanlış hazırlanması bebeğinizin sindirimini zorlaştırıyor olabilir.


Bebeklerde Kabızlığı Önleme Yolları


6. aydan sonra verilen püre ve kompostolar, içerdikleri lif sayesinde barsak hareketlerini kolaylaştırır. Ancak unutmayın, bebeğinizi ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslemelisiniz.

Eğer bebekte kabızlık devam ederse vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder