21 Nisan 2017 Cuma

Beden Dilinde Anlamlar


Beden Dili


Kendimizi ifade etmek için sadece sarf ettiğimiz kelimeler anlamlı olmaz.Aynı zamanda beden dilimizle karşıdaki insana anlamadan da olsa bazı şeyleri iletmiş oluruz.İşte beden dilinden size faydası olabileceğini düşündüğümüz bir kaç fikir.


Beden Dilinde Anlamlar

Mesela ellerini önde birleştiren kişiler, “Ne isterseniz yaparım” demek isterken, ellerin arkada birleşmesi ise kendine olan öz güveni, meydan okumayı karşıdakine aktarıyordur.Vücudun dilinden anlayanlar ne demek istediğinizi hemen anlayabiliyor. Vücut dilinin, insanların ruh halini ortaya koyduğunu aktaran uzmanlara göre eller, bakışlar ve duruş, kişiliğin aynası olarak yansımaktadır.
Yani yaptıkları insanların yapacaklarına delalettir derler ya çok doğru.

Kişilerin aktarımda bulundukları insanlara mesajı, yüzde 7 oranında sözlerle, yüzde 93 oranında ise ses ve beden diliyle verdiğini vurgulayan psikologlar, hangi hareketin ne anlama geldiğini ise şöyle ifade ediyor:

Bazı Jestler ve Beden Hareketleri


  •  İşaret parmağını kaldırıp konuşanlar, gizli bir şekilde karşısındakini tehdit eder. Elleri kenetli olanlar ise, genel bir olumsuzluk ya da hayal kırıklığı yaşadıkları mesajını verirler.
  • Ellerini önde birleştirerek el pençe divan duran kişiler, karşısındakine ne isterseniz yaparım demek isterken, ellerin arkada birleşmesi ise kendine olan özgüveni, meydan okumayı anlatıyor
  •  İnsanlarda elin çeneyi okşaması bir kimsenin karar verme sürecinde olduğunu gösterirken, dinleyen kişinin eli yanaktayken, başparmağı çene altındaysa karşısındakine eleştirel, hatta rekabetçi yaklaşımını sergiliyor.
  • Diğer parmakların ağzı örtmesi ise, iki şeyin ipucu olarak nitelendirilirken, ‘Benim söyleyeceklerim var’ veya ‘Sana inanmıyorum’ olarak değerlendiriliyor.
  • Vücut dilinde kişiler kendilerini güvende hissetmek için genelde masa, kürsü gibi bir yerin arkasında konumlanma istiyor. Eğer bu yoksa savunma güdülerini bacak bacak üzerine atarak ya da kolları kavuşturarak yansıyor..
  • Özellikle yabancı ortamlarda bulunanlar, kollarını kavuşturarak savunmaya geçiyor, bu sırada başparmaklarını dışarıda  kalıyorsa, ‘Savunmadayım ama rekabete hazırım’ mesajı veriyor.


Bacak mesajları  • Bacak bacak üstüne atmak ise, savunmanın diğer bir halidir . Daha çok kadınların tercih ettiği bu oturuş, içine kapanıklık ve savunmaya geçme duygusunun hareketidir diyebliriz. Kişi kabuğuna çekiliyor ve fikrini açıklamaya karar verdiğinde bacak bacak üzerine pozisyonunuz bozuyor..
  •  Bacağını dizden büküp diğerinin üzerine koyarak oturuş ise meydan okuma, hırs ve rekabetin işareti olurken, ayakları çapraz durumda olan kişilerin sakladıkları itirafları veya verebilecekleri tavizleri aktarıyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder