7 Nisan 2017 Cuma

Bel Ağrısı Nedir, Bel Ağrıları Nasıl oluşur?


Bel Ağrısı Nedir, Bel Ağrıları Nasıl Oluşur?Bel ağrısı omurgaya bağlıdır ve bundan kaynaklı omurga hakkında bilgilenmek gerekmektedir. Omurganız omur adı verilen 33 kemikten oluşur. Enseden kuyruk sokumuna kadar uzanır. Baş ve vücudu desteklemek üzere bir silindir şeklinde gelişir. Çevresini kaslar, bağlar ve diğer dokular sarar. Her bir omurun içinde bir delik vardır. Bu delikler birleşerek bir silindir oluşturur ve bu silindirin için­den omurilik geçer. Her bir omur arasında sürtünmeyi önlemek ve hareketliliği sağlamak üzere disk adını verdiğimiz yumuşak yastıklar vardır. Bel fıtığı veya boyun fıtığı işte bu yastıklarda meydana gelen kayma veya yırtılmalardan mey­dana gelir.

Boyun bölgesinde 7 omur bulunur. Bu omurlar göğüs ve kafa arasındaki dengeyi sağlarlar.Göğüs bölgesinde 12 omur bulunur. Bu omurlar bel ve baş arasındaki dengeyi sağlarlar. Bu omurlara kaburgalar ve kaslar birleşerek göğüs kafesini oluşturur, Bel bölgesinde 5 omur vardır. Vücudun en kuvvetli ve sert omurları bu bölgededir. Bel omurlarına bel bölgesinin kasları ve omurlar arası bağlar bağlanır . Bel omurlarının altında leğen kemiği ve kuyruk sokumu vardır.Bel Ağrısı Nedenleri


Bel ağrısı genellikle bir omuru normal pozisyonunda tutan bir bağ ya da kasın gerilmesine bağlıdır. Bu kaslar ve bağlar zayıfladığında, omurga bütünlüğünü yitirir, bu da ağrıyla sonuçlanır. Sinirler vücudun her yerine omurilikten dağıldığından, bel sorunları neredeyse vücudun her yerinde ağrı ve güçsüzlüğe neden olabilir.Bel ağrısı şu durumlarda ortaya çıkabilmektedir;Düşme veya alışılmadık ağır egzersize bağlı olabilir. Kimi insanlarda baş ağrısı nedeni olan gerilim ve stres, bel ağrısına da yol açabilir. Şiddetli öksürme ve aksırma bile bel ağrısı yapabilir. Aşırı kilolu insanlarda bele binen yükün artmasına bağlı olarak bel ağrısı ortaya çıkabilir. Kas kökenli ağrılar bel ağrısına sebep olabilir. Bel kayması veya fıtık gibi durumlarda bel ağrılarınız olabilir.

Bel ağrısı, beldeki kasların, eklemlerin, kemiklerin ve bağ dokusunun bir enfeksiyona veya bağışıklık sistemi problemine bağlı olarak hasarlanmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eklem hastalıkları bel ağrısı nedeni olabilir. Mesane ya da bağırsak kontrolünün kaybı, bacakları hareket ettirmekte güçlük veya bacaklarda uyuşukluk ve karıncalanmayla birlikte olan bel ağrısı omurilik­te ve sinirlerde bir hasarın işareti olabilir ve acilen tedavisi gerekir. Ayrıca kanser, tüberkülozda bel ağrılarına sebep olabilmektedir bu gibi durumlarda da acilen doktora başvurmak gerekir.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi yukarıda anlatılan nedenlere göre değişmeketedir. Bel ağrınızın oluşmaması için oturma pozisyonunuza dikkat etmeli,  beslenmenize dikkat etmeli ve fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Ayrıca bel kaslarınızın işlevini arttırmak için kas çalışması yapmalı ve düzenli egzersiz uygulamaları yapmalısınız. Eğer ciddi bir bel ağrı durumunuz varsa- bel fıtığı gibi- ameliyat ile bu sorunlar giderilebilir fakat tekrar nüks etme durumuda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder