29 Nisan 2017 Cumartesi

Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur Önemi


Bel Fıtığı Nedir


İnsan iskeletinin ana taşıyıcısı olan baş, kol ve bacak kemiklerinin bağlandığı omurgalar her zaman genel vücut yükünün çoğunu taşımaktadır. Diğer omurgalı canlılardan farklı olarak insanlar iki ayak üzerinde durmaktadırlar ve bu durum omuriliğin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bel ve Boyun Fıtıklarında Akupunktur 


İki ayak üzerinde durabilmek için omurga kemiklerinde S biçiminde eğrilik gelişmiş ve karmaşık bir vücut yapısı zamanla evrimleşerek bu hale gelmiştir. Omurga kemikleri arasında, basıncı dağıtan ve hareketlere izin veren yastık biçiminde ve kıkırdak yapıda diskler vardır. Bu disklerin ön ve arka kısımlarında uzunlamasına seyreden birer bağ (ligaman) mevcuttur. Diskin iki kemik arasında kaymadan durabilmesi ise onu adeta bir otomobil dış lastiği biçiminde saran daha sert yapıda ve halka tarzında başka bir yapı (anulus fibrosus) bulunmaktadır. Bu kadar iyi korunmasına rağmen:

* Art arda gelen zorlama durumları

* Gereğinden fazla ağırlık kaldırmalar

* Ağır spor veya şişmanlık gibi durumlar sıkıntılara yol açmaktadır.

Bir çok nedenle zayıflayan anulus, aynı lastiklerin balon yapmaları gibi, basınca dayanamayarak şişer ve kabarıklık oluşur. Oluşan bu baloncuk şeklindeki kabarıklık fıtık oluşumuna neden olur.Omurilik kesesi ve burada bulunan sinirleri sıkıştırması sonucunda ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik, refleks kaybı, idrar ve gaita kontrolü bozuklukları v.b. gibi fonksiyon bozukluklarına sebep olmaktadır. Anulus yırtıklarında disk; arkadaki uzunlamasına ligaman altına fırlar veya bunun da yırtılmasıyla omurilik kanalı içerisine girebilir.Anulusun sağlam olduğu fıtıklar ve yırtık olduğu fıtıkların tedavileri farklıdır. Anulus yırtıksa mutlaka açık cerrahi yöntemleri veya endoskopik yöntemler uygulanmalıdır. Anulusun yırtılmadığı durumlarda alternatif tedaviler kullanılabilmektedir: lazer, akupunktur...

Lazer ve Akupunktur ile Bel Fıtığı Tedavisi


Bel fıtığının tedavisinde iğneli Akupunktur ve/veya Lazer Akupunktur”u uygulamasında ki temel metodlar ;Akupunktur noktalarına yapılan uyarılarla bel ağrısını geçirmektir.Sonuçta bu iki uygulama her ne kadar ayrı isimle de anılsa temelde bilinen akupunktur tedavi nöröfizyolojisi geçerlidir. Lazer, fotokimyasal stimülasyon,termal fonksiyon ve elektromanyetik etkileriyle tedavi edici etkisini gösterir.Isınmadan,düşük enerji ile infrared dalga boyuna yakın bir dalga aralığında çalışırlar.Doku penetrasyonu derindir.

Lazerin Bel ağrısına Etkileri


Dokuda stimülasyon etkisi yapar. DNA/RNA oranını artırarak hücrelerin regenerasyon  gelişimini sağlarlar. Kan ve Lenf sirkülasyonunu artırarak :

-Ağrıya sebep olan lokal katabolik maddelerin uzaklaşmasını

- Ödemin çözülmesini sağlarlar ve sonuç olarak inflamasyonu,ağrıyı azaltır .

İmmün sistemi düzene sokarlar. Kasta gevşemeyi sağlar,spazmı çözerek gerilim ağrılarını yok eder. Damarlarada genişlemeye sebep olarak kan akışını hızlandırır ve ağrıları yok eder. Sinirsel uyarıları azaltır ve  sinir uyarılarını regüle eder. Hücre ve kollajen doku reprodüksiyonu için gerekli aktif maddelerin tedavi edilen ortamda artmasını sağlar.  Ayrıca yara iyileşmesi üzerinde çok etkilidir.

Boyun Fıtığı TedavisiYukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi boyun fıtığında ise baloncuk boyun omurları arasında oluşmakta olup bel fıtığında ki tedavi mantığı geçerlidir. Akut ve kronik yumuşak doku injürilerinde,omuz çevresinde oluşan gerilim ağrılarında, artritlerde, peritendinitlerde, kas tenosinovitlerinde, servikal ve lumbal vertebral hastalıklarda,her çeşit travma durumunda ve her türlü doku yaraları,ülserleri,herpes tedavisinde kullanılmaktadır. Göze doğrudan lazer uygulanmamalıdır.Ayrıca gebelere,kanserli hastalara, troid gland üzerine de lazer tedavisi önerilmez.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder