7 Nisan 2017 Cuma

Beyinde Tümör


Beyin tümörleri
Beyinde oluşan tümörler, sinir sistemi kaynaklı (gliyom) beyin zarı kaynaklı (meninjiyom) ve kan da­marı kaynaklı (hemanjiyom / anjiyom) olabilir. Gliyom, menin­jiyom ve hemanjiyomun tersine, bulunduğu sinir dokusunu kapladığından ve normal doku ile tümörlü doku arasındaki sı­nır saptanamadığından habis olarak kabul edilir. Beyin tümörleri tedavisi oldukça zordur çünkü beyin zor bir yerdir.

Beyinde Tümör Belirtileri


Hangi tümör tipi olursa olsun, kafaiçi basınç artar ve bu durumun etkileri şu şekilde gözlemlenir; şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı ve kusma, görme bulanıklığı ve konuşmada sorunlar, el-kol-bacaklarda halsizlik ve yorgunluk hissi, titreme ve seğirmeler- en çok gözde- oluşabilmektedir. Hastalığın ilerleyişi tümörün büyüme hızına para­leldir.

Beyinde Tümör Tedavisi

Habis olmayan tümörler ameliyatla çıkartılabilir. Habis tümör ameliyatları oldukça tehlikelidir. Çünkü hem tü­mörün yeniden belirmeyeceği garanti edilemez ve ame­liyat sırasında beyin dokusunun bazı yerlerinin zedelenmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, habis tümörlerde ameliyata çok ender başvurulur. Ancak, tümörün kistik olduğu ve tümör do­kusunun bir kist duvarının çok küçük bir alanını kapladığı hallerde ya da tümörün beynin az zarar göreceği bir yerinde olması halinde, ameliyat girişiminde bulunulabilir. Röntgen te­davisi bazı gliyom tiplerinde etkili olabilir.

Beyin Tümöründe Korunma Yolları

Ayrıca tümör vakalarında havalardan insanlar etkilenebilmekte fiziksel ve mental değişikliklere uğramaktadırlar. Bu durumlar bazen intihar girişimlerini de beraberinde getirir. Hava koşullarının kötü oluşu baş ağrısı, bulantı, halsizlik, uykusuzluk ve ne­şesizlik gibi durumlar ortaya çıkarır. Bu durumların süresi ve şiddeti hava koşullarına bağlıdır.

Havadan etkilenen kişiler, havanın kendilerini et­kilediği günlerde ruhsal ve fiziksel yorgunluklardan kaçınma­lıdır. Kalp ve kan dolaşım bozukluğu olanlar bu günlerde ara­ba kullanmamalıdır. Mümkün olduğu kadar açık havada dolaşmalı ve uykuların düzenli olmasına dikkat etmelidir. Baş ağrısı giderici, sakinleştirici ve kan dolaşımını düzenleyici ilaç­lar kişiye rahatlık sağlayabilir. Hatta, kahvenin bile yararlı olabildiği ger­çektir. Saunalar ve hava kürleri önlem olarak uygulanabilir. Aşırı duyarlılık durumlarında yer değiştirmelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder