6 Nisan 2017 Perşembe

Bilinçsiz İlaç Tüketimi

İnsanlara ataş, öksürük, baş ağrısı ve migren gibi düzenli ağrılar yaşadıkları zaman bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmaktadırlar.Bilinçsizce aşırı ilaç tüketimi migren ağrılarını veya diğer hastalık durumlarını geçirmez. Aksine ağrıyı artırırak tedaviyi zorlaştırabilir.Ülkemizde her 5 kadından birinde ve her 10 erkekten birinde görülen migren tipi baş ağrısı, aşırı ilaç kullanan kişide ağrıları geçirmek bir yana, daha da şiddetli ağrılara yol açtığı gözlemlenmiştir.. Baş ağrısının en yaygın karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır ve  migren tipi baş ağrısı ile gerilim (sinirsel baş ağrısı) tipi baş ağrısının en sık karşılaşılan baş ağrısı tiplerindendir.



Bilinçsiz İlaç Kullanımının  Olumsuz Sonuçları Nelerdir

Hayatı etkiler


Migren atakları kişiye günlük hayatta büyük sıkıntılar yaşatmaktadır ve bu durumlar insanları bilinçsiz bir şekilde ilaç tüketmeye götürmektedir. Migrenli kişilerde zaman zaman 1-2 günlük baş ağrısı atakları olurken, ağrı sırasında ışıktan, sesten rahatsız olurlar ve mide bulantısı hissederler. Migren ağrıları, sinirsel ağrılara göre daha şiddetli olup, kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine engel olabilmektedir. Bundan kaynaklı hastalar genelde fazla ilaç kullanımının ağrıyı geçireceğini düşünür fakat fazla ilaç kullanımı böbrek ve karaciğer zarar vererek hayati riskler oluşmasına sebep olabilir.

Ağrılar sıklaşır


Ayrıca aşrı ilaç kullanımı ağrılarınızı kısa süreliğine geçirmiş gibi gözükse de ağrılarınız daha sık oluşmasına sebep olur.Türkiye'de ortalama her 100 kişiden 5'inin her gün başı ağrımaktadır. Bu kişilerin yüzde 80′inde baş ağrısının nedeni ise fazla ağrı kesici ilaç kullanımından kaynaklanmaktadır. Hastalar önceleri bu ilaçlar kendilerini iyileştirdikleri için memnundurlar, fakat kaçınılmaz bir şekilde ağrılar sıklaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelinir. Sonuçta bu ilaçlar her gün çok sayıda alınır hale gelinir ve ardından bu ilaçlara bağlı başka sorunlar çıkar. Hastalar bu duruma ilacın neden olduğunu fark etmediklerinden, çaresizce ilaç tüketmeye devam ederler. Bu gibi durumlarda doktora danışmak en iyi seçenektir. Aşırı ilaç kullanmaya bağlı olarak sıklaşmış migrenin tedavisinde ise büyük güçlükler ile halledilmektedir. İlacın dozunun doktor tarafından belirlenmesi gerekir ve kişinin kendiliğinden ilacını azaltmaması gerekmektedir. Kişi ilacını almadığında şiddetli krizler oluşur. Migrenli hastalar özelleşmiş merkezlerde baş ağrısı uzmanlarınca yönlendirilir. Ayrıca hastanede kısa bir süre yatırılarak doktor gözetiminde tedavi edilen hastalar da vardır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder