15 Nisan 2017 Cumartesi

Böbregin Ömrü ve Böbrek Nakli


Böbreğin Ömür Ne Kadardır?


Hastaların hep merak ettiği bir soru, bir böbreğin ömrü nedir ve illa bir gün o kişi yine böbrek yetmezliği sorunu yaşanır mı ?Mesela ben tekrar diyalize girmek zorunda kalacak mıyım? Tabi ki her organımız gibi böbreğimizin de ömrü vardır. Nasıl kalbimiz , ciğerlerimiz veya cildimizin bir
ömrü varsa böbreğimizin de ömrü vardır. Tabi ki her organımızın ömrü aynı değildir. Hangi organımıza iyi bakarsak o organımızın ömrü uzar fakat şunu da unutmamak gerekir bir organımızın yaşadığı aksama , hastalık diğer organları da etkileyecektir.

Kısmetse bu böbrek sizi taşıyacak. kendinize iyi baktığınız, ilaçlarınızı aldığınız sürece bu böbrek sizinle olur. bir böbreğin ömrü nedir sorusuna gelince…

Böbrek Bakımı

Canlı vericili birinden takılan böbreğin ömrü ortalama 30, kadavradan takılanın ise ortalama 21 yıldır. bunlar ortalama değerler. bir de bu konuda net bir cümle kurmak da çok sıkıntılı olur , çünkü böbrek nakli çok dinamik bir alan. kaldı ki bu veriler de geçmişe dönük rakamlar. yani 21 yıl önce kadavradan nakil olmuşların verileri bunlar. Mesela böbrekten değilde kalpten ölenlerin oranı daha fazla.Çünkü sizin kalbiniz için birşeyler yapmanız daha zor ama böbrekleriniz için günlük tüketilmesi gereken su miktarını tüketmek bile böbreği besleyecektir.

Her yeni gelişmenin böbreğin vücutta kalma ve çalışma oranını artırdığını söyleyebilirim. Ama size böbrek nakli olan hastaların diyaliz tedavisi ile yaşayanlara göre ömürlerinin üç kat arttığını bilimsel verilere dayanarak da söyleyebilirim. Bizim temel verimiz de zaten budur. Yani böbrek nakline yaklaşırken ana kriterimiz bu. evet, diyaliz insanı hayata bağlar ama böbrek nakli hayat kurtarır. zaman zaman deniyor ki yok canım, hastalar diyalizde de yaşıyor. hayır öyle değil, diyalizi böbrek nakli için gerekli olan süreyi hastaya kazandıran bir yöntem olarak görmelisiniz. çünkü kesin çözüm nakildir. ayrıca bir süre sonra diyalizin de birtakım yan etkileri olabilir. örneğin, diyalize bağlanmamızı sağlayan damar girişim yolları tıkanabilir. kemik erimesine bağlı vücudumuzda kırıklar oluşabilir, kanla uğraşılmasına bağlı hepatit, tüberküloz, Aids gibi hastalıklar gelişebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder