21 Nisan 2017 Cuma

Boğulmalar Nasıl Önlenir?


Boğulan Birini Nasıl Kurtarırız

Cankurtaran teknesi mevcut değilse, boğulan bi­rini kurtarmak için boşuna boğulanın etrafında kalabalık etmeyin..
Bir dal uzatın, bir halat atın veya su üs­tünde yüzebilecek elinizin altındaki bir şeyi suyun üstünde kalması için atın.

Kayıkla  kazazedeyi sudan çıkarabiliyorsanız çıkartın ve  YARDIM isteyin

Kurtarıcıların Yapması Gerekenler


Kurtarıcılık hakkında bir deneyiminiz varsa veya iyi bir yüzücü iseniz, yüzerek, boğulan kişiyi kurtarabilirsiniz, Yine de önlemsiz böyle toplara girmek tehlikelidir ;
  •  Dalgalara, akıntılara, girdabı göz önünde bulundurun: Siz de zor durumda kalarak, diğer yardımcı­ların işini zorlaştırabilirsiniz.
  • Gerek kendi güvenliğiniz, gerekse kazazedeye yardım için yanınıza bir cankurtaran si­midi almak oluşabilecek olumsuzlukları önleyecektir.
  • Belirli yerler seçin (yapı, kaya, ağaç, vb); bu sayede kazazedenin yerini daha iyi saptayabilirsiniz;
  • Boğulan kişiyi, sizin hareketlerinizi engellemeyecek şekilde kavramaya dikkat edin.Bu kavrayış biçimini o anda öğrenmeniz veya öğrenmeye çalışmanız çok mantıklı değildir. Bunu o anda değil, ancak önceden eğitilmişseniz gerçekleştirebilirsiniz.


Boğulana İlk Yardım


Kazazede sudan çıkarıldıktan sonra, bir­çok durum gerçekleşebilir.
Kişi kendisinde ise ve solunum güçlüğü yoksa, şok hali vardır. Kendisini teskin edip, ısıtın. Durumu normale çabuk dönmesi veya dönmemesi durumunda da doktor kontrolünde geçmesinde fayda var. Özellikle fenalık geçir­dikten sonra suya düşenler mutlaka dok­tora götürülmelidir.

Kurtardığınız kişi öksürük nöbeti geçiriyorsa ve yüzü morarmışsa yine de dok­tora gösterin; çünkü yuttuğu su, akciğerlerine dolmuş olabilir.
Kazazede baygın olmakla birlikte, solu­yorsa, kendisini yan emniyet pozisyonu­na getirmelisiniz Bu sayede yuttu­ğu suyu dışarı çıkarabilir ve suyun akci­ğerlerine ilerlemesini önleyebilirsiniz. Yardım gelene dek kendisini gözden uzak tutmayın.

Kazazede bir ölü gibi yatıyorsa, solu­num yollarını rahatlatmaya çalışın. Sert bir yerde kendisini sırt üstü yatırıp, ha­yat öpücüğü uygulamasını uygulayın ,  reanimasyonuna başlayana dek, bunu sürdürün


Boğulmalar nasıl önlenebilir?  1. Kesinlikle denize , göle  yalnız girmeyin; denetimli yerlerde bile insanın başına her zaman bir aksilik gelebilir. Tehlikesizce denize girilebile­cek bölgeler, genellikle şamandıralarla belirtilmiştir. Bu işaretlere uymakta fayda var.
  2. Habersizce etrafınızdakileri suya itmeyin. Su şakalarını daha ölçülü yapın. “Denizle şaka olmaz” sözü kulağınıza küpe olsun.
  3. Suya ilk girerken birden dalmayın.  Vücudunuzla su arasındaki ısı farkı, çok kez ciddi sorunlara yol açabiliyor.
  4. Çok  ve ağır yemekten sonra, suya girmeyin.
  5. Karadan esen ve üzerinde güneş banyosu yaptığınız lastik botu kıyıdan uzaklaştıran akıntı ve rüzgarların farkında ol. Özellikle can ­kurtaran simitleri ve plastik botlarla yüzen ço­cuklar, kolayca açığa sürüklenebilmekte ve boğulma olayları bu kesimin başına çok gelmektedir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder