29 Nisan 2017 Cumartesi

Bu meyveler sağlığı koruyor


Sağlıklı Meyveler

Bir çok uzman genel vücut sağlığı , daha güzel bir cilt, daha güzel bir yüz ve sindirim sistemi sağlığı için meyvelerin ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Soğuk algınlığı ;nezle ve grip gibi hastalıklar vücudun dirençsiz bir anını beklerle. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenen, günde  en az 5 meyve yemelisiniz ve içinde bulunduğumuz soğuk algınlığı mevsiminde sarı ve kırmızı meyvelerin ağırlıklı olarak tüketilmelisiniz. Çoğu zaman soğuk algınlığı denince akla bile gelmeyen elma, üzüm, vişne ve şeftali aslında vücudun sağlığı için koruyucu bir kalkan oluşturan meyvelerin başında geliyor. Tüm bu meyvelerin kış meyvesi olmaması nedeniyle uzmanlar, söz konusu meyvelerin içerdiği vitaminlerin meyve sularından alınmasını öneriyor.Meyve Tüketilmesinin Önemi


Dünya Sağlık Örgütü ve Ulusal Kanser Enstitüsü sağlıklı bir yaşam için günde 5 ile 9 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler. Bir bardak meyve suyu da bir porsiyon meyveye eş değer olarak kabul ediliyor. Sıkça değişen hava sıcaklığı, vücudumuzu dirençsiz bırakabiliyor. Nezle ve grip gibi hastalıklar da vücudu böyle zamanlarda yakalıyor. Bağışıklık sistemini kuvvetli ve direnci yüksek tutmanın yolu ise sağlıklı beslenme alışkanlığı ile başlıyor. Soğuk kış günlerinde meyvelerdeki koruyucu vitaminler sağlığımızı korumamız için gerekldir.

C Vitaminin Önemi


Portakal ve limon, vücudun günlük C vitamini gereksinimin yarısını karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, soğuk algınlığı ve gripten korunmak deyince, içerdikleri C vitamini ve folik asit ile öksürüğü azaltan ve genel olarak vücudun direncini koruyan portakal ve limon, ilk akla gelen meyveler arasındadır. Oysa ki, hem çocuk hem de yetişkinlerin tüketebileceği farklı türdeki meyveler ile vücudun direncini artırmak mümkündür.

Özellikle ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olan vişnenin suyu, susuzluk gidermede de oldukça yararlıdır. Vişne, ateşli hastalıklara karşı koruma sağlar. Asitleşen kanı temizlemeye yardımcı olarak ateşi düşürücü özelliği bulunan, A vitamini ve potasyum bakımından zengin olan bu ekşi meyvenin suyu, susuzluğu gidermek için en doğru seçenekler arasında karşımıza çıkıyor. Mide ve karaciğerin de düzenli olarak çalışmasını sağlayan vişne suyu, vücuttaki sıvı fazlasının da dışarı atılmasına son derece yardımcı oluyor.

Lifli Meyveler


Lifli meyveler kayısı ve şeftali de gribe karşı etkili bir koruyucudur. Grip ve soğuk algınlığına karşı A vitamini ve B3 vitamini ile kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor yönünden zengin olan kayısı, halk tarafından çok bilinmemesine rağmen, bağışıklık sistemini dayanıklı hale getirmekte ve korumaktadır. Lifli bir meyve olan kayısı, sinirleri de gevşetmeye ve yorgunluğu gidermeye yardımcı oluyor. Kayısıda bulunan vitaminlere ek olarak, C vitamini, folik asit, betakaroten ve potasyum içeren şeftalinin tüketimi, gribe karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor. Hem şeftali hem de kayısı suları, yaz mevsimi dışında da suyuna rahatlıkla ulaşabileceğimiz meyvelerin başında geliyor.

Zihinsel yorgunluk için elma tüketimi son derece önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip olan ve B3 ile E vitamini il potasyumdan zengin elma, grip ve soğuk algınlığını tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde etkin rol oynuyor. Örneğin; her sabah çantamıza bir adet meyve atabilir, yemeğin yanında bir bardak elma suyu içilebilir.

Üzüm suyu bir çok sağlık sorununa karşı etkili bir çözümdür. Uzmanlar tarafından sihirli iksir ve bitki sütü olarak da adlandırılan doğal kalkanlarımızdan üzüm suyu, bileşimindeki zengin vitamin ve mineraller ile vücudun günlük ihtiyacını karşılayabiliyor. Bol miktarda A, C vitamini ve demir ile potasyum içeren üzüm suyu ise vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunan antioksidan özellikli üzüm, fiziksel ve zihinsel yorgunlukları gideriyor. Üzümün suyu da, sonbahar ve kış aylarında gereksinim duyulan enerjiyi sizin için sağlar ve antitoksidan etkisi ile mikroplara karşı koruma sağlar.

Sağlıklı bir çerez niyetine bir avuç yabanmersini sindirim sisteminizi düzenleyecek ve sizi daha sağlıklı kılacaktır. Çok eski zamanlardan beri boğaz ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde, aynı zamanda idrar söktürücü olarak kullanılan yabanmersini yeniden keşfediliyor. Karışık meyve suları bileşenlerinde sıkça karşımıza çıkmaya başlayan bu mor meyve, muhteşem bir antioksidan ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Flavonoidler ve demir bakımından zengin olan bu meyvenin suyu ise vücuttaki stresi alarak rahatlamaya yardımcı oluyor. Özellikle son dönemde karşımıza çıkan karışık meyve sularının vazgeçilmez meyvelerinden biri haline gelen yabanmersini, cildin sağlam ve taze görünümünde de büyük bir rol oynuyor.

Meyve Suyu


Genelde meyveyi direk tüketmek daha yaralıdır fakat özellikle yaz aylarında soğuk bir meyve suyu sıcağın etkisini de azaltacaktır.  Ayrıca önerilen tüm meyvelerin her mevsimde bulunması ve tüketilmesi mümkün olmadığından, en pratik alternatif olarak karşımıza meyve suyu çıkıyor. Son dönemlerde, çeşitli meyvelerin bileşiminden oluşan farklı tatlarla her türlü damak tadına hitap eden meyve suları, tüketicilere daha fazla seçenek sunuyor. Uzmanların da sık sık vurguladığı gibi, günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketimi sağlıklı bir yaşamın vazgeçilemez koşullarının başında geliyor. Her mevsimde ve yoğun hayat temposu içerisinde, meyve ve sebze tüketemiyoruz diye üzülenlerin yardımına meyve suları yetişmektedir. Meyve suları içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidan etki gösteren bileşikleri ile günlük vitamin ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra, vücut direncini dengede tutuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder