20 Nisan 2017 Perşembe

Burun Bakımı ve Burun Sağlığı


Burun Bakımı 
Burun solunum sisteminin başlangıç organıdır. Solunum yapılırken havadaki toz ve diğer partiküller burun konkaları tarafından solunum sistemine girişi engellenir ve burun konkalarına yapışır. Sümüksü salgı ile birleşen toz burun içinde katılaşarak burun kirini oluşturur.

Burun Temizleme  • Burun bakımı için ılık su kullanılır. Buruna çekilen su, tek­rar hafifçe sümkürülerek dışarı atılması sağlanır. Şiddetli sümkürme burun kanamasına yol açabilir.
  • Burunda yabancı cisim varsa, burun kanatları dışardan parmak ile sıkılmamalıdır.
  • Sümkürerek cismin atılmasına uğraşmak da sağlıklı değildir.
  • Burundaki yabancı cisim nazal pensler ile alınır. Burun mukozasında şişme varsa ilaç tedavisi gerekir.


Buruna İlaç Uygulama


Buruna genellikle sıvı ilaçlar uygulanır, ilaç uygulama­da amaç tedavi etmek, mukoza şişmesini önlemek ve enfeksiyo­na engel olmaktır.

ilaç uygulamak için gerekli olan araç gereçler şunlardır:

Burun ilacı ve uygulama planı, Kağıt veya bez mendiller, Kirli atık torbasıdır.

İlaç uygulama tekniği şöyledir:

Hastanın sırtı yastık ile desteklenir ve 30 derecelik bir açı yakalanır. Baş geriye doğru eğilir.Bir elin işaret parmağı ile burun ucu yukarı doğru kaldırılır. Diğer el ile ya da birinin yardımıyla damlalığa çekilen ilaç burun deliğine damlatılır.

Damlalığın ucu burun mukozasına değdirilmez. Damlatma işlemi bitince hasta aynı pozisyonda bir kaç dakika ilacın etki göstermesi içi bekler. Hasta uzun süre aynı pozisyonda bekletilirse ve ilaç fazla damlatılırsa ilaç nazofarenks yoluyla trakeaya ulaşabilir Trakeaya giden yabancı cisim aksırık ve öksürük refleksine yol açar. Bu nedenle ilacın yeterli miktarda damlatılmasına özen gösterilmelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder