5 Nisan 2017 Çarşamba

C Vitamini (Askorbik Asit)


C Vitamini Nedir


 Kimyasal formülü (C6H8O6) olan L-ascorbic acid olan C vitamini , 100 gram suda 33 gr çözünebilir bir yapıya sahiptir. Suda fazla bekletildiği zaman bozulma yapan ascorbic acid suda çözündükten hemen sonra tüketilmesi gereken bir vitamindir. Vücutta depolanmayan ve suda çözünen bir vitamin olan C vitamini fazla tüketilmesi durumunda idrar yoluyla atılır. Yani fazla tüketilmesinin hiç bir zararı yoktur. Fakat C vitamini günlük olarak yeteri kadar lınmış ise takviye olarak almanın herhangi bir yararı da bulunmamaktadır. Askorbik asit (ascorbic acid) olarak da bilinen C vitamini vücudumuz için önemi büyüktür. C vitamini en çok kuşburnu, biber ve maydanozda bulunur. Çoğu hayvanlar ve bitkiler, kendi C vitaminlerini glukozdan üretebilirler. İnsanlar C vitamini üretemediklerinden C vitaminli besinlerden almak zorundadırlar.C Vitamini Faydaları Nedir

C vitamini insan dokularının gelişiminde oldukça hayati vitaminlerden birisidir. Vücut dokusuna sağlamlığını veren kolajenin üretiminden alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır. Vücudumuzdaki demir dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Kolajen üretimini sağlayan bu vitaminin normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg alınması gerekmektedir. Vücutta antioksidan etkisi vardır. C vitamini yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksiklerin etkisini azaltarak vücudu korumaya alır. Ayrıca C vitamini kemik, diş, eklem sağlığını korumaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren C vitamini bizlere enerji sağlar ve stresten uzak tutar. Askorbik asit oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle antioksidan olarak kullanılır.

C vitamini vücudumuzdaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini arttırıcı özelliklere sahiptir. Askorbik asidin kan damarlarının kuvvetli olmasında da etkili olduğu düşünülmektedir. C vitamini özellikle cilt bakımında çok önemli bir vitamindir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar, ve bir çok cilt rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir vitamindir.

C Vitamini Kullanımı

Genellikle kış aylarında C vitamini kullanımı aklımıza gelir. Limon ve portakalla özdeşleştirilir ancak limon ve portakal yerine kuşburnu, kırmızı biber, maydonoz ve kivi tüketilirse daha fazla ve kaliteli c vitamini almış oluruz. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir ancak düzenli tüketildiği zaman işe yaramaktadır. Hasta olduktan sonra C vitamini tüketmenin herhangi bir yararı yoktur.

C vitmaini cilt ve saç bakımında oldukça sık kullanılır. Cilt bakımında C vitamini kullanımı genellikle cilt lekeleri, kırışıklıklar, cilt yaşlanmasına karşı antitoksidan özelliğinden kaynaklı tercih edilir. Ayrıca C vitamini ; cilt aydınlatma ve egzama ile sedef hastalığına karşı oldukça yararlıdır. Saç bakımında C vitamini kullanımı yaygındır. C vitamini saç rengini açmak için kullanımının yanı sıra; kıl köklerini beslemede ve tırnak bakımlarında kullanılmaktadır.

C Vitamini Eksikliği Nedir

C vitamin eksikliğinde kan damarları zayıflamakta ve ufak darbelerle kanamalar görülebilmektedir. C vitamini eksikliğinde ciltte kolajen üretimi azalır ve buna bağlı olarak ciltte kanamalar görülür. Yaralar geç iyileşir, kıl kökleri zayıflar, saç ve kirpik dökülmeleri olur, diş etleri kanar ve dişler dökülür. Vücutta yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik C vitamini azlığında ortaya çıkar. Ayrıca eklem ağrıları ve nefes darlığı C vitamini eksikliğinde görülebilen rahatsızlıklardır. C vitamini eksikliğinin önemli bir erken belirtisi de halsizlik durumudur. C vitamini(L-ascorbic acid ) sağlığımız için olmazsa olmazlardandır. Bundan kaynaklı mutlaka C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Sağlıklı beslenenlerde , C vitamini içeren yeşil sebzeler ve meyveler tüketen insanlarda C vittamini eksiklğinden kaynaklı oluşan rahatsızlıklar gözlemlenmez.

C Vitamini Besinler

Askorbik asit (c vitamini) bütün canlı dokularda mevcuttur.Doğada yaygın olarak bulunan C vitamini meyvelerde, sebzelerde ve çiğ ette oldukça fazlaca bulunur. Meyveler arasında en çok askorbik asit içerenler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümüdür. Elma, armut ve erik ise bunlara göre daha az miktarda askorbik asit içerir. Bu meyvelerden özellikle sitrus meyveleri (limon, portakal, greyfurt), kivi ve domatesin dış kısımları (kabuk) askorbik asit bakımından zengindir.

Sebzeler, özellikle kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ve yer elması askorbik asit bakımından en zengin kaynaklardandır.

100 gr bitki c vitamini mg

Kuşburnu 450
Kırmızı biber 340
Maydanoz 180
Yeşil biber 100
Kara lahana 94
Kivi 90
Karnabahar 80
Çilek 70
Kızılcık 55
Ispanak 50
Portakal 50
Greyfurt 43
Limon 30
Mandalina 30
Şeftali 28
Domates 23
Ahududu 22

C Vitamini Zararları Nedir

Besinlerdeki askorbik asit, vücuda alındıktan birkaç saat sonra ince bağırsaktan emilerek kana geçer. 100 mg ve daha az vitamin alındığında bunun %80-90'ının emildiği belirtilmiştir. Bu esnada kandaki düzeyi kısa süre için yükselir. Kan dolaşımı ile dokulara taşınır ve fazlası böbreklerden idrarla dışarı atılır. Gereğinden fazla alınan askorbik asidin bir bölümü de monosakkaritlerde olduğu gibi karbondioksit ve suya okside olur. C vitamini vücutta depolanmadığı ve doğal yollar ile atılabildirği için zararı yoktur. Fakat cilt üzerine uygulamalarda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder