5 Nisan 2017 Çarşamba

C Vitamini Faydaları


C Vitamini NedirSağlıklı bir diş, kemik ve deri için vazgeçilmez bir bileşen olan c vitamini (ascorbik asit) demirin emilmesi, kan damarlarının yapısal gücünün sürdürülmesi, kolajen sentezi, adrenal bezlerin hormon sentezi ve salgılaması gibi metabolik fonksiyonlarda görev alan karbonhidrat benzeri bir kimyasal maddedir. Kimyasal formülü (C6H8O6) olan L-ascorbic acid, 100 gram suda 33 gr çözünebilir. Suda fazla bekletildiği zaman bozulma yapan ascorbic acid suda çözündükten hemen sonra tüketilmesi gereken bir vitamindir. Ayrıca C vitamini kan şekerini dengeler  ve böbrek üstü bezlerinin dengeli çalışmasına yardımcı olur. C vitamini tansiyonu dengeleyerek olumsuz sağlık risklerini de ayrıca azaltır.
C Vitamini Faydaları Nelerdir

C vitamini insan dokularının gelişiminde oldukça hayati vitaminlerden birisidir. Vücut dokusuna sağlamlığını veren kolajenin üretiminden alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır. Vücudumuzdaki demir dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Kolajen üretimini sağlayan bu vitaminin normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg alınması gerekmektedir. Vücutta antioksidan etkisi vardır. C vitamini yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksiklerin etkisini azaltarak vücudu korumaya alır. Ayrıca C vitamini kemik, diş, eklem sağlığını korumaktadır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren C vitamini bizlere enerji sağlar ve stresten uzak tutar. Askorbik asit oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle antioksidan olarak kullanılır.

C vitamini vücudumuzdaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini arttırıcı özelliklere sahiptir. Askorbik asidin kan damarlarının kuvvetli olmasında da etkili olduğu düşünülmektedir. C vitamini özellikle cilt bakımında çok önemli bir vitamindir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar, ve bir çok cilt rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir vitamindir.

C Vitamini Kullanımı Nasıldır

C vitamini antitoksidan yapısı sayesinde cildinizdeki ölü hücreleri temizler ve bu ölü hücrelerin neden olabileceği cilt kuruluğunu gidermek için oldukça etkili bir nemlendirici görevi görür. C vitamini tüketimi cildi dolalı olarak besleyeceği gibi , Topikal olarak da cilde uygulanabilmektedir.

C Vitamini Bulunan Besinler

100 gramlık biberde  yaklaşık olarak 183,3 mg C vitamini içerir. Tatlı Kırmızı Biber (349%), Tatlı Yeşil Biber (220%) oranında biberde bulunur.100 gram guava yaklaşık olarak 228,3 C vitamini içerir
100 gram kale 120 mg C vitamini içerir.100 gram Kivi ortalama 92 mg C vitamini içermektedir 100 gramlık brokolide 89,2 C vitamini bulunur100 gram çilek 58.8 mg C Vitamini içermektedir. 100 gramlık portakal ortalama 53.2 C vitamini içerir100 gram domates ortalama 22.8 mg C vitamini içerir
100 gram bezelye yaklaşık olarak 60 mg C vitamini içerir100 gram papatyada yaklaşık olarak 60.9 mg C vitamini bulunmaktadır.


C vitamini ayrıca aşağıdaki besinlerde de bol miktarda bulunmaktadır;
Lahana( brüksel lahanası da dahil), bezelye, karnabahar, patates, havuç, şalgam, domates, karanfil, papatya, kivi , çilek, mango, ananas, greyfur ve diğer turunçgillerde, kavun,avakado ve karpuz.....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder