5 Nisan 2017 Çarşamba

C Vitamini Faydaları


C Vitamini Nedir?

C vitamini yani, ascobic acid diş, kemik, eklem ve deri sağlığı için gerkli bir vitamidir. Kalsiyunm ve demirin emilmesi, kan damarlarının yapısal gücünün sürdürülmesi, kolajen sentezi, adrenal bezlerin hormon sentezi ve salgılaması gibi metabolik fonksiyonlarda görev alan karbonhidrat benzeri bir kimyasal maddedir. Ayrıcai kan şekerini dengeler  ve böbrek üstü bezlerinin dengeli çalışmasına yardımcı olur. C vitamini tansiyonu dengeleyerek olumsuz sağlık risklerinden korunmayı da destekler. Kimyasal formülü C6H8O6'dır. L-ascorbic acid formundaki C vitamini 100 gram suda 33 gr çözünebilir. Sıcakta ve oksijenli bir ortamda çabuk bozulur.

C Vitamini Faydaları Nelerdir?


C vitamini insan dokularının gelişiminde fonksiyonel bir vitamindir. Vücut dokusunu sağlamlaştıran kolajenin üretimini, alyuvarlarda demirin taşınmasını sağlarlar. Vücuttaki antioksidan etkisiyle yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksinlerin etkisini azaltarak vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir; enerji sağlar ve stresten uzak tutar.

C vitamini doğrudan yararıyla beraber vücudumuzdaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini de arttırıcı özelliktedir. C vitamini özellikle cilt bakımında da önemsenen bir vitamindir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar ve bir çok cilt rahatsızlıklarında etkilidir.

Günlük C Vitamini İhtiyacı Kaç mg


Normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg C vitamini alınması gerekir.

C Vitamini Nasıl Kullanılır?


C vitamini antitoksidan yapısı sayesinde cilttek toksinleri vei ölü hücreleri temizler; bu ölü hücrelerin neden olabileceği cilt kuruluğuna karşı etkili bir nemlendirici işlev görür. C vitamini tüketimi cildi dolaylı olarak besleyeceği gibi, topikal olarak da cilde uygulanabilmektedir.

C Vitamini Bulunan Besinler


Besinlerin 100 gramında yaklaşık biber 183,3 mg, tatlı kırmızı biber 349 mg, tatlı yeşil biber 220 mg, guava 228,3 mg, kivi 92 mg, brokolide 89,2 mg, çilek 58.8 mg, portakal 53.2 mg, domates 22.8 mg, bezelye 60 mg, papatya 60.9 mg C vitamini içerir.

C vitamini lahana( brüksel lahanası da dahil), karnabahar, patates, havuç, şalgam, karanfil, papatya, mango, ananas, greyfurt ve diğer turunçgillerde, kavun, avakado ve karpuzda da bol miktarda bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder