5 Nisan 2017 Çarşamba

C Vitamini İle Cilt Bakımı


Cilt Bakımında C Vitamini


C vitamini saç bakımı, tırnak bakımı ve genel vücut sağlığı için yararlı bir vitamin olmasının yanı sıra cilt bakımında da oldukça fazla tercih edilen bir vitamindir. Cilt lekeleri , kırışıklıkları ve cilt çatlakları için C vitamini kullanımı oldukça yararlıdır. Antitoksidan yapısı ile ölü hücreleri temizler ve cilt yenilenmesinde-hücre yenileme özelliği ile- rol oynar.


C Vitamini İle Cilt Kırışıklıkları

C vitamini cilt altındaki kolajen ve elastin bağlarını uyaran bir maddedir. Cilt kırışıklıkları kolajen ve elastin bağdaki zayıflama sonucu zamanla ortaya çıkan bir cilt problemidir. Özellikle 27 yaş ve sonrası düzenli kullanılacak C vitamini ile bu sorunun önüne uzun yıllar geçmiş olursunuz. Eğer 35 li yaşları geçtiyseniz A vitaminli yağı ve C vitaminli yağı karışımını çok az miktarda özellikle mimik bölgelerine, kaz ayaklarına, burun kenarına ve alnınıza sürmeniz buralarda bulunan kırşıklıklar için oldukça işe yarayacaktır. Ama az kullanmaya özen gösterin. Ayrıca l-ascorbic acid ile birlikte b3 vitamini karıştırarak akşamları hazırlayacağınız bir cilt serumu cilt yenilenmesinde hızlandırıcı bir destek sağlayacaktır.
C Vitamini İle Cilt Lekelerine Çözüm

L-ascorbic acid (c vitamini) çok çabuk bozulan bir madde olduğu için akşamları tek kullanımlık bakımlar hazırlamalısınız, C vitaminini suda kolay çözülür ve kullanımı çözüldükten hemen sonra olmalıdır. Ayrıca etly ascorbic acid formunda cilt serumlarını hazır olarak alıp kullanabilirsiniz. Bu formlar bozulmadıkları için kullanımları daha pratiktir. Bir diğer bozulmayan form ise ascorbly palmitatedir  ve C vitamininin yağda çözünen formudur.  Daha etkili bir form olan ascorbly palmitate yani c vitaminli yağı cilt altında 48 saate kadar etki gösterdiği için  C vitaminli yağları 2 günde bir akşamları kullanmalısınız.


Cilt rengimizi oluşturan melanin tabakasında pigment artışına cilt lekesi denilir ve C vitamini melanin tabakasını dengeleyerek cilt renginin açılmasına yardımcı olur. C vitamini hem leke oluşumunu engellemek hem de oluşmuş lekelerin azaltılmasında kullanılır. Ayrıca C vitamini yağları kullanımı güneşten gelen UV ışınlarına ve buna bağlı oluşabilecek güneş lekelerine karşıda sizi korur.


C Vitamini Antioksidan Özelliği

Sosyal yaşamınızda çevresel etkilerden kaynaklı gerek su gerekse havadan bir sürü yabancı madde cildinize temas eder ve bu maddeler cildinizi oksitleyerek cilt yaşlanmasının önünü açar. C vitamini bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerden birisi olduğu için cildinizi adeta korumaya alır ve cildinizin çeşitli ağır metaller ve mineraller tarafından oksidasyona maruz kalmasını önler. Ayrıca cildinizde biriken toksinleri ve ölü deri hücrelerini temizleyerek hücre yenilenmesine katkıda bulunur.


C Vitamini İle Cilt Çatlaklarına Çözüm

Cilt çatlakları kolajen ve elastin tabakasındaki yırtılmalardan dolayı oluşur. C vitamini hem bu çatlakların oluşmasını önleyici hem de çatlakları giderici etkilere sahip bir vitamindir. Cilt çatlakları için A vitamini ile birlikte kullanılan C vitamini oldukça etkilidir. Örneğin A vitaminli yağı ve C vitamini yağından   hazırlayacağınız cilt bakım maskesini 1-2 günde bir çatlakların üzerine sürmeniz çatlak oluşumunu azaltıcı etki gösterecektir. Ayrıca oluşmuş çatlaklar için glikolik asit ve tca gibi cilt soyucu asitlerle birlikte kullanmanız, çatlaklardan kurtulmanız da önemli sonuçlar verebilir, çatlaklara kesin çözüm sağlayabilir.


C Vitamini Faydaları ve Kullanımı

C vitamini cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. C vitamini ile yapılan bakımları daha çok akşam ve gece bakımları olarak yapılmalıdır. C vitamini ile gündüz bakımları güneş etkilerinden kaynaklı cildinizde leke bırakma potansiyeli barındırır. Bundan kaynaklı C vitamini bakımını ve C vitamini serumunu geceleri kullanmalısınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder