5 Nisan 2017 Çarşamba

C Vitamini İle Saç Bakımı


Saç Bakımında C Vitamini


C  vitamini saç bakımında kullanılan ve saç bakımında oldukça yeni olan bir vitamindir. Genetik olarak meydana gelen saç dökülmesine karşı C vitamini (ascorbik asid) bir çözüm olmamakta, saç yıpranmasından kaynaklı saç dökülmelerine karşı etkili koruma sağlamaktadır. Kan dolaşımını kolaylaştıran C vitamini kökten uca saçlarınızı besler. Buna karşın C vitamini eksikliği de saçtaki kan dolaşımını azaltacağı için saç köklerinin zayıflamasına, saç uzamasının gecikmesine sonuçta da saç dökülmesine neden olacaktır. Kaş, kirpik, sakal, bıyık gibi diğer kıl köklerinde de C vitamini yararlanılabilir bir vitamindir.

C Vitamini İle Saç Rengi Açma


Saç rengi oksidant açıcılar kullanılmadan, c vitamini kullanılarak doğal yöntemlerle açılabilir. Bol miktarda C vitamini, karbonat, keratin ve b5 vitamini saçların rengini açmada kullanılabilir, saçlar nemlendirilebilir. C vitamininin antitoksidan özelliği nedeniyle saçlar toksinlere karşı da korunabilir.

C Vitamini İle Saç Beyazlaması


Saç rengini belirleyen melanin yeterince üretilmezse saçlar beyazlar. C vitamini melanin salgılanmasını aktifleştirerek, saçların beyazlamasını engelleyen bir vitamindir. Cilt lekelerinde ise, fazla salgılanan melanini normale döndürerek lekeleri azaltır. Saç beyazlamasına karşı C vitamini gibi, çinko oksit, b3 ve b5 vitaminlerinin karışımı da saçlara uygulanabilir. Bakır da saç beyazlamasında oldukça etkili bir önleyicidir.

Saç Dökülmesine Karşı C Vitamini


Saç dökülmesine karşı doğru önlemler almak için sorununun nedenini bilmek önemlidir. Genetik nedenlerin dışında yaşanan saç dökülmesine karşı kıl foliküllerinin ve saç köklerinin temizlenmesi gerekir. Saç dökülmeleri kıl köklerinin zayıflamasıyla başlar. Saç dökülmelerinde C vitamininin işlevi saçların kurumasına bağlı kırılmalara ve dökülmelere karşı saçları nemlendirmek ve beslemektir. C vitamini saçlar gibi kirpik, kaş, bıyık, sakal dökülmelerinde de yararlanılabilir bir vitamindir. B3 vitamini, b5 vitamini, biotin, e vitamini, c vitamini saç dökülmesine iyi gelen diğer vitaminlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder