11 Nisan 2017 Salı

Çalışan Anneler De Bebeğini Sağlıklı EmzirebilirÇalışan Annelerde Emzirme

Doğumdan sonra emzirme dönemi bitmeden mesaili çalışma hayatına dönen anneler, bebeğini sağlıklı ve yeterli ölçüde emzirme imkanı bulamama endişesine kapılıyor.Biliyoruz ki bebek emzirmek rüya gibi bir şey. Annelerin çocuklarıyla bu iletişimi sağlaması lazım.Amerikan Hastanesi Çocuk Polikliniği`nde yapılan bir araştırmaya göre çalışan ve çalışmayan annelerin toplam emzirme sürelerine bakıldığında, arada belirgin bir farklılık olmadığı ortaya çıktı. Uzmanlara göre bu sonuç, bilinçli hareket eden annelerin, çalışmaya başladıktan sonra da başarılı şekilde bebeklerini emzirebileceğini kanıtlar nitelikte.


Rüya Gibi Bir şey : Emzirmek

Emzirme, bebeğin gıda almasının yanı sıra anne ile baş başa kalabildiği, gözleri ile konuşabildiği çok özel bir zaman dilimidir. Anne, bebek ile en yakın temasını emzirme esnasında kuruyor. Bu yüzden, çalışan annenin bebeği ile duygusal bağını kuvvetlendirmek için 2 yaşını doldurana kadar emzirmesi daha çok önem taşıyor. Çocuk Sağlığı Uzmanları , mükemmel ve eşsiz bir besin olan anne sütünün bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynadığına dikkat çekiyor. Uzmanımıza göre `Emzirme, bebeğin beyin gelişimini destekler; obezite, diyabet gibi hastalık risklerini de azaltır.` diyor.

Emzirmenin bebeğin yanı sıra anneye de birçok faydası olduğu biliniyor. Uzmanlar , emziren annelerde doğum sonrası kanamaların daha az olduğunu, meme ve yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıkların da daha az oranda görüldüğünü belirtiyor. Başarılı bir emzirme süreci için doğru başlangıç yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Uzmanların belirttiği, `Bebeğini besleyebilme içgüdüsü, bazen annelerde yoğun bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu dönemde anneye güven telkin etmek, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak çok önemlidir.` diye konuşuyor.

Uzmanların Emzirme Önerileri


Anneler, evden çıkarken ve işten döner dönmez bebeğini emzirmeli. Eğer annenin sütü çoksa, işe başlamadan önce günde en az bir kez süt sağarak ufak bir depo oluşturmalı. İş yerinde süt sağmak için iyi emen bir makine edinmeli ve uygun bir ortam sağlamalı. Bu konu için gerekli izinleri almalı. 3-4 saatte bir sağılan süt, buzdolabında saklanmalı; eve götürülürken, buz kalıpları arasında özel soğutuculu bir çantada taşınmalı. Elde edilen sütler, saklama poşetleri içinde buzdolabında 24 saat, iki kapılı buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Süt saklama poşeti içinde bulunan sütler, bebeğe verilmeden önce ılık su dolu bir kap içerisinde ısıtılabilir. Isıtılan süt; kaşıkla, bu amaçla üretilen küçük plastik kadehlerle bebeğe verilmelidir. Bebek sütü bu şekilde almıyorsa, biberon da kullanılabilir. Yakınlık hissi için anneler, bebeğin resmini veya bir giysisini iş yerine götürebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder