24 Nisan 2017 Pazartesi

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN EMZİRME REHBERİ


Çalışan Annelerin EmzirmesiHer anne bebeğini biyolojik yeterlik noktasında emzirebilir. Tabii ki, çalışan anneler biyolojik olarak değil fiziksel olarak , yani buna yeterli zamanı ayıramayabilirler. Annelerin bebeklerini uzun süre ve sağlıklı bir şekilde emzirebilmeleri için yapılması gerekenleri uzmanlarımıza sorduk. Bu noktada ne yapılabileceğiniz uzmanlarımız şöyle sıraladı.

Bebek EmzirmeEmzirme, anne ile bebeğin baş başa kalabildiği, gözleri ile konuşabildiği özel anladır. Bebek ile en yakın temas, emzirme ile gerçekleşir. Mükemmel ve eşsiz bir besin içeriğine sahip olan anne sütü, aynı zamanda bebeğin mikrobik hastalıklardan korunmasında önemli rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalar, emzirmenin bebeğin beyin gelişimini desteklediğini; obezite, diyabet gibi hastalık risklerini de azalttığını göstermektedir.

Emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha az olmakta; meme ve yumurtalık kanseri, kemik erimesi gibi hastalıklar da daha az oranda görülmektedir. Başarılı bir emzirme süreci için doğru bir başlangıç yapılması çok önemlidir. Bebeğini besleyebilme içgüdüsü, bazen annelerde yoğun bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu dönemde anneye güven telkin etmek, olumsuz düşüncelerden uzaklaştırmak ve destek olmak herşeyin başında gelir.

Başarılı Emzirme 


 • Anneler, kendilerini psikolojik olarak emzirmeye hazırlamalı, emzirmenin bir sabır işi olduğunu özümsemelidir.
 • Sütün gelmesini beklemeden, bebek doğar doğmaz ilk yarım saat içerisinde emzirmek çok önemlidir. Bu sürede bebeğe kesinlikle şekerli su  verilmesi doğru bir tavır değildir.
 • Doğumdan itibaren her ağlama ya da süt isteme durumunda, saat sınırlaması olmaksızın bebeği emzirme de fayda vardır. İlk haftalarda 3 saatten fazla uyuyan bebekler, uyandırılarak da olsa, emzirilmelidir.
 • Bebeğin memeye doğru şekilde yerleştiği dikkat edilmelidir. Bunun için bebek ağzını tam olarak açmalı ve meme ucu çevresindeki kahve renkli bölgeyi tamamen ağzına almalıdır. Bebeğin çenesi memeye gömük, alt dudak hafif dışa kıvrılmış pozisyonda olmalıdır.
 • Emzirmeden önce veya sonra bebeğe mama, şekerli su ve diğer besinleri vermekten uzak durulmalıdır.
 • Emzirme döneminde bebeğe biberon verilmemeli ve hatta ilk haftalarda emme şaşkınlığını önlemek için emzik dahi verilmemelidir.
 • Hamilelik döneminde olduğu gibi anneler kendilerine özen göstermeli, dengeli beslenmeli, günde 2-3 litre sıvı tüketmelidir. Anneler, ayrıca yeterince dinlenmeli, moralini yüksek tutmak için eşinden ve çevresinden yarım almalıdır.


Çalışan Annelerin Emzirmesi

Günümüzde anneler, emzirme döneminde çalışma hayatına geri katılmaktadırlar. Amerikan Hastanesi Çocuk Polikliniği’nde yapılan bir araştırma sonucuna göre; annelerin yüzde 59’u, doğumdan ortalama 5 ay sonra çalışmaya başlamaktadır. Çalışan ve çalışmayan annelerin toplam emzirme sürelerine bakıldığında, arada belirgin bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Bu sonuç, bilinçli hareket eden annelerin, çalışmaya başladıktan sonra da başarılı şekilde bebeklerini emzirirler.


Çalışan Anneler İçin Emzirme Önerileri


 • İyi emen bir makine alınmalıdırç
 • Eğer annenin sütü çoksa, işe başlamadan önce günde en az bir kez süt sağılarak, depo edilmelidir.
 • İş yerinde süt sağmak için uygun bir ortam oluşturulmalıdır. Bu konu için gerekli izinler alınmalıdır.
 • 3-4 saatte bir sağılan süt, buzdolabında saklanmalı; eve götürülürken, buz kalıpları arasında özel soğutuculu bir çanta edinilmelidir.
 •  Elde edilen sütler, saklama poşetleri içinde buzdolabında 24 saat, iki kapılı buzdolabının buzluğunda 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Süt saklama poşeti içinde bulunan sütler, bebeğe verilmeden önce ılık su dolu bir kap içerisinde ısıtılabilir.
 • Isıtılan süt; kaşıkla, bu amaçla üretilen küçük plastik kadehlerle bebeğe verilmelidir. Bebek sütü bu şekilde almıyorsa, biberon da kullanılabilir.
 • Yakınlık hissi için anneler, bebeğin fotoğrafını veya bir giysisini işyerine götürülebilir.
 • Anneler, evden çıkarken ve işten döner dönmez bebeğini emzirmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder