14 Nisan 2017 Cuma

Çatlak ve Selulit Hakkında


Çatlak ve selülitler kadınların 2 büyük sıkıntısı arasındadır.Bizlerde bu konu hakkında bir kitaptan elde ettiğimiz bilgileri sizlere sunacağız. İyi okumalar dileriz.

Çatlak ve Selülitler


Çatlak ve Selulit
Yazımız için kaynak aldığımız kitabın ismi “Selülite Çözüm” olduğu halde genelde selülit ve çat­lakları beraber kullanırım. Bunun nedeni birçok benzer yönlerinin olmasından kaynaklanıyor. Çatlaklar da derimizde meydana gelen hasarlar sonucu oluşuyor. Ancak daha akut bir rahatsızlıktır. Çatlaklar vücudun uzun süre boyunca bölgenin gerilmesinden kaynaklanır. Selülit ile çatlak arasındaki en

önemli benzerlik her ikisinde de cilde şeklini veren ve esnek orta katman olan dermişte olu­şan dezenformasyondur.

Çatlakların sebeplerini saymak veya selülitin asıl sebeplerini saymak bu sebeplerden kaçabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bazen naparsanız yapın selülit oluşuyor.

Çatlaklar Neden Oluşur


Uzun zaman boyunca gergin tutulmuş lastik bir şerit düşünelim. Za­manla esnekliğini kaybeder ve güçsüzleşir. Aynı şey bağ dokunuzda da meydana gelir. Bağ dokunun bir kısmı hasar görerek kırılgan bir hale geldiğinde sivrilen ve esnekliğini kaybeden kısımları görünür hale gelir.

Büyüme, kilo dalgalanmaları, hamilelik ve çeşitli hastalıklar sonucu dermiş gerildiğinde çatlaklar gözlemlenir. Bu olduğunda cilt esnek­liğini kaybeder ve bağ lifler parçalanır, yüzeyde dalgalı bir görüntü oluşur.

Sonuçta meydana gelen enflamasyon cilde rengini veren hücrelere ya­ni melanocytelere tahrif eder. Cildin normal rengine göre çatlaklar önce pembe veya kırmızıdan koyu kahverengi izlere ve hatta daha sonra daha belirgin bir mora evrilebilir. Bu renk, doku gerildikçe da­marların gördüğü zarardan kaynaklanıyor olabilir. Zaman geçtikçe izler düzleşir ve cildinizin normal renginden birkaç ton açık bir renge dönüşür.

Bu pigment eksikliği, zaman içerisinde; olgunlaşmış çatlak izlerine dönüşerek beyaz veya yarı saydam bir hal alır.Bu konulara hakkında daha fazla bilgi almak için Selülit ve Varisler için Bitkisel Kürler yazımıza bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder