1 Nisan 2017 Cumartesi

Çıban Tedavisi


Çıban Tedavisi


Yazı yazarken aslında dikkat ettiğimiz şey günlük yaşantımızda karşılaştığımız zorlukları ve sıkıntıları doğal, bitkisel yollarla nasıl kesin olarak aşarız. Bu noktada yaptığımız araştırmalarda edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Gelelim bugünkü konumuza. Çıban çokça rastlanan hatta hemen hemen herkes de en az bir kere çektiği bir rahatsızlıktır.

Çıban Nedir?


Çıban bakteriyel bir enfeksiyondur. Vücutta apse ile birlikte ağrı ve şişlik oluşur. Çıban çıkmasına şeker hastalığı, akne, dermatit veya şiddetli fiziksel aktivite neden olabilir. Ayrıca düşük bağışıklık, tahriş, herhangi bir hastalık, stres, gıda alerjisi, yetersiz beslenme, tıraşla oluşan tahriş, kötü temizlik yapma da neden olabilir. Çıbanlar genellikle yumuşak bir şekilde oluşur ve gün geçtikçe sertliği ve ağrısı artan bir sivilceye dönüşür. Çıbanın merkezi genellikle beyazdır ve bu beyazlığın içinde kan hücreleri çıbanın neden olduğu bakterilerle savaş halindedir.

Sonuçta çıbana cerrahi olarak müdahale edilerek, çıbananeden olan bakteriler çıban bölgesinden temizlenir. Çıban tedavisinde bazı durumlarda çıbanın kendi kendine patlaması yöntemine de başvurulabilir. Bu durumda çıbanın etrafını iyice sterilize ettikten sonra yani temizledikten sonra bastırarak patlatmak yoluyla çıban patlatılır. Ancak bu yöntem çoğnlukla tavsiye edilmez.

Çıban İçin Evde Doğal Tedavi Yöntemi


Çıbana yönelik en iyi tedavi yöntemi sıcak ve temiz bir bezle sürekli olarak çıbanın etrafını temizlemektir. Bu çıbanın üzerindeki deri tabakasının incelmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çıbanın başına uygulanacak bazı bazı hafif basınçlarda çıbanın kendiliğinden patlamasını tetikleyecektir. Bu yöntemi bir müddet denedikten sonra çıban hala sert ise bu yöntemi kullanmaktan vazgeçmeniz önerilir.

Çıbanın Bitkisel Tedavi Yolları Şunlardır:


  • Temdul yaprağının saat başı çıbanın üzerine koyun ve böylece bekletin. Bu sayede çıban yumuşayacak ve kolayca kendisini patlatacaktır.
  • Soğan veya sarımsak suyu da çıbanın yumuşamasına ve içindeki irinin dışarı çıkmasına yardımcı olur.
  • Kaynatılmış maydanoz suyu da çıbanın tedavisine iyi gelir. Maydanoz suyunu sürekli olarak kaynatarak elde edilen suyu çıbanın üzerine sürünüz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder