6 Nisan 2017 Perşembe

Çiçek Hastalığı


Çiçek HastalığıÇiçek hastalığı insandan insana bulaşan virüslü bir hastalıktır. Tarihin en eski çağlarından beri insan topluluklarını etkilemiş olan çiçek hastalığı yani smallpox, bugün aşılar yardımı ile ortadan kaldırılmış vaziyettedir.


Çiçek, cinsiyet, ırk ve yaş ayrılığı gözetmeyen bir hastalıktır. Etkeni Borreliota variolae denen bir virüstür. Bu virüs sığırlarda görülen çiçek virüsü ile oluşmuştur, insandan insana ve eşyadan insana geçebilmekte , bulaşabilmektedir.Çiçek Hastalığı Belirtileri


Çiçek hastalığının kuluçka dönemi 1-4 hafta arasındadır. Bu dönem bitince hastalık; yüksek ateş, titreme, terleme ve bel çevresinde ağrılarla başlar. Üçüncü ya da dördüncü günde de döküntü, yani kırmızımtırak benekler ortaya çıkar ve  ciltte kızarıklar oluşur; bunlar az sonra kabarcıklara, daha sonra da sarımsı sivilcelere dönüşür. Biçimleri yuvarlak, büyüklükleri mercimek kadar, bazen daha da iridir; ortaları büzük, göbeği andırır bir görünüşleri vardır. Hastalık karaçiçek (hemorajik çiçek) denen türünde ise; sivilceler sarı değil, siyaha çalan kırmızı renktedir. Onuncu güne doğru sivilceler kurur ve kabuk bağlar. Bu kabuklar düşünce, altında sivilcelerin yerinin kaldığı görülür. Ayrıca daha sonra çiçek izleri de oluşabilir bunlar önce kırmızımsı sonra sarımsı olur.

Döküntüler en çok yüz ve boyunda olmakla beraber, vücudun başka yerlerinde de görülür. Kabarcıklar sivilceye dönüşürken ateş çok yükselir. Derideki döküntülerin yanı sıra içte, ağız ve boğaz mukozasında da kabarcıklar görülür; bunlar da sivilceye dönüşür. Sivilceler birbirleriyle birleşirse, gerek deride, gerek mukozada iri yaralar meydana getirirler; bu yaralar apseye ve septisemiye dönüşebilir. Arada herhangi bir beklenmedik hal olmazsa 3-4 hafta sonunda kabuklar düşer ve izler küçülür.Bu döküntüler hastalığın bulaşıcı olmasında büyük rol oynamaktadır.

Çiçek hastalığının alastrim gibi tehlikesiz çeşitleri ve sinir sistemini yıkarak kısa sürede öldüren ağır çeşitleri vardır. Kara çiçek veya hemorajik çiçek ayrı bir tür değil, çiçek hastalığının bir tehlikeli yanıdır. Ölümle sonuçlanabilir durumlardır fakat artık bu hastalık görülmediği için endişeye gerek yoktur. Çiçeğin öteki tehlikeli yanları da vardır; orta kulak yangısı, akciğer zarı yangısı, zatüre, nefrit, menenjit vb.’ye yol açabilmektedir.

Teşhis genellikle güç değildir. Günümüzde çiçek hastalığı virüsüne karşı kimyasal tedavi araçları ve aureomisin, terramisin gibi antibiyotikler kullanılmaktadır. Çiçek aşısını zorunlu kılan sağlık yasaları sayesinde bugün bu hastalığa gelişmiş ülkelerde hemen hiç rastlanmamaktadır.

Çiçek Hastalığı Nasıl Geçer

Çiçek aşısını 1798′de Jenner uyguladı. Jenner’in uygulamasından önce Anadolu’da bu aşının yaygın olarak uygulanmış olduğu ve Anadolu’yu gezmiş olan batılı gezginler tarafından görülüp, bu bilginin Jenner’e ulaştırılmış olduğu söylenmektedir.

Çiçek aşısı hayvanlardaki çiçek hastalığına karşı üretilen aşılar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu hayvanların deri kabartılarındaki virüs içeren sıvı, insanın genellikle kol derisine çizik yapılıp, üzerine damlatılır. Bu işlem ağrıya yol açmaz.Aşı, çiçek hastalığını Avrupa ve Amerika’ da önemli bir sorun olmaktan çıkarmıştır. Ancak Hindistan, Pakistan, Afrika ve Uzakdoğu’nun bazı kesimlerinde bu hastalık hala aynı niteliğini sürdürmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder