14 Nisan 2017 Cuma

Cildi soğuktan koruma Önerileri


Cildi Soğuktan Koruma Önerileri

Cildimiz üstümüzde olan sürekli bir giysidir. Cildimize iyi bakmalıyız ve onu korumalıyız. Cildimiz güzellik algısını oluşturan en önemli organımızdır onu tüm zararlı etkilerden korumalıyız. Soğuğun cilde olumsuz etkisini önlemek için nemlendirici olarak saf vazelini öneriyoruz. Sokağa çıkıldığında soğuktan koruyucu giysiler giyin, eldiven mutlaka takın. Saçları bere veya şapka kullanarak koruyun. Günde en az 2-2.5 litre su için. Kalorifer peteklerinin üzerine ıslak havlu veya soba kullanılıyorsa üzerine bir demlik su koyarak evinizi nemlendirin.

Cilt hastalıklarına dikkat

Uzmanlar, kış aylarında soğuk havanın etkili olduğu günlerde, vatandaşları cilt hastalıklarına karşı dikkatli olmaları konusunda sürekli uyarıyorlar. Uzmanlar, özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde, kış mevsiminin cilde olumsuz etkisinin diğer bölgelere göre daha fazla olduğunu belirterek, “Derimiz her an dış dünyayla irtibat halinde olduğundan fiziksel etkenlerden etkilenmemesi düşünülemez. Kış mevsiminde de cildimizi tehdit eden birçok etken vardır. Kışın soğuk-kuru hava, düşük nem, rüzgar, kirli hava ve asit yağmurlarına dikkat edilmeli” diye özellikle aktarıyor.

Deri kuruluğunu nasıl Önleriz ?

Uzmanlar ayrıca, günlük ve tekdüze hayat, kapalı ortamlarda kalma, düzensiz beslenme ve depresyon yapıcı melatoin hormonunun güneşsiz ortamlarda daha fazla salgılanması sonucunda kış aylarında insanların daha fazla stresli ve depresyona eğilimli olduklarını söyledi. Bu durumun akne (sivilce) ve egzama gibi bazı cilt hastalıklarını artırdığına belirten uzmanlar, “Kış aylarından en çok yaşlılar, çocuklar ve derisi kuru olanlar etkilenir. Deri kuruluğunun tedavisinde ve önlenmesinde nemlendiricilerin kullanılması temel yaklaşımdır” diye açıklıyor.

Vazelin koruyor

Uzmanlar, piyasada satılan nemlendiricilere karşı da vatandaşları uyararak, saf vazelinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Saf vazelinin hem ucuz hem de deriyi en iyi nemlendiren ajanlardan biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Derinin sık sık suyla temas etmesi de bu kuruluğu artırmaktadır. Bu nedenle banyodan ve eller yıkandıktan sonra nemlendirici sürülmelidir. Sürülen nemlendiricinin saflığı önemlidir. Saf vazelin tercih edilecek ilk nemlendirici olmalıdır” diye uyardı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder