23 Ağustos 2017 Çarşamba

Cilt Bakımında E Vitamini


Cilt Bakımı E Vitamin

Alfa tokaferol formunda bulunan e vitamini, yağda çözünen ve bu sayede gerektiği zaman kullanımı kolay olan bir vitaminidir.  E vitamini yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilir ve yüzeysel kırışıklıkları azaltır, cilde nem sağlar, en önemli özelliği cildin elastin ve kollejen liflerin direncini arttırmasıdır, elastin ve kollajen artışı sağladığı için cilt çatlaklarına karşı oldukça etkilidir. Çünkü e vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir ve çatlaklara iyi gelen yağlar içinde bulunur.


Güneş lekelerinin oluşumunu engelleyen e vitamini cildinizi onarır ve sağlığını korur. E vitamini antioksidan maddelerin en etkilisidir. Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olan E vitamini cilt, saç ve tırnak tedavileri için kullanılan en etkili çözümdür.Ayrıca E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır. Günlük beslenme içinde E vitamini tüketiminin yanı sıra E vitamini yağı cilde topikal olarak da uygulanabilir.

Vitaminlerin ise cilt kırışıklıkları üzerinde etkisi tartışılmazdır. Yapılan araştırmalar özelikle E vitamini kullanımının cilt yaşlanmasında, cilt çizgilerinde, cilt kırışmasında engelleyici etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bundan kaynaklı  beslenmemizde e vitamini içeren besinler muhakkak bulunmalı -yeşil sebzeler, domates, fındık vb.- ayrıca topikal olarak gerekirse e vitamini cildimize uygulanmalıdır.E Vitaminin Cilde Faydaları

E vitamini cildinizde bulunan yaraların ve kızarıklıkların daha çabuk iyileşmesine, cilt kırışıklıkları ve sarkmalarının azalmasına ayrıca ciltten antitoksidan özelliği ile ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle günümüzde cilt ve tırnak bakımı için üretilen pek çok ticari ürünün içinde E vitamini bulunur.

Vücudunuz için gerekli olan E vitaminini, gıdalar yoluyla edinmek önceliğimiz olmalıdır fakat eğer herhangi bir cilt problemi- cilt kuruluğu, kızarıklık, sarkmalar, cilt yaraları vb- ile karşı karşıya isek bu durumda e vitamini topikal olarak da uygulanmalıdır.. Bu noktada piyasada saf formlarını edinebileceğiniz E Vitaminini bir dizi bakım maskesinde kullanmak en doğru yöntemdir. Bu sayede aynı zaman da cildimizi nemlendirecek ve bakımını sağlamış olacağız.

Cilt bakımında özellikle argan , jojoba ve suam yağı gibi taşıyıcı yağlar ile  E vitaminini uygulamalıyız. E vitamini günlük uygulamalarda etkili bir anti-aging ve güçlü bir doğal koruyucu olarak kullanımı ihmal edilmemelidir.

Cilt için olduça gerekli olan e vitamini kadınlar tarafından zaten bilinmektedir.E vitamini ampulleri oldukça fazla satılıyor, ancak burada bilmeniz gereken bir husus e vitamini ampulleri oldukça seyreltiktir (%6-7 civarı), e vitaminli bakımlar yapacaksanız saf e vitamini kullanmanız size daha faydalıdır.

Kırışıklıklara Karşı Anti-aging olarak E Vitamini


Yaşla birlikte, cildin elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu doğal süreç kötü cilt bakımı, yetersiz beslenme, sigara ve alkol nedeniyle hızlanabilir. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki belirtilerini geciktirebilir ve cilt yenilenmesine katkıda bulunur. Kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Gıdalar yoluyla aldığınız E vitaminine ek olarak E vitamini içeren özel bakım kremleriyle cildinizi kırışıklıklara karşı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Yara Tedavisinde E Vitamini

Skar dokusu, yanıklar, yaralar ve ameliyat yaralarında da E vitamini hücre yenileme özelliği ile cildin yenilenmesine ve iyileşmesine katkı sağlar. Serbest radikallerin özellikle skar dokusu üzerinde zarar verme riski vardır ve e vitamini antitoksidan özelliği sayesinde bu duruma engel olarak cilt sağlığınızı ve enfeksiyon riskinizi önler.

Peeling Sonrası Bakımlarda E Vitamini


Özellikle kimyasal peeling gibi cildi soyarak yeni cilt oluşumunu sağlayan bakım uygulamalarında alttan gelen yeni derinin hızlı bir şekilde kendini onarmasını sağlayan E vitamini, cildimizin dermis tabakasında iyileşme sürecinde hareketlenen kolajen üretimini dış koşulların olumsuz etkenlerine karşı koruyarak, iyileşme sürecini garantiye alır.

doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz E vitamini ile, ev koşullarında kendi bakım kreminizi yapmak oldukça basittir. Evinizde bulunan herhangi bir nemlendiricinin içine ekleyeceğiniz E vitaminiyle peeling sonrası bakım için gerekli olan tedavi edici bakım uygulamasını hazırlamak hem çok kolay hemde çok ekonomik.

E Vitamini Nasıl Kullanılmalıdır


10 ml E Vitamini, 10 ml B5 vitamini ve Çinko oksit mineralini 100 ml lik bir nemlendiriciye karıştırmanız ve iyileşme dönemi boyunca periodik kullamanız, hem peeling uygulamasının başarısını hemde cildin kısa zamanda yenilenmesini sağlamanız açısından etkili bir yöntem olacaktır.
E vitamini Ampulü

Piyasada satılan E vitamini yağları ve ampullerinde oran %4-%7 arasındadır. Ancak saf formda bulunan E vitamininin 200 ml yağda karıştırılması ile piyada yüksek rakamlarda edinebileceğiniz , e vitamini ampulü gibi ürünlerden daha etkili ve orjinal bir ürün elde etmiş olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder