28 Nisan 2017 Cuma

Cilt Kırışıklığı Nasıl Geçer


Cilt Kırışıklığı Nasıl Geçer

Yaşımızın ilerlemesinden ve genetik sebeplerden kaynaklı göz çevresinde kırışıklıklar oluşabilmektedir ayrıca  sigara ve alkol tüketimi nedeniyle daha erken yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Nedeni ne olursa olsun kırışıklığa kolajen eksikliği yol açar. Kolajen azaldıkça kırışıklıklar daha kolay oluşur çünkü deri yenilenmesi yeterli şekilde sağlanamaz. Deri yaşlanmasının ise kronolojik yaşlanma ve dış etkenlere bağlı yaşlanma olmak üzere iki nedeni vardır. Kronolojik yaşlanma yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen ve kaçınılmaz olan doğal yaşlanma sürecidir.Dış etkenlere bağlı yaşlanma ise çevresel faktörlere bağlı gelişen ve aslında engellenmesi mümkün olan yaşlanmadır. Bu dış etkenler, ultraviyole ışınları (aşırı güneş maruziyeti), kas hareketleri (mimiklerin aşırı kullanımı), yerçekimi ve sigaradır. Bu sebeplerden kaynaklı, cildin elastikiyetini sağlayan kolajen ve yağ doku zayıflayarak cildin nem tutma kapasitesi azalır. Ciltte sıkılık kaybı, incelme ve kuruluk gözlenir ve cildin doğal antioksidan sistemi yetersiz kalmaya başlar.

Bundan kaynaklı cildimizin bakımını tam ve zamanında yapmak cildimizi dış etkenlere karşı korumak gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekise, kırışıklıklarla mücadelenin ilk kuralı cildimizi sürekli nemlendirmektir. Burada Hyaluronik asit gibi epidermis tabakanın altında deriyi canlı tutan hücrelerin nem ihtiyacı sağlayacak mineraller kullanmak yerinde bir yöntem olur. Güneşten mümkün mertebe uzak durmak, cildin kolajen ve elastikiyet dengesini korumaya yardımcı olurken, gün içerisinde özellikle yüze uygulanacak buz terapileri gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak cildi canlı görünmesini sağlar.Cilt Kırışıklığı Nasıl Engellenir

Cilt Kırışıklıklarına karşı Masaj ve Egzersizler

Gün içerisinde yüzümüzü yıkamamız bile gözeneklerimize yarar sağladığı için cilt bakımı yapmaktadır. Ayrıca kırışıklık olsun olmasın cilt sağlığını korumak için günde en az 8 bardak su içmelisiniz bu cildi dolaylı yönden nemli tutacaktır. Susuz kalan cilt kurur, esnekliğini kaybeder, gözenekler büyür ve kırışıklıklar artar.

Bunun yanında, yine gün içerisinde alın yanak bölgelerini basit bir takım masaj yöntemleriyle haretketlendirmek, ciltte yaşanan sarkma ve gevşeme gibi süreçleri yavaşlatacağından, belirli zaman dilimlerinde bu yapılacak küçük çaplı masaj ve egzersizler dokunun daha gergin görünmesini sağlayacaktır. Bunun dışında ayrıca aşırı yüz mimiklerinde kaçınmak ve yüzümüzü fazla gerdiren hareketlerden uzak durmak gerekir.
Yani, yüzümüz de kaslardan oluşur. Ve bu kasları kullanmazsak yüzümüzdeki kırışıklıklar artar. Yüz yogası ile yüz kaslarımızı çalıştırarak kırışıklıkları yok etmemiz, onların önüne geçmemiz mümkündür. Alnımızın kırışmasını önlemek ve kırışıklığını gidermek için avuç içlerinizi kaş bölgenize koyun ve gerdirin. Aşağı bakarak kaşlarınızı çatın. 10 saniye bu harekette kalın. Üç kez tekrarlayın.

Cilt Kırışıklığına Karşı En Etkili Yöntem

Ciltteki kırışıklıkları engellemek için bazı yüz egzersizleri ve nemlendiricler uygulamak gerekmektedir. Fakat bununla beraber yine bitkisel kür ve maskelerde tenimiz için önemli terapi etkinlikleri olacaktır. Ancak günümüz çere koşulları, beslenme dengesinde yaşanan tahribat ve stres bir dizi peeling uygulamasınıda gerekli ve elzem kılmaktadır.

Çoğu kadın bu uygulamalar için yeterli zaman bulamadıklarında yakınırlar fakat kırışık bir ciltte kadınları fazlasıyla rahatsız etmektedir.Tamda bu noktada son dönem cilt bakımı uygulamarında en hızlı ve etkili sonuçlarıyla öne çıkan kimyasal peeling yönteminden bahsetmek yerinde olur.

Cilt Kırıklıklarına Karşı Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling işleminde derinin üst tabakası epidermis tabaka yakılarak yenilenme işlemi yapılmasıdır.  Bunun için yüksek konsantrasyonlarda kimyasal-asidik maddeler kullanılarak cildin ölü hücrelerden oluşan hasarlı üst tabakasından arınması ve alttaki taze ve hasarsız cildin açığa çıkarılması sağlanmaktır.

Hem zaman açısından kısa hemde cilt yapısı ve hedeflenilen etkiye dönük, çeşitli derecelerde katagorilendirilmiş asit uygulamarıyla cildinizin daha genç ve taze görünmesi mümkündür.Üst deriyi yakmak suretiyle alttaki derinin yenilenmesini sağlayarak derinin daha genç görünmesini sağlar. Alfa-hidroksi asit grubuna yani bitki ve meyvelerin bişeiğinde bulan minerallerin fermante edilmesi ile elde edilen asitler olarak değerlendirebileceğimiz, glikolik- laktik ve  salisik asit solisyonları,   TCA asit olarak bilinen ve labaratuvar ortamında hazırlanan asit çözeltisi  olan trikloroacetic  asitler kimyasal peelingin en sonuç verici ve sık tercih edilen uygulamalarıdır.

Günlük uygulamalarda düşük dereceli oranları ile hazırlanabilecek solüsyonlar şeklinde , makyaj temizleme ve genel cilt temizleyicisi olarak kullanılabilecek bu asidik peeling ürünleri, orta ve ile derece cilt sorunlarında da çok etkili sonuçlar vermektedirler. Gül suyu ve Lavanta suyu gibi rahatlıkla edine bileceğiniz esansiyel sulara glikolik, laktik ve salisilik asit karıştırarak elde edebileceğiniz toniklerin yanında, hafif derecelendirilmiş Tca çözeltileri hedefine uygun cilt bakımı ve özellikle kırışıklık karşıtı bir etki sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder