22 Nisan 2017 Cumartesi

Çin Diyeti


Çok fazla ülkede, Çin yemekleri çok sağlıklı değildir. Çoğunlukla, sadece çok sayıda yağlı restoran veya rafine edilmiş beyaz pirinç üzerine kazınmış monosodyum glutamat (korkulu “MSG”) ile lezzetlendirilmiş gizemli etler olma eğiliminde olan birçok restoran ya da alışveriş merkezi  kötü yemekler yapmaktadır. Bununla birlikte Çin'de yaşayan çoğu insan için tamamen sağlıklıdır. Çin yemeği  geleneksel Çin diyetinin neredeyse her kuralını kırar, ki bu aslında dünyadaki en sağlıklı yeme türlerinden biridir.

Çin Diyeti

Çin Diyeti Nedir ?

Çin kültürü “yin” ve “yang” felsefesine ve “Beş Unsur” a dayanmaktadır. Tıp ve dövüş sanatlarından dansa ve aşçılıktan Çin kültürü, denge, uyum, kontrast temeli üzerine kurulmuştur. değişime uyum sağlamak önemlidir.

Bu dengenin bir kısmı yiyecek haline gelir. Her organ bir elemente ve bir tada bağlıdır. Örneğin, acı kalbe bağlıdır.  Ayrıca, tatlı: dalak / toprak, ekşi: karaciğer / odun, baharatlı: akciğerler / metal, tuzlu: böbrekler / su.) Sağlıklı bir öğün oluştururken, bu lezzetlerin beşi de dahil edilmelidir. Bunun bedeni dengede tuttuğu söylenir, bu da onu hastalıktan korur.

Çin Diyeti Tarihi


Çin diyetinin bugün nerede durduğunu anlamak için ülkenin tarihini anlamalısınız. Binlerce yıldır, Çin felsefesinden gelen denge kavramı, Çinli toplulukların geleneksel diyetten uzak durmasını sağlamıştır. Her zaman kıtlık dönemleri ve zenginlik dönemleri yaşamışlar, ancak sanayinin fazla olmadığı ya da batı mutfağına erişemediği zaman geleneksel diyetlerin ardında  bırakmamışlardır. Gıda mevcut olduğunda, Çin tıbbının önerilerine göre hazırlanmıştır.

Bu, 1800'lü yılların sonunda, batılı yemek alışkanlıklarının akışıyla değişmeye başlamıştır.Bu prensip, bütün kahverengi pirinçten , rafine edilmiş  beyaz pirinçten tarihsel değişim olarak kendini yansıtır. 1949 yılında, yaygın kıtlık Çin'de milyonlarca insanın hayatına mal olmuştur. Daha önce kıtlık olmuştur ama bu kıtlığın sonunda insanların yiyecekleri ürettikleri ve yedikleri ve yediği şekilde dramatik bir değişim gerçekleşmiştir. Hububat tüketimi, 1952'de domuz eti ve “abur cubur” gıda tüketimi gibi artmıştır. Yağdan alınan enerji miktarı üç katına çıkmış ve 1982'de Çin aşırı kilolu kişilerin sayısında ve diyete bağlı kanserler ile yakalananların ilk önemli artışını gördü. 

Pek çok kişi Çin'in sağlıksız beslenme alışkanlıklarına batılı yiyeceklerin mevcudiyetine kaymasını neden göstermektedir. Özellikle şehirlerde, Çin diyetleri bugün yağlara ve sodyumya doğru kaymıştır. Yemekler buharda pişirilir  ve geçmişte olduğundan daha az haşlanır, ve evin dışında daha fazla atıştırmalık ve yemek tüketilir.

Akdeniz diyeti ve İskandinav diyeti talep edenlere ve çok geç yerli Amerikalılara çok benzeyen birçok Çinli insan artık geleneksel diyetlerine bir geri dönüş aramaktadır. Çünkü bir çok insan değişen yeme kültürü ile  halkın genel sağlığında bir düşüş yaşadığının farkındadır. Batılı yemek alışkanlıkları, uzun süredir Çin'deki denge ve ahenk ilkelerine alışmaktaydı ve hepimiz Çin ve başka bir deyişle, geleneksel Çin diyetinin neler sunabileceğine bakmamızın zamanı geldi.

Geleneksel Çin Diyeti Nasıl Yapılır ? 


  • Yeşil çay, açlığı engellemeye, sindirime yardım etmeye ve kalp hastalığına ve kansere neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Çin'de, aynı yaprakları bir tencerede bırakmak ve bir kişi ikinci veya üçüncü bir fincan istediğinde suyu eklemektir. Bu şekilde, birbiri ardına kullanılan birkaç çay poşetinden daha az kafein alırlar ve çay poşeti üretimine karışan kimyasallardan kaçınırlar. 
  • Süt, bebekler için tasarlanmıştır ve  bizler yetişkinlikte süt içmeye devam eden tek türüzdür. Kalsiyum için süt ürününe güvenmek yerine, onu yeşil yapraklı sebzelerden, susam tohumlarından ve kalsiyumla yapılan fermente soya kıvrımlarından almak gerekir. 
  • Kahverengi pirinç, etrafındaki bir gövdeye sahip beyaz pirinçtir, ancak bu gövdedeki besin maddelerinin biyolojik olarak düşük bir mevcudiyeti vardır. Bu, bedenlerimizin onları kırma enerjisini kullandığı anlamına gelir. Bu, Çin diyet değerleri ılımlılık ve denge olarak görülür. Her zaman beyaz pirinç yerine, mevcut tüm tahıllar arasında dönmeye çalışın. 
  • Çin tıbbı besinleri besin olarak görür, potansiyel vücut yağlarını değil. Kalorileri saymak yerine, Çin diyeti sağlıklı yiyecekleri dahil etmeyi amaçlar. Örneğin, bir avokado, diyet sodadan 200'den fazla kalori içerebilir. Ama hiç kimse diyet sodalarının avokadodan daha iyi olduğunu tartışmaz! Matematik hakkında düşünmeyi bırak ve beslenme hakkında düşünmeye başlamak gerekir. 
  • Çin tıbbına göre, çok fazla kırmızı ete sahip olmak bir hatadır. Kırmızı etten tamamen vazgeçmek yerine, Çin beslenme haftada iki kez az miktarda yemek yeterlidir.  

Çin tıbbına göre, yemekler daima (ıslak ve nemli) ve yang (kuru ve gevrek) olan maddeleri dengelemelidir. Yin besinler vücudu serinletir ve yang gıdaları ısıtır. Bunu düşünmenin bir başka yolu şudur: yin gıdalar genellikle karbonhidratlardır ve yang gıdaları genellikle proteinlerdir. Bunların her ikisini de içeren bir yemek pişirerek (örneğin, maş fasulyeli tane noodle'ları), proteinlerin ve karbonhidratların birleşimi, kan şekerini ve insülinin stabilize edilmesine yardımcı olabilir - metabolik sağlık için anahtar yemekler yapılabilir. 

Çin Diyeti Yaparken Dikkat Edilecekler 


Bu Çin diyetinin en zor kısmı olabilir, ama kesinlikle en önemli olanlardan biridir. Bugün batı diyetleriyle ilgili büyük bir sorun, suçluluk duygusuyla yemeğe bağlı olduğumuz yoldur. Günde üç iyi öğün yemek yerine, kahvaltıyı atlayabiliriz ve daha sonra bir pastaya dalabiliriz. Bütün hafta sebze yiyebiliriz, sonra bütün hafta sonu patates cipsi yiyebiliriz. Birçoğumuzun yiyecek görmesinin yolu, birkaç saatte açlıktan aşırıya sıçrayan aşırı uçlarda yatmaktadır. 

Çin diyetine göre çözüm, hiçbir zaman yemeği atlamamaktır. Her gün üç eksiksiz, sağlıklı yemek yiyin ve dolu olduğunuzu hissetmeden masadan kalkmayın. Tabii ki, bir uyarı var: yavaş yemek zorundasınız.  

Batı yiyecekleri oldukça kuru ve yemek sırasında ve aralarında bol su içerek bunu telafi ediyoruz. Çin diyeti farklı bir yaklaşım benimsiyor. Yemekleri neredeyse her zaman mide doldurmaya ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olan çorba bazlı bir yemek içerir. Eğer fermente bir çorba (miso gibi) alabilirseniz, daha iyidir. Fermente çorbalar, aldığınız gıdalardan besinleri çıkarmaya yardımcı olan probiyotiklerdir. 


Çin diyetini her zaman Çin yemeği yemek anlamına gelmez. Aslında, kendiniz pişirmeye hazır değilseniz ve sağlıklı  bir dış kaynağa sahip değilseniz, bundan kaçınmak daha iyi olabilir!  Çin diyeti dışında diyet yapmak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder