29 Nisan 2017 Cumartesi

Cinsel Yolllarla Bulaşan Hastalıklar


Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar


Editörlerimizin hazırladığı bu yazı cinsel yollarla bulaşan hastalıkların neler olduğu ve korunma yöntemleri hakkında araştırmalarını irdelemek ve siz değerli okuyucularımıza aktarmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları belirtileri nelerdir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? korunmayöntemleri ? soru ve başlıklar halinde derlediğimiz yazımızın sizler için yararlı olacağını düşünüyoruz.


Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir
  • AIDS (Hiv)  (Acquired Immune Deficiency Syndrome)
  • (HSV, Genital siğiller)
  • Gonore (Bel soğukluğu)
  • Sifiliz (Frengi)
  • Herpes Enfeksiyonları  (Molluscum Contagiosum)
  • Hepatit B, Hepatit CHiv – AİDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome)İngilizce baş harflerinin kullanımı ile kısaltılan ve dilimize çevrilmiş (Edinilmiş) Bağışıklık Eksikliği Sendromu (EBES)” olarak da çevirebileceğimiz viral (virüs kökenli) kökenli bir hastalıktır. Vücudun bağışıklık sistemini yok eden HIV virüsünün yol açtığı AIDS hastalığı dünyada her gün ortalama 16 bin kişiye bulaşmaktadır.

AIDS; sarılma, aynı bardaktan su içme veya yemek yeme hallerinde bulaşmaz. Hastalıklı kişilerin sivrisineklerle teması da hastalığı bulaştırmaz. HIV virüsü tükürükte de tespit edilmiştir ancak öpüşmeyle bulaşma riskinin görülmediği söyleniyor.

Unutulmamalıdır ki, bir insanın sağlıklı görünmesi onun HIV taşımadığını kanıtlamaz. AIDS’in belirtileri zayıflamış bağışıklık sistemine özgü belirtilerdir.

Bu yüzden bu belirtiler AIDS’in spesifik belirtileri sayılmaz. Bugüne kadar bulunmuş ilaçlar, hastalığa yakalanmış kişilerde ancak yaşam sürelerini biraz olsun arttırmıştır. Henüz kesin bir tedavi şekli veya aşısı bulunmaz. O yüzden hastalığa yakalanmadan korunmak ve önlemler almak son derecede hayati önem taşır.
HPV (human papilloma virus)

Hastaların yaklaşık yüzde 30’unda siğillere sebep olan Human papilloma virüsü aslında 100’den fazla virüse verilen ortak isimdir. Bu virüsler, vücudun herhangi bir yerinde siğillere sebep olabilirler.

Hastalık çoğu zaman herhangi bir belirti göstermez. Hastaların yaklaşık yüzde 30’unda siğil oluşumu bir belirti olarak çıkar. Siğiller kadınlarda vajina, anüs ya da vulvada gözlenebilir. Aynı zamanda kasıklarda, bacaklarda, boyunda, ağızda veya vücudun herhangi bir yerinde de çıkan siğil bu hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Erkeklerde ise siğiller, genellikle penis veya torbalardadır.

Vajinal, anal veya oral seks esnasında cildin cilde temasından bulaşır. Virüs cildin zayıfladığı bir noktadan vücuda girer ve derinin derinliklerine doğru ilerler. Burada aylar hatta yıllar boyunca sessiz kalabilir.

Krioterapi (Siğiller likit nitrojen ile dondurulur) Kimyasal asit uygulamaları: (triklorasetik asit, podofilin, podofilotoksin) Elektrokoterizasyon ( Siğiller elektrik akımı ile imha edilir.) Lazer tedavisi (Siğiller lazer ışını ile yok edilir) İlaç tedavileri: (Siğilin içine bu antiviral ilaç enjekte edilir.)

Özellikle cinsel ilişki esnasında vajen kuru ise zedelenmelere yol açabileceğinden, yeterli ıslaklığı sağlayacak bir nemlendirme maddesi kullanılması önerilir. Kadınlar, periyodik olarak smear yaptırılmalı ve şüpheli durumlarda HPV tanısı için gereken tetkiklere başvurulmalıdır.
Frengi (Sifiliz)

Cinsel ilişki ile bulaşır. Hastalığın etkeni vücuda giriş yerinde şişkin ve ağrısız bir yara meydana gelir. Bütün vücudu etkileyen bir hastalıktır.

Ciltte döküntüler ve özellikle kasıklarda şişlikler gözlemlenir. Erken fark edildiğinde tedavisi vardır.Annede varsa bebeğe geçebilir. Tedavi edilmeyip ilerlerse, sinir sistemine zarar vererek körlüğe veya sağırlığa neden olur. Kalp hastalıklarına, vücudun bazı bölgelerinde urlara ve ölüme neden olur.

Hastanın tedaviden sonra bir yıl boyunca doktor tarafından izlenmesi gereklidir. Hasta eşiyle birlikte tedavi olmalı ve tedavisi bitmadan cinsel ilişkide bulunmamalıdır.Herpes Enfeksiyonları  (Molluscum Contagiosum)Molluscum contagiosum ciltte veya çok nadiren ağız içi veya vajina gibi müköz dokularda görülen, özellikle de cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Molluscum contagiosum oldukça sık görülmektedir. Her altı kişiden biri hayatları boyunca molluscum contagiosum ile karşılaşmaktadır. Özellikle 1 ile 10 yaş arasında çocuklarda enfeksiyon daha sık olarak görülmektedir.

Molluscum contagiosum en sık olarak ortak kullanılan havlu ve giysilerden geçmektedir. Ayrıca cildin cilde teması ile de molluscum contagiosum bulaşabilmekte ve yayılabilir.

Molluscum contagiosum en sık olarak sıvı nitrojen veya nitröz oksit ile lezyonların dondurulması ile tedavi edilmektedir. Döküntülü hastalıklarda uygulanılan dondurma tedavilerine “krioterapi” veya “freezing” adı verilir.HEPATİT BHepatit B aynı adı taşıyan virüsün karaciğere yerleşip orada çoğalarak karaciğeri tahrip etmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünyada cinsel temasla bulaşan hastalıkların en hızlı yayılanıdır. Tek kaynağı insandır.

Ülkemizde yaklaşık her 10 kişiden biri Hepatit B virüsü taşıyıcısıdır. Diğer tabiri ile Hbs Ag taşıyıcılığı pozitiftir. Hepatit B virüsü hasta ya da taşıyıcı kişilerin kanında ve tüm vücut sıvılarında ( tükürük, idrar, ter, semen, vajinal salgı gibi) bulunur. Hastalık sağlıklı kişilere bu vücut sıvılarının temas etmesiyle bulaşır.

Hepatit B hastalığı taşıyanlarda zaman içinde karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri gibi durumların gelişme riski vardır. Hepatit B hastalığın veya taşıyıcılık durumunun tedavisi yoktur, tek korunma yolu aşılanmaktır.HEPATİT CHepatit B’den daha nadir olarak gözlemlene, ancak çok daha kötü sonuçlara yol açabilen ve Hepatit C virüsü yoluyla yayılan bir viral bir enfeksiyondur.
Vücut Anti-HCV antikorları oluşturarak enfeksiyon oluşturmadan virüsü ortadan kaldırır ve bu şekilde ömür boyu bağışıklık gösterir. Vücutta yeterli antikor cevabı oluşmaz ise virüs ömür boyu vücut da kalır. Bu şekilde kişi hastalanmasa da hastalığı taşır.

Hepatit C’de erken dönem tedavinin önemi ve doktor önerleri ve periodik kontrol/ilaç tedavisi çok önemlidir.

Makalemizin sonuna gelirken ,  cinsel ilişkilerde bulaşan virüs ve hastalıkları değerlendirdiğimiz çalışmamızın sizler için yararlı bilğiler içerdiğini ve sizlerinde bundan yararlanabildiğini umudediyor, konu hakkındaki diğer makaleleriminde dikkate olduğunu hatırlatarak, iyi okumalar dileriz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder