15 Nisan 2017 Cumartesi

Civa Zehirlenmesi


Civa Zehirlenmesi


Civa zehirlenmesi, endüstride yaygın kullanımı olan civa ile zehirlenmeler ; tedavi sırasında veya kazalar sonucu meydana gelir. Civa deriden, akciğerlerden ve sindirim kanalından emilim gösterir. Civa buharı da zehirlenmeye yol açabilir. Öldürücü doz civa için yaklaşık 1 gramdır.

Civa Zehirlenmesinin Belirti ve Bulgular


Civa zehirlenmeleri durumunda; şiddetli karın ağrısı, dizanteri benzeri ishaller ve kanama gözlemlenir. Üçüncü günde akut tübüler nekroz kendini gösterebilir. İnhalasyon (sıvı ilacın buharlaştırılıp solunumla verilmesi) yoluyla alınırsa salivasyon (salya artışı), stomatid, ağızda metalik tad, solunum yolları enfeksiyonu ve pnömoni, kan-beyin engeli aşıldığında, merkezi sinir sistemi bulguları olarak başağrısı, kas hareketlerinde düzensizlik (ataksi) ve havale riski vardır.

Civa Zehirlenmesinin Tedavi ve Bakım


1 litre suya 10 adet karıştırılarak civadan zehirlenen insanın midesi yıkanır. Aktif kömür kullanılır. İdrar ve dışkıyla atılımı kolaylaştırmak için penisilamin 4 kapsül 250 mg verilir. Dimerkaptol ilk 3 saat içinde uygulanırsa böbrek yetersizliğinin önüne geçebilir. İlk doz 5 mg/kg IM olarak verilir. Daha sonra her 6 saatte bir 2,5 mg/kg devam edilir. En etkili tedavi yöntemi hemodiyalizdir.
Tabi ki civa zehirlenmesi yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız gereklidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder