10 Nisan 2017 Pazartesi

Civa ZehirlenmesiCiva Zehirlenmesi


Civa Zehirlenmesi, Endüstride yaygın kullanımı olan civa ile zehirlenmeler tedavi sırasında veya kazalar sonucu ortaya çıkar. Civa deriden, akciğerlerden ve sindirim kanalından emilebilir. Civa buharı da zehirlenmeye yol açar olabilir. Öldürücü miktar yaklaşık 1 gramdır.


Civa Zehirlenmesinin Belirtileri

Civadan zehirlendiğinizde ; şiddetli karın ağrısı, dizanteri benzeri ishaller ve kanama gözlemlenebilir. Üçüncü günde akut tübüler nekroz gelişebilir. İnhalasyon (sıvı ilacın buharlaştırılıp solunumla verilmesi) yoluyla alınırsa salivasyon (salya artışı), stomatid, ağızda metalik tad, solunum yolları enfeksiyonu ve pnömoni, kan-beyin engeli aşıldığında, merkezi sinir sistemi bulguları olarak başağrısı, kas hareketlerinde düzensizlik (ataksi) ve havale gözlemlenir.

Civa Zehirlenmesinde Tedavi ve Bakım


Öncelikle mide yıkaması yapılır.Mide yıkanmasında aktif kömür kullanılır. İdrar ve dışkıyla atılımı kolaylaştırmak için penisilamin 4*250mg verilir. Dimerkaptol ilk 3 saat içinde uygulanırsa böbrek yetersizliğini önleyebilir. İlk doz 5 mg/kg IM olarak verilir. Daha sonra her 6 saatte bir 2,5 mg/kg devam edilir. En etkili tedavi yöntemi şuan için hemodiyalizdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder